Психологи, юристи та медики: хто і як допомогає людям після полону
Звільнені з полону українці потребують максимальної кваліфікованої підтримки, щоб адаптуватися до нормального життя. Розказуємо про організації, де можна отримати допомогу та консультації.
За даними СБУ, з початком повномасштабного вторгнення росії в результаті обмінів з полону повернулися понад 300 українців. Це і військові, і цивільні, які були захоплені в полон. За цей час вони зазнали психологічних та фізичних знущань. Ще тисячі людей вимушені були жити пліч-о-пліч з окупантами, або ж перенесли насилля на окупованих територіях. А дехто переносить жахи незаконного ув’язнення просто зараз, зокрема і на Донбасі.
Журналісти «Східного варіанту» дізнались, які організації після повномасштабного вторгнення росії в Україну допомагають колишнім заручникам та полоненим. Ми зробили для вас добірку таких організацій з їхніми контактами, якою можна ділитися з тими, хто потребує допомоги.
«Блакитний птах»: різнопланова допомога родинам
«ГО Блакитний птах» — потужна організація, яка вже понад 7 років допомогає сім'ям заручників, зниклих безвісти та людям, пережившим полон.
В організації є:
- психологи, які працюють з рідними полонених;
- юристи, що допомагають з оформленням необхідних документів;
- інші фахівці які займаються соціальною та медичною складовою.
Коли стає відомо про зникнення людини, або взяття її в полон, «Блакитний птах» радить повідомити інформацію в Об'єднаний центр по звільненню полонених.
Їхні телефони: 067 6508332 (viber, WhatsApp) та 098 0873601 (Viber, WhatsApp).
Починаючи з 24 лютого ГО «Блакитний птах» допомагає й іншим вразливим категоріям населення, які опинилися в скрутному фінансовому положенні через війну. Станом на 26 квітня 2022 року організація допомогла 133 людям, які мають найбільш скрутну життєву ситуацію.
Наразі реєстрацію на оформлення допомоги призупинили через брак ресурсів.
Звернутися за допомогою в ГО «Блакитний птах» можна за телефонами:
- інформаційна підтримка, питання форс-мажору, соціальна підтримка +380506572089,
- юридична підтримка +380509375370;
- психологічна підтримка +380950162622;
Електронна пошта: [email protected].
«Право на здоров'я»: працюють з постраждалими від гендерного насильства
«Право на здоров'я» (HealthRight International) в Україні — міжнародна організація, яка допомагає жертвам катувань, торгівлі людьми та гендерного насильства.
Організація має мобільні бригади соціально-психологічної допомоги на сході. Серед спеціалістів бригад є психологи, які працюють з постраждалими. Також надають соціально-медичну підтримку людям та інформують про права та послуги, які можуть отримати постраждалі.
Найбільш чутлива і складна тема — сексуальне насильство у полоні. З постраждалими від такого роду катувань працюють фахівці «Права на здоров’я».
Вони також пояснюють, чому сексуальне насильство під час війни є поширеним явищем:
«Основними мотивами агресора у Міжнародному протоколі з документування та розслідування сексуального насильства в конфлікті визначають:
- масове застосування сексуального насильства як стратегії досягнення військових цілей (наприклад, нападу на цивільних чи актів геноциду);
- послаблення громади та отримання контролю над нею;
- катування з метою покарати, принизити, залякати, домогтися інформації;
- наруга над окремими людьми через їхні функції, роль чи посаду в громаді;
- об’єднання солдатів та бійців (сексуальне насильство як винагорода, ритуал ініціації або перетворення нових бійців на співучасників у злочині);
- сексуальне насильство як частина ритуальних або шкідливих колективних практик».
Ось тут можна почитати поради фахівців організації, як діяти, щоб притягнути винних до відповідальності, та яких правил дотримуватись для збереження психічного здоров’я постраждалим.
Контакти для зв'язку з ГО «Право на здоров'я»:
+38044 235 08 64, +38044 235 08 66
Клініка з прав людини +38 (098) 175 32 35
«Донбас SOS»: інформаційно-юридична допомога
ГО «Донбас SOS» — організація, що консультує мешканців Донбасу — ВПО, жителів ТОТ, а також близьких і родичів постраждалих.
З початком повномасштабного вторгнення спеціалісти організації консультують щодо виплат, законодавства, житла і волонтерської допомоги не лише жителів з Донбасу, але всіх українців, які постраждали від бойових дій.
Тим, хто звільняється з полону, «Донбас SOS» надає правову, медичну та гуманітарну допомогу. Також організація допоможе знайти психолога та правників, які здійснюватимуть юридичний супровід.
Для цього фахівці «Донбас SOS» координують дії активістів, громадських і державних організацій і є таким собі місточком на шляху людини до кваліфікованої допомоги.
Експерт(к)и та юрист(к)и гарячої лінії Донбас SOS відповідають на запитання щодня без вихідних. Протягом квітня консультанти Гарячої лінії допомогли 8800 людям, надавши відповідь на 9112 запитань.
Контакти:
Телефон для звернень: 0 800 309 110;
форма зворотнього зв'язку за посиланням;
юридичні консультації [email protected];
E-mail для загальних питань: [email protected]
«Юридична сотня»: правова допомога
ГО «Юридична сотня» — тут можна отримати безоплатну правову допомогу, яка надається всім учасникам російсько-української війни та їх родинам.
Зокрема можна отримати консультацію щодо соціального захисту полонених і заручників. ГО «Юридична сотня» складну юридичну мову перетворює на доступну інформацію, якою може скористатись кожен, хто цього потребує.
Ще з 2014 року понад 80 000 людей звернулися до цієї громадської організації з різних питань і отримали правову допомогу, а з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України юристи організації почали працювати у посиленому режимі й проконсультували вже майже 3000 людей.
Звернутися за допомогою можна на гарячу лінію:
0800308100
«Медійна ініціатива за права людини»
«Медійна ініціатива за права людини» документує злочини та організовує юридичний супровід для постраждалих.
Організація робить журналістські розслідування порушень прав людини з подальшим адвокаційним супроводом справ. Отриману інформацію фахівці передають у прокуратуру та долучають до позовів України проти росії.
Люди, які звільнилися з полону, можуть звертатися в організацію, аби правильно задокументувати злочин та подати свідчення до міжнародних інстанцій. Також свідчення звільнених з полону допомагають звільняти інших людей, або ж повідомляти їх рідних про місце перебування родича.
Що робить МІПЛ:
- аналізує ситуацію, веде непублічні списки утримуваних, підтримує родини заручників, привертає увагу медіа, українського уряду та міжнародної спільноти до проблеми;
- проводить міжнародну адвокацію, залучає міжнародні організації для допомоги та звільнення людей з полону;
- аналізує та привертає увагу до ключових процесів в українських судах та проблем досудового слідства щодо війни та воєнних злочинів.
Контакти:
писати МІПЛ можна на пошту: [email protected];
також можна дзвонити на гарячу лінію:
0959310065;
0973276956.
Додаткові ресурси
Психологічну допомогу 24/7 рідні військовополонених, зниклих безвісти та цивільних заручників можуть отримати від кваліфікованих психологів онлайн-платформи «Розкажи мені». Для цього потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку через сайт.
Модератори платформи підберуть фахівця, який зв’яжеться з людиною. Консультації проводять безплатно в режимі онлайн.
Також залишити заявку можна в Telegram, WhatsApp, Signal, Viber, або написати SMS-повідомлення за номером: +380 67 211 31 18.
Ще один варіант зв'язку: написати на пошту [email protected] або заповнити форму.
Передати інформацію про злочини з боку росії для подальшого розслідування можна:
- на сайті Офісу Генерального прокурора України;
- через телеграм-боти: @stop_russian_war_bot або @war_crime_bot
- на єдиному національному порталі для збору фактів порушення прав людини.
Моніторингова місія ООН з прав людини також приймає та фіксує повідомлення про жорстоке поводження з полоненими — приниження та тортури. Інформацію про можливі злочини та взяття людей у полон з 24 лютого 2022 року, можна довести до відома Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні електронною поштою: [email protected].