"Вони вже стали всеукраїнськими легендами": як поліція Донеччини працює в умовах війни
Як поліцейські працюють на деокупованих територіях Донецької області? З якими викликами стикаються? І як допомагають населенню? “Східний Варіант” дізнався з перших вуст
Нові підрозділи – парамедики та евакуаційні групи
Поліція Донеччини несе службу в посиленому режимі з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Працівники поліції надають сервісні послуги, розслідують різні злочини, працюють на блокпостах, патрулюють вулиці. До звичайних напрямів діяльності додалися нові — документування та розслідування воєнних злочинів, а також евакуація і допомога людям.
У контексті проведення евакуації сформувався новий підрозділ поліції — парамедики. Його кістяк — співробітники тренінгового центру поліції, які в умовах війни зосередили свою діяльність на порятунку людей. Це спеціально навчені працівники, який пройшли курс підготовки, додаткові тренування. У них є медичні автомобілі швидкої допомоги. Парамедики працюють у кожному населеному пункті й першими прибувають на місця обстрілів та інших надзвичайних подій, де є травмовані чи загиблі люди.
Почали роботу й евакуаційні групи, які є в кожному районі області. За словами начальниці відділу комунікації Поліції Донеччини Олександри Гаврилко, деякі з них вже стали всеукраїнськими легендами.
“Це наші рятувальники, наші “Білі Янголи”, так їх назвали мешканці й називаємо ми. Особливо у Мар’їнській громаді, вони вже встигли стати героями. Бо хлопці з початку повномасштабного вторгнення російської федерації кожного дня без вихідних рятують людей. Вони вже вивезли все цивільне населення з Марʼїнки, продовжують евакуювати людей з Красногорівки та Новомихайлівки, там ведуться запеклі бойові дії”, — говорить Олександра Гаврилко.
За словами начальниці відділу комунікацій, наразі кількість евакуйованих на день може бути три або чотири особи, здебільшого це поранені люди похилого віку, які до цього відмовлялись виїжджати.
За кожним пораненим виїжджає евакуаційна група, забирає до безпечного місця чи медичного закладу, бо інші екстрені служби туди вже не їдуть. Тому до обов’язків евакуаційних груп входить іноді гасіння пожеж, розбір завалів чи рятування тяжко поранених людей.
“Якщо людина просто захворіла — її вивезуть у лікарню, як швидка допомога, і також на евакуацію. Їх знає там вже кожна людина. І лікарі, і влада, і місцеві, і волонтери. Пишуть листи подяки люди з різних куточків області — може, вивезли їхніх родичів чи їх самих. Хлопці відчувають від громадян цей зворотний зв'язок і продовжують працювати. Це найстійкіші працівники поліції”, — говорить Олександра.
Правопорушень стало менше, але…
В умовах повномасштабної агресії рф кількість правопорушень зменшилась. За словами представників поліції, це обумовлено як активною фазою бойових дій і зменшенням кількості людей, більшість яких евакуйовано, так і запровадженням обмежень у вигляді комендантської години та збільшенням патрулювання на вулицях міста. Адміністративні та кримінальні злочини продовжують фіксуватися, але не в такій кількості, як до 24 лютого.
Поліція продовжує виконувати свої обов’язки для запобігання злочинам і нещасним випадкам. Наприклад, на в’їзді до Донецької області перевіряються усі транспортні засоби на наявність небезпечних чи заборонених речей.
Тепер працівники поліції, особливо після звільнення деокупованих територій, займаються документацією та розслідуванням воєнних злочинів зі сторони рф. Це — мародерство, незаконне заволодіння майном чи транспортним засобом, насильницькі дії щодо населення.
Одні з перших на деокупованих територіях
Коли є інформація від військових про звільнення населеного пункту, там починають працювати вибухотехніки з поліції разом із працівниками ДСНС, щоб мінімально розмінувати територію. Це потрібно, своєю чергою, для в’їзду та початку діяльності спеціальних підрозділів Поліції Донеччини щодо стабілізаційних заходів. Вже потім заходять кримінальний та превентивний блоки, евакуаційна група та група взаємодії з населенням. Проводиться робота щодо допомоги населенню, чергування в місті чи селищі, відновлення правопорядку на територіях.
“Люди там залякані. І наша ціль — це не прийти й лякати всіх перевірками, а допомогти, щоб люди довірились і розповідали інформацію, зокрема про злочини окупантів, про поховання, про викрадення людей. Щоб ми змогли документувати та розслідувати”, — пояснює Олександра Гаврилко.
До того ж на деокупованих територіях багато будинків зруйновані або у напівзруйнованому стані. Тому людей закликають на евакуацію у більш безпечні регіони. За словами працівників поліції, є люди, які провели у підвалах майже весь період окупації через складні бойові дії. Тому проводиться інформаційне роз’яснення.
Люди поступово виїжджають з таких населених пунктів. Спостерігається тенденція повернення людей у деокуповані селища та міста, щоб забрати свої речі, підремонтувати будинки, перевірити. Після цього вони знову виїжджають. Проте є люди, які повертаються зовсім. Олександра Гаврилко застерігає, що наразі це небезпечно та не має сенсу через відсутність комунальних послуг чи цілих будинків для зимування.
Ексгумація тіл загиблих та їх перепоховання
Після деокупації частини Донецької області у вересні-жовтні були виявлені поховання у 43 населених пунктах. Найбільші з них — це Лиман та Святогірськ. Працівники поліції вже отримали 87 повідомлень від людей про поховання осіб. Було виявлено 104 поховання — це 33 у Святогірську та 71 у Лимані. Серед них — дві великі локації масових поховань, про які раніше писали у ЗМІ. За цей час було ексгумовано 111 тіл цивільних людей та 35 військовослужбовців Збройних сил. Усього було виявлено 293 тіла громадян, з них 203 — ідентифіковані.
“Ми звертаємось до громадян: якщо у них є якась інформація, то вони можуть звернутися до працівників поліції на вулиці або прийти до відділення. Навіть якщо ви в іншій області — це нам дуже допоможе, будь-яка інформація буде корисною”, — говорить Олександра Гаврилко.
Жителі Донеччини можуть звернутись до поліції для повідомлення інформації про воєнні злочини рф, про тіла загиблих мешканців, які ще не були ексгумовані, або задля евакуації з місць активних бойових подій.
***