"Поляки проти Зеленського" та "знищення росії через православ’я": якими фейками атакували росіяни минулого тижня

Жодного тижня без абсурдних фейків та дезінформації з боку росіян. «Східний варіант» традиційно зібрав та спростував найяскравіші приклади антиукраїнської пропаганди у Телеграм-каналах Донеччини.

Російські пропагандистські наративи незмінно проявляються у різних каналах комунікації, в тому числі Донецької області. Найчастіше вони стосуються виправдання російської агресії до України нібито загрозою знищення росії. Також пропагандисти регулярно нав’язують думку про відмову європейських країн від підтримки України. А на третьому місці — «демонізація» ЗСУ. 

Розповідаємо, до яких фейків вдавалися пропагандистські ресурси минулого тижня, 31 жовтня — 4 листопада. 

«Росію хочуть знищити»

Один з маріупольських каналів поширив інформацію про те, що американський конгресмен Джеймі Раскін нібито «закликав знищити росію через православ’я та традиційні цінності». 

«Росія — це православна країна, яка сповідує традиційні цінності. Саме тому вона має бути знищеною, незалежно від того, яку ціну заплатять США», — таку «фразу конгресмена» навели у своїй новині автори. 

Звичайно, це повнісінька вигадка. Ось як насправді звучить найбільш смілива частина промови:

«Зараз Москва є центром корумпованої тиранії, цензури, авторитарних репресій, поліцейського насильства, пропаганди, урядової брехні та дезінформації, а також планування воєнних злочинів. Це світовий центр ненависті проти фемінізму, геїв і транссексуалів. Підтримуючи Україну, ми виступаємо проти цих фашистських поглядів і підтримуємо нагальні принципи демократичного плюралізму.

Україна, звичайно, не ідеальна, але її суспільство влаштоване на кардинально інших принципах демократії та свободи, тому російські олігархічні лідери прагнуть її знищити назавжди. Я пишаюся тим, що мені заборонили в’їзд до путінської росії за мою проукраїнську законодавчу активність, і я з нетерпінням чекаю можливості відвідати Україну».

«Українські сапери замінують Донецьк?»

Фейк про те, що Держдепартамент США виділив 47,6 млн доларів на підготовку українських саперів, проросійські Телеграм-канали подали, м’яко кажучи, по-своєму.

Сапери займаються саме розмінуванням, а не замінуванням територій

Дійсно, американська компанія Tetra Tech отримала гроші від американського уряду на підготовку саперів та придбання спеціального обладнання. Це далеко не перший прояв підтримки США українських саперів. 

Наприклад, у серпні американці надали Україні майже 90 млн доларів для розмінування територій. 

Так, саме для розмінування. Натомість пропагандисти вбачають у цьому «загрозу мирним мешканцям» окупованої частини Донеччини. А тому супроводили цю новину таким текстом:

«Тепер варто чекати на Донбасі щось більш продвинуте і витончене». 

Яким чином сапери мають замінувати окуповану територію з цього повідомлення незрозуміло.

«Хто буде плести сітки?»

Дискредитувати допомогу Україні за будь-яку ціну. Мабуть, саме таке завдання виконують проросійські Телеграм-канали Донеччини, без успіху намагаючись викривити інформацію про допомогу мешканців Грузії військовим ЗСУ.

Українці ще з 2014 року плетуть сітки для своїх воїнів

Зокрема, автори новини пишуть про те, що в Грузії оголосили збір постільної білизни для плетіння маскувальних сіток.

«Хто буде плести маскувальні сітки, неясно, хоча уклоністів від мобілізації в Грузії вистачає», — пишуть в Телеграм-каналі.

Насправді ж, очевидно, що допомагатимуть українцям саме грузини, які роблять це регулярно. Вони допомагають українським біженцям та навіть фізично приїздять до України як добровольці, вбивати ворога.

Відтак, чергова маніпуляція росіян провалилася. Дуже дивно (ні). 

«Канібалізм в ЗСУ»

«Ми їли ампутовані руки та ноги». Хороша теза, аби демонізувати українських військових та тих, хто їм добровільно допомагає.

Відразу кілька Телеграм-каналів Донеччини поширили «інтерв'ю» російських пропагандистів з так званим »польським найманцем, який був на «Азовсталі». В інтерв'ю людина, яка представляється Кшиштафом Мушаком, говорить, що під час захисту «Азовсталі» йому та іншим військовим доводилося вдаватися до канібалізму.

Скріншот з «інтерв’ю»

Псевдожурналіст, який проводить інтерв'ю, нав'язливо підводить свого «героя» до того, що подібне може впливати на психіку людей. Цим самим підтверджує російський наратив про «надзвичайно жорстоких і несповна розуму українців».

Звісно, це чистої води маніпуляція. В інтернет-просторі є численні інтерв'ю з захисниками «Азовсталі», які детально розповідають, як їм вдавалося виживати в умовах тотального оточення. 

«Європа забирає гроші»

Горлівський Телеграм-канал поширив інформацію про те, що українських біженців у Європі зобов'язують повернути соціальні виплати, які вони отримали від держав.

«В Європі українцям почали приходити повідомлення про те, що їм необхідно повернути матеріальну допомогу», — йдеться у повідомленні каналу.

З поширених скріншотів зрозуміло, що мова йде зокрема про Німеччину.

Однак, все це не більше, ніж фейк. Насправді ж Німеччина навпаки планує наступного року збільшити виплати українцям на 50 євро.

Повернення грошей державі може бути лише як покарання за порушення певних умов. Така опція прописана навіть в українському законодавстві щодо ВПО. Кожна вимушено переміщена особа, яка отримала такий статус, а відповідно і виплати, після повернення додому зобов'язана повідомити державні органи про це. Інакше, гроші, отримані за період перебування вдома, людина змушена буде повернути.

Таке правило аргументується тим, що виплати мають отримувати лише ВПО, а зловживання такою опцією карається.

«Поляки проти Зеленського»

Кілька Телеграм-каналів Донеччини рознесли мережею інформацію про те, що в Варшаві нібито з'явилося антиукраїнське графіті. На ньому нібито «зображений» український президент Зеленський, який «поїдає європейські гроші».

Нібито те саме «графіті», поширене пропагандистами

Цікаво, що першоджерелом світлини з таким графіті є сторінка в Instagram, на яку підписано 35 людей, і на якій є всього один допис не зрозумілого походження.

Самі ж поляки це «графіті» красномовно назвали «підробкою низької якості». Іншими словами, його просто не існує.

Місцевий житель Матеуш Вітчинський показав, як насправді виглядає перехрестя, зображене на фото пропагандистів. На асфальті немає жодних зображень.

Так насправді виглядає перехрестя

«Чому мусульмани воюють за Україну?»

Росіяни вкотре намагаються виставити українських військових терористами. Цього разу використали жахливий стереотип, натякаючи на те, що всі мусульмани повинні мати яке відношення до тероризму.

Зокрема, у поширеній новині автори пишуть, що за Україну воює мусульманський корпус «Кавказ», який нібито фінансується з Туреччини.

Насправді ж, корпус «Кавказ» дійсно існує. Його основу складають мусульмани, які тривалий час живуть в Україні. Зокрема, ці ж самі військові вже брали участь у війні проти росії після 2014 року.

А «фінансується» цей підрозділ Україною, бо входить до складу ЗСУ.

Та і сформований він не за релігійним принципом. Про це наголошував голова управління військового капеланства мусульман України ХаджиМурад Путілін. Серед бійців корпусу переважна більшість етнічних кримських татар, є також українці, чеченці, азербайджанці, дагестанці.

***

Східний варіант і надалі робитиме свій внесок у руйнування російських фейків, аби очищувати інтернет-простір від цинічної та жорстокої російської пропаганди.

Більше антифейків читайте за посиланням

Последние новости

  • Війна з РФ
  • Суспільство

Евакуація для всіх: як маломобільним людям виїхати з окупації?

На тимчасово окупованих територіях залишаються люди, яким складно подолати довгий шлях до підконтрольної частини України… Read More

17 години назад
  • Суспільство

Олександр Волчанський: досьє активіста та фотографа, який закарбував на фото початок війни у Луганську

Олександр Волчанський — активіст, фотограф-анімаліст з Луганська. Відомий своїми фотографіями, на яких закарбував початок війни… Read More

19 години назад
  • Суспільство

Місія — єднання. Як у Києві для переселенців працює гуманітарний центр Соледарської громади

Уже півтора року в столиці працює Гуманітарний центр підтримки ВПО «Соледар: дорога додому». Тут переселенці… Read More

2 дні назад
  • Суспільство

Як керамічні вази зі Слов’янська допомагають військовим із ремонтом автомобілів

Військовий Дмитро Хоменко з Івано-Франківська під час служби на Донеччині отримав не лише нових друзів,… Read More

2 дні назад
  • Суспільство

Вишиванка Донеччини та Луганщини: яка вона та що значить для сходу України

Кожен третій четвер травня увесь світ відзначає День вишиванки. Розпочате як студентська ініціатива, зараз це… Read More

3 дні назад
  • Суспільство

"Не хочемо залишати свій дім": як живе Селидове та де можна отримати допомогу

Яка наразі безпекова ситуація у Селидовому? Де можна отримати гуманітарну та медичну допомогу? Як відбувається… Read More

4 дні назад

This website uses cookies.