UA
UA RU
02 Січня 2025, 15:41
"У вухах дзвенить не jingle bells": як для покровчан почався 2025, та до чого вони готуються у квартирах і підвалах
Репортаж

"У вухах дзвенить не jingle bells": як для покровчан почався 2025, та до чого вони готуються у квартирах і підвалах

Напередодні Нового року карта війни «DeepState» фіксувала на покровському напрямку просування окупантів. Ті, намагаючись штурмами протиснути оборону Покровська, йшли в активний наступ та намагалися взяти у лещата місто та людей, які лишаються там жити – під дронами, ракетними та авіаційними обстрілами. Хоч це не вдавалося зробити тижнями, багато людей нажахані перспективами – а тому активно готуються до того, що їм, можливо, доведеться виживати під дулами автоматів росіян.

Українські військовослужбовці очікують, що Покровськ росіяни все ж не атакуватимуть «лоб у лоб», а тому намагатимуться брати виснаженням і постійним тиском. Через це місцеві очікують, що й про продукти харчування їм доведеться забути – оскільки ніхто з українських підприємців не ризикуватиме життям, щоб завозити їжу, а з російського боку торговці навіть не намагатимуться це зробити. Тож зараз, як кажуть журналістам у прифронтовому місті, люди перейшли в режим жорсткої економії – і «як хом’яки» набирають усього, що лише можуть, аби в перспективі протриматися бодай місяць, допоки все навколо не стихне. За умови, що їм ще вдасться вижити попри все. 

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

Тепер покровчани кажуть, що попередні місяці з фоновим шумом близького фронту здаються їм не таким пеклом. Хоча ще на початку 2024 року вони боялися саме цього – наближення лінії зіткнення. Зараз, коли окупанти всього за пів години пішого кроку від міста, для тисяч місцевих мешканців наступає одне з найзапекліших випробувань – встояти фізично та морально, коли Покровськ намагатимуться захопити росіяни. 

«Квартира вся просмерділа димом»: як покровські підвали та квартири готують до штурмів у місті  

Світлана Рева, мешканка Покровська, до зими у місті почала готуватися ще восени. Очікувала, що тяжкі часи почнуться ще у жовтні, тому у квартирі встановила буржуйку. Про очікувані «найгірші умови», каже, думала наперед – тому у дворі підготувала запас дров та макулатури, має паливо для розпалювання сирої деревини, а також – спреї для ароматизації повітря.

покровськ 2025 репортаж
Дехто з місцевих розводить вогнище просто на балконах своїх помешкань – ще боячись відкритого вогню всередині квартир. Хоча це єдина можливість обігріти кімнати. Фото Східного Варіанта

Пізніше, коли окупанти підійшли впритул до селища Шевченко, разом із сусідами вони змогли облаштувати буржуйку навіть у підвалі. Щоправда, каже жінка, туди ще не переїжджали – лише зрідка ходять перечікувати особливо гучні обстріли міста. 

«У мене квартира вже просмерділа димом, бо опалення немає, грітися якось треба. Якщо не запалювати вогонь, то термометр більше ніж 10°C не показує. Дрова є – купила кілька кубів, син з невісткою допомогли занести їх у підвал», – розповідає жінка.

покровськ 2025 репортаж
Уже звичні для Покровська горизонти – з одного боку – спустілі дитячі майданчики, навпроти яких зяють дірки у багатоповерхівках. Водночас із тих же квартир йде дим – від буржуйок, якими люди намагаються обігріти житло. Фото Східного Варіанта

Світлана каже, що про ризики буржуйки у квартирі знає, – про це попереджали й рятувальники, й сусіди. Проте інших варіантів обігріти дві кімнати немає, – газу в її будинку немає вже понад місяць. стабільної електроенергії, яка б «потягнула» електрообігрівачі – ще довше. А того світла. яке з’’являлося у багатоквартирному будинку, вистачало лише на підзарядку телефонів і павербанків. Останніх у неї кілька – на випадок, якщо доведеться тривалий час лишатися без електроенергії, але підтримувати зв’язок – з волонтерами або ж рідними. 

Крім того, Світлана додає, що половина квартири та частина підвалу під нею – заставлена гуманітаркою. «Про всяк випадок», зауважує мешканка Покровська. 

«Я розумію, що відбувається. Ми уже без світла, газу, води… Далі може бути лише гірше, тому я все купую: сухарики, мівіну, вермішель, заварні каші, печиво, вівсянку, цукерки. Гуманітарку теж не їла – вона у мене лишається, бо невідомо що ще доведеться їсти. Зараз я не використовую це – то на чорний день, якщо не зможу нікуди вийти. Води стоїть скільки змогла набрати – десь до десяти п’ятилітрових бутлів. Я читала, що в Маріуполі люди котів їли від голоду,  то я такого боюсь. Хоча сподіваюсь, що до такого не дійде», – зауважує співрозмовниця. 

«Щоб точно знать, як виживати, коли в мене щось прилетить – я пройшов такмед» 

Тривожна підготовка побуту до взяття міста у «кліщі» відбувається не лише в рамках того, що стосується їжі та опалення. Тим семи тисячам людей, які лишаються в Покровську, навіть думки про те, чого слід очікувати, видаються страшними. Однак від цього – не менш реалістичними. Тому з міста продовжують виїжджати… і вимушено повертатися назад. Очільник Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк каже, що протягом тижня з міста виїхали майже три тисячі людей. На щастя, дітей у Покровську більше немає – їх встигли вивезти ще до того, як чергове коло пекла відкрилося на території міста.

покровськ 2025 репортаж
У прифронтовому місті люди досі майже спокійно ходять вулицями – особливо в ті хмарні дні, коли більшість російських дронів не можуть полювати на місцевих. Фото Східного Варіанта

«Станом на сьогодні лінія фронту проходить від Покровська на відстані двох кілометрів», – зауважує Добряк. 

Ті, хто впевнено відмовляється від евакуації, готується буквально до виживання – не лише шукає їжу та накопичує воду, а й проходить базові інструкції та курси з виживання. Принаймні такими місцеві називають курси тактичної медицини, якої вирішили навчитися нещодавно, та придбання аптечки на випадок поранення.

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

Андрій Лозовський, покровчанин, ще навесні пройшов курси тактичної медицини. Тоді він жив і працював ще у Селидовому, тому очікував, що це знадобиться йому для виживання у рідному місті. Проте коли довелося евакуйовуватись у Покровськ – каже, не пошкодував. 

«Більше їхать мені нікуди. Ні дітей, ні родичів – тітка була в Покровську, але померла ще до війни, тому я живу в її будинку. Не планую нікуди йти, хіба що якщо буде зовсім погано чи не буде стін або даху – тоді так, знайду якийсь підвал. Але я готовий до всього, у мене й погріб є біля будинку. Старий, може привалити, але що є», – пояснює чоловік.

покровськ 2025 репортаж
Багатоповерхівки Покровська на сьогодні менш безпечні, аніж приватні будинки – принаймні так вважають місцеві. Проте у приватному секторі руйнацій не менше, аніж у багатоповерхових забудовах. Фото Східного Варіанта

Покровчанин також додає, що для більшої впевненості у власних силах має вдома запас турнікетів, бинтів, кровоспинних та інших першочергових матеріалів з аптечки (для домедичної допомоги). 

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

«Я для себе вирішив пройти курси, думав, що й так знадобляться. Війна, прилітає по вулиці кожен день, скількох уже убило просто так. Мій знайомий, колишній колега по роботі, стік кров’ю, бо уламок прилетів у ногу й він ніяк собі не допоміг, а чекав на медиків. Ті вже пізно приїхали. Тому пройшов курси: як тампонувать, як турнікет накладать, як правильно застосовувать кровоспинні, які там позначки де ставить, як заспокоюватися і що пить, якщо вже таке станеться… Хочу знать, як виживать, якщо в мене щось прилетить», – каже Андрій Лозовський.

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

Крім цього, чоловік зізнається, що інколи читає сепаратистські спільноти, щоб у випадку чого – знати, як себе поводити. Хоча сподівається, що місто окупантам не вдасться захопити, а йому – виконувати правила, «прописані» російськими військами для мешканців окупованих територій.

покровськ 2025 репортаж
Бізнес у Покровську «вимер» – працювати у місті лишаються від сили 2-3 магазини у найбільш сприятливі дні. Фото Східного Варіанта

«З того, що пам’ятаю – то не треба нікуди їхать, коли вже починаються бої в місті, в колони не можна збираться – бо вони прямо пишуть, що будуть розстрілювать. Не прям так прямо, але дають зрозуміти, що люди не виживуть… Ще – нікого не кликать на допомогу й не виходить на вулицю, якщо все затихло, бо теж розстріляти можуть. І ще запам’ятав, що вони прям наказують мати багато алкоголю й сигарет, бо за це ми наче зможемо щось отримати, якщо у нас їх знайдуть. Хоча я думаю, що це вони вже для себе записують «побажання», з чим козлів зустрічати», – обурюється покровчанин. 

Виживання на межі: до чого російські вояки довели покровчан 

Сьогодні прифронтове місто – завдання не для слабких нервами та фізично. Щоденно і Покровськ, і громаду обстрілюють з усіх видів зброї, що не лишає надії людям вижити без жодних ушкоджень і поранень.

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

Покровчанка Марина Іванник, пенсіонерка та корінна мешканка, додає: біля її ліжка у підвалі, де вона щоночі лягає спати, лежать «похоронні речі» – документи, листи доньці та заповіт. Жінка крізь сльози зізнається: вона навіть не завжди сподівається повернутися додому, коли йде за водою чи у магазин. Безпілотники над головою полюють на людей, а тому пані Марина впевнена, що колись настане і її черга. 

покровськ 2025 репортаж
Фото Східного Варіанта

«Я на початку ще молилася, хрестилася… Я в церкву завжди ходила – і сповідалася, і свічки за здоров’я ставила… Зараз вже ні, нічого не роблю. Не чує там ніхто, поки нас убивають», – каже покровчанка.

покровськ 2025 репортаж
Центральні вулиці Покровська мало нагадують себе ж ще місячної, а тим паче піврічної, давнини. Тепер про колись спокійне життя у місті можна згадати лише через яскраві стіни та вибиті вітрини. Фото Східного Варіанта

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Що відбувається

Карцер з крисами та примусове оголення: як в Луганському СІЗО знущаються з цивільних

Історія

На лінії життя: шлях ветерана з Луганщини від війни до підтримки побратимів

Що відбувається

"Всю ніч думала, що жінку за стіною катують": як у Сіверськодонецьку луганчани з окупантами "ділили" новорічну ніч

Репортаж

"У вухах дзвенить не jingle bells": як для покровчан почався 2025, та до чого вони готуються у квартирах і підвалах

Історія

Смолоскипна хода та єдність: як у Слов’янську відзначали день народження Степана Бандери

Незламні

Завершення війни та сили духу: чого мешканці та мешканки Донеччини й Луганщини очікують від 2025 року

Важливо

"Справа суспільної ваги": чому вбивцям Артема Мирошниченка з Бахмута 5 років виносили вирок?

Вікно Відновлення

"Вдома й дихається інакше": історії українок, які повернулися з-за кордону до України

04 Січня Субота
23:10

Завтра має відновитися можливість подання заяви на відстрочку від мобілізації для батьків трьох дітей до 18 років

22:51

Сьогодні відбулося 149 бойових зіткнень: найгарячішою є ситуація на Покровському та Курському напрямках

Сьогодні відбулося 149 бойових зіткнень: найгарячішою є ситуація на Покровському та Курському напрямках
22:35

Понад 150 дронів передала громада з Хмельниччини для українських захисників на східні напрямки (фото, відео)

22:13

З 1 лютого виплати родичам полонених і безвісти зниклих військових нараховуватимуть по-новому, — ЗМІ

21:54

У хабі Покровської громади на Закарпатті триває видача гуманітарної допомоги

20:59

Від удару дроном на трасі Донецьк-Горлівка загинув черговий російський пропагандист

20:50

Протягом року росіяни проводили масштабні наступальні операції на Лиманському та Куп’янському напрямках, — Мілітарний

20:27

Відновив роботу реєстр державної реєстрації актів цивільного стану, — Мін'юст

20:05

Триває підготовка до чергового "Рамштайну" (відео)

19:55

Переселенці з Авдіївки отримали у Броварах допомогу від GEM та HGBF (фото)

19:34

Бійці 60-ї Інгулецької бригади показали роботу танків по російських окупантах в Іванівці (відео)

19:15

Що відбувається Карцер з крисами та примусове оголення: як в Луганському СІЗО знущаються з цивільних

Карцер з крисами та примусове оголення: як в Луганському СІЗО знущаються з цивільних

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: