"Німецькі найманці" та "покарання в ЗСУ": пропагандисти поширили хвилю фейків про українських військових
Минулого тижня російські інформаційні «війська» кинули всі сили, аби дискредитувати українських військових. «Східний варіант» зібрав та зруйнував найбільш кричущі вкиди пропагандистів.
Свої невдачі в Україні росіяни намагаються компенсувати дискредитацією українських військових. Для цього вони вигадують подеколи абсолютно абсурдні та недолугі фейки.
Зокрема, не втомлюються порівнювати українського президента з Гітлером, або ж поширюють вигадки про те, що в Україні росіяни воюють проти НАТО.
Ми проаналізували російські фейки в Телеграм-каналах Донеччини за минулий тиждень, з 5 по 9 грудня, та розповідаємо, чому вони не мають жодного зв’язку з реальністю.
Вигадки про німецьких найманців
Громадяни Німеччини почали отримувати листи нібито від імені генерального консульства України в Дюссельдорфі з пропозицією за грошову винагороду долучитися до іноземного легіону в Україні. Звичайно, це відразу підхопили проросійські пабліки, поширивши новину про те, що Україна набирає добровольців у Німеччині.
Однак, це повністю спростували в українському МЗС.
«Зазначені листи є підробкою. Жодних таких повідомлень українська консульська установа не надсилала», — сказав спікер МЗС України Олег Ніколенко.
Консули вже звернулися в німецьку поліцію та ініціювали розслідування. В МЗС додали:
"Розглядаємо розсилання фейкових листів як частину дезінформаційної кампанії ворога, яка має на меті дискредитувати українську дипломатію, підірвати підтримку України з боку Німеччини та її громадян".
А інформаційна кампанія, очевидно, є складовою цієї дискредитації.
Фейкові розстріли в ЗСУ
Аби дискредитувати українську армію Телеграм-каналами Донеччини прокотилася хвиля дезінформації про нібито розстріл українським військовим керівництвом своїх підлеглих, що відмовляються виконувати накази.
У своїх повідомленнях пропагандисти пишуть:
"Випадки розстрілів українських військових військово-польовим трибуналом зафіксовані в районах населених пунктів "Артемівськ, Сіверськ, Кремінна і Харків". Посилаються вони на "офіцера народної міліції «лнр» андрія марочка. А той, своєю чергою, посилається на «дані розвідки».
Крім нахабної брехні, фіксуємо також те, що росіяни вчаться на своїх помилках і навіть не намагаються демонструвати «джерело» своєї інформації.
Відзначимо, що в липні цього року вони поширювали схожі наративи. Тоді створили навіть фейковий рапорт, який здатен був викликати лише сміх.
У ньому нібито молодший лейтенант однієї із військових частин звітував керівництву іншої військової частини про те, що розстріляв підлеглого за невиконання наказу.
Тоді пропагандисти за класикою жанру припустилися відразу кількох помилок в українській мові. Зокрема, скоротили звання офіцера до «мл. лейтенант», хоча українською мовою правильно звучить «молодший лейтенант», відтак «мол.»
Також забули провідміняти прізвище того, до кого зверталися. Замість «полковнику Брижинському» написали "полковнику Брижинський".
Та і звідки було росіянам знати, що за українським законодавством, подача рапортів між військовими частинами не передбачена. Система управління Збройними силами України є вертикальною — від керівництва до підлеглого. Чого б це офіцеру довелося інформувати керівника іншої військової частини про розстріл підлеглого?
Очевидно, що росіяни вирішили не наступати на ті ж граблі вдруге, і просто послалися на «розвідку».
Відфотошоплений скріншот про злочин військового
І знову вигадана росіянами новина, що подається від імені поважних українських ЗМІ. Цього разу у донецькому Телеграм-каналі поширили скріншот нібито сайту ТСН з таким заголовком:
«Зарізав дружину та двоїх дітей за надувний батут. Що відомо про вбивство сім'ї у Тернополі».
У новині нібито йдеться про те, що український військовий убив свою сім'ю через те, що кольори надувного батута нагадували російський прапор.
Журналісти «Східного варіанту» промоніторили сайт ТСН та з'ясували, що такого заголовка на сайті немає. Натомість за датою та часом, що вказані в новині пропагандистів, а саме 07.12.2022 та 10.14, на сайті ТСН дійсно є публікація авторки Оксани Зінченко, але зовсім іншого змісту. Її заголовок звучить так:
«Окупанти вдарили по Запорізькій області: багато руйнувань, серед поранених — дитина (фото)».
Виходить, росіяни використали публікацію про власні злочини, внаслідок яких постраждала дитини, аби створити фейк про вбивство дітей українським військовим. Втім, нічого нового.
Не обійшлося тут і без звичного для росіян фейлу через незнання української мови. У їхньому вигаданому заголовку є слово «двоїх». Воно співзвучне з російським «двоих», але українською воно звучить "двох".
Фейковий Зеленський з «вусами Гітлера»
У Телеграм-каналах Донеччини поширили фото поштових марок, які нібито випустили у Польщі. На них зображений український президент Володимир Зеленський з "вусами Гітлера".
«Адольф Зеленський на поштових марках Польщі», — підписали фото пропагандисти.
Не дивно, що справжні марки, випущені в Польщі, мають зовсім інший вигляд. На них Зеленський зображений у звичному стилі і жодних вусів у нього немає.
Як пояснив польський депутат Лукаш Вантух, марки замовив він ще у травні цього року. Марки можна придбати за 500 злотих, а гроші підуть на гуманітарну допомогу Україні.
Фіксуємо черговий невдалий фейк від росіян.
Вигадки про продаж органів
Цинічні пропагандисти готові спекулювати навіть на темі донорства. Цього разу вони для своєї маніпуляції використали розповідь жінки про загибель друга, який посмертно став донором для чотирьох людей.
Чоловіка лікували в Польщі, а після його смерті рідні дали дозвіл на трансплантацію органів іншим людям, які цього потребували.
Автори повідомлення у проросійських Телеграм-каналах вирішили, що це найкраща нагода поширити фейк про те, що поляки «продають органи українців».
Жорстокий фейк розвіюється сотнями врятованих людей, які отримують органи від загиблих. Як в Україні, так і в Польщі. Більш того, в Україні є закон, який регулює пересадку органів. Це відбувається виключно зі згоди родичів, які ухвалюють рішення самостійно, або виконують волю загиблого.
***
Продовжуємо руйнувати російські фейки, аби вони не руйнували реальність. Стежте за матеріалами щодо пропаганди в Телеграм-каналах Донеччини на «Східному варіанті».