
Формула турботи: як педагогиня з Покровська поєднала математику, соціальну роботу та волонтерство
Олена Білицька понад 27 років працювала з молоддю у Покровську. Завдяки підтримці благодійників вона відкрила дитячий будинок сімейного типу. Після початку повномасштабного вторгнення жінка продовжила волонтерську діяльність, а згодом була змушена переїхати до Кобеляк. Своєю історією вона поділилася зі Східним Варіантом.
Від математики до волонтерства
Олені Білицькій цього року виповниться 70 років. Народилася в Покровську, де прожила майже все своє життя. Після школи вступила до Харківського національного університету ім. Н. Каразіна на механіко-математичний факультет.
«Після закінчення навчального закладу отримала направлення на роботу до Донецька, але через хворобу батьків була вимушена повернутися у рідне місто», — розповідає вона.
У шкільній системі освіти місця для молодої педагогині не знайшлося, хоча місто завжди відчувало брак вчителів математики. Натомість запропонували роботу у «Кімнаті школяра».
«Оскільки я була знайома з цією роботою, то із задоволенням зголосилася», — згадує Олена. Одночасно, на громадських засадах, працювала у комісії у справах неповнолітніх.

З часом очолила службу у справах дітей та молоді, якій присвятила 27 років.
«Математичні здібності стали в пригоді під час аналізу злочинності серед дітей та підлітків», — пояснює вона.
Паралельно викладала математику у Покровському професійному училищі № 38, згодом на підготовчих курсах філії Донецького політехнічного інституту.
«Урешті-решт мрія здійснилася — отримала можливість попрацювати на 0,5 ставки у школі», — ділиться спогадами жінка.
Від випадкової зустрічі до міжнародної співпраці
Розмірене життя Олени змінила випадкова зустріч з представниками голландського благодійного фонду. Все почалося з українського футболіста Євгена Левченка з Костянтинівки, який успішно грав за футбольний клуб Нідерландів.
«Президент і почесний член наглядової ради футбольного клубу «Спарта» (Роттердам) Ніко де Борст вирішив віддячити українцеві й зробити щось хороше для його малої батьківщини», — розповідає Олена.
Через помилку перекладача делегація приїхала не до Костянтинівки, а до Покровська, який тоді мав назву Красноармійськ.

«Під час знайомства, після моєї розповіді про роботу з дітьми, Ніко сказав: «У разі необхідності, звертайтеся до мене по допомогу», — згадує вона.
Так з 2008 року розпочалася співпраця активістки з Міжнародним дитячим фондом «Breath» (Дихання) та Українсько-голландським фондом «Дихання України» під керівництвом Олександра Древаля.
Олена мріяла про створення в Покровську дитячого будинку сімейного типу, адже була переконана, що жоден заклад не здатен замінити тепло домашнього затишку. Вона прагнула, щоб кожна дитина зростала в родині, де її люблять і підтримують.
«У місцевої влади не було грошей, щоб купити будівлю. І я звернулася по допомогу до голландця», — розповідає вона.
Ніко де Борст не лише придбав будівлю, але й забезпечив її всім необхідним для комфортного проживання. У 2010 році мрія здійснилася – дитячий будинок сімейного типу відчинив свої двері.
Співпраця з міжнародними благодійниками продовжилась і було впроваджено низку інших благодійних проєктів.
Від благодійництва до допомоги фронту
На початку повномасштабного вторгнення давні друзі з Нідерландів знову простягнули руку допомоги Покровську. Через постійні перебої з електропостачанням виникла гостра потреба в генераторах.
«Зі мною зв’язався український представник благодійного фонду «Дихання» і запропонував надати генератори для виробництва електроенергії», — розповідає Олена.

Допомога надійшла оперативно — 19 нових генераторів. Частину з них передали громадським організаціям, які надавали гуманітарну підтримку постраждалим. Один генератор отримала музична школа, решта була передана військовим.
«Після цього хлопці-військові ще раз звернулися із проханням допомогти їм з генераторами. І благодійники передали ще десять одиниць для їхніх потреб», — ділиться вона.

Згодом жінка розширила волонтерську діяльність через співпрацю з громадськими організаціями. Від благодійників для мешканців міста та внутрішньо переміщених осіб надходили засоби особистої гігієни, ліхтарики, повербанки, дитячий одяг і спортивна форма.
«У першу чергу намагалися задовольнити потреби внутрішньо переміщених осіб та родин, де виховуються діти з інвалідністю», — зазначає покровчанка.
Війна змусила змінити не тільки напрямки допомоги, але й життя підопічних дитячого будинку. Навесні 2022 року його було евакуйовано до Нідерландів, де Ніко де Борст продовжує опікуватися дітьми.

Від тривалих вагань до вимушеного переїзду
Перша хвиля евакуації розпочалася у 2022 році, але попри небезпеку, пані Олена довго не наважувалася залишати Покровськ.
«У мене є кіт Кузя і собака Дуся. Ні на кого їх залишити. Я бачила, як люди просто випускали своїх тварин із садиб, коли виїжджали. Але я не могла так вчинити», — ділиться вона.
Домашні улюбленці стали головною перепоною для евакуації.

«Коли починала розпитувати про можливість виїзду, то з'ясовувалося, що з собаками чи котами не беруть. Були випадки, коли в евакуаційні потяги не пускали з тваринами. Мовляв, якщо хочете, їдьте самі, а з тваринами — ні», — розповідає жінка.
Коли лінія фронту наблизилася до Покровська, представники фонду «Дихання» почали наполягати на її виїзді. У вересні 2024 року Олена спробувала оселитися в Білій Церкві.
«Ми знайшли будинок, у якому дозволили оселитися разом із тваринами. Але він тривалий час стояв пусткою, в ньому ніхто не жив, його навіть не відчиняли. Через це всередині був такий запах, що дихати було неможливо. Вікна відчинити не дозволили, поки не приїде господар», — згадує переселенка.
Чотири ночі жінці довелося провести просто неба, очікуючи на власника будинку. Згодом з’ясувалося, що господар планує продати житло, а грошей на його придбання у жінки не було.
«Я була на межі відчаю і навіть думала про повернення до Покровська», — зізнається вона.
Ситуацію врятувала сестра, яка зателефонувала і запропонувала приїхати до Кобеляк, де приймають навіть із тваринами. Так Олена Білицька знайшла новий дім.
Від розпачу до нового життя
У Кобеляках Олена розпочала знайомство з містом із відвідування місцевої бібліотеки.
«Працівниці бібліотеки зворушливо розповідали про своє місто, доповнюючи це цікавими літературними фактами. Я не тільки записалася на абонемент, а й із задоволенням ходжу до читальної зали», — ділиться вона.

Подолати психологічні труднощі жінці допомогли у центрі життєстійкості.
«Я дуже чутлива людина, часто плачу. Але під час переселення ніби закам’яніла. Пам’ятаю, як у Білій Церкві спала на вулиці й хотіла заплакати, але не могла. А тут, у Кобеляках, я нарешті заплакала. І це принесло полегшення», — згадує Олена.
Рукоділля також стало важливою частиною її терапії. У Покровську вона займалася в’язанням оберегів для військових і продовжила цю справу в новому місті. Її творчі захоплення знайшли підтримку серед місцевих мешканців.

«Коли я розповіла про своє хобі — в’язання гачком, організували виставку моїх робіт. А хор ветеранів подарував мені музичне привітання. «Я відчула себе частиною спільноти людей, які мене розуміють, готові підтримати та надати допомогу», — каже переселенка.
Попри теплий прийом у Кобеляках, Олена Білицька щиро вірить у повернення до рідного Покровська та сподівається, що разом із її домівкою вистоїть і місто і вся Україна.
***
Читайте також: "Якщо не ми, то хто?": як переселенка з Сіверськодонецька створила волонтерський центр у Дніпрі
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Слов'янськ отримав від Бучанської громади два мікроавтобуси Volkswagen з Німеччини (фото)

Від атак російських дронів на Костянтинівку 2 цивільних загинули та ще 3 поранені (фото)

20 травня можна буде подзвонити заступнику начальника ПФУ Донеччини
Окупанти централізовано тиснуть на донецьких студентів, щоб вони йшли служити до так званого "мвд днр"
У Стамбулі відбулася зустріч української делегації з представниками США, Великої Британії, Німеччини та Франції
Репортаж «Унікальний код регіону»: у Києві презентували видання про вишиті сорочки Луганщини

Росіяни FPV-дроном поранили людину в Андріївці на Донеччині
На окупованій Луганщині штрафуватимуть за куріння у громадських місцях
За фактом поранення російською армією 5 цивільних у Покровську розпочато розслідування

Міжнародний реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв на порталі "Дія"
На окупованому Луганському тепловозобудівному заводі росіяни вироблятимуть безпілотні системи для продовження війни
Росіяни 48 разів обстріляли цивільних Донеччини: найбільше постраждав Краматорський район (фото)
