Як жителям Донбасу відстояти пенсію: практичні поради та реальна історія
На восьмий рік війни на сході України вимушені переселенці досі мають відстоювати своє право на отримання пенсій від держави. «Східний варіант» зібрав поради, які згодяться кожному, хто вимушений боротися за пенсію для себе чи своїх рідних.
Проблеми з виплатою та нарахуванням пенсії вимушеним переселенцям вже кілька років є серед основних проблем ВПО і розв’язати їх централізовано держава поки не може. Тим часом за цю проблему беруться правозахисники та юристи громадських організацій.
«Східний варіант» вирішив знайти рішення, як людям відстоювати своє право на отримання пенсій. З цим нам допомогла старший юрист Данської ради у справах біженців Оксана Чекменьова, яка тривалий час допомагає людям зокрема із цією проблемою.
Пані Оксана навела основні поради та поділилася однією з історій успіху.
У чому проблема
Існує два поширених типи проблем з пенсіями у вимушених переселенців:
- Пенсія була призначена, але не виплачується.
- Держоргани відмовляють у призначенні пенсій.
Припинення виплат пенсій вимушеним переселенцям масово відбувалося з 2016 по 2018 роки. Причиною цього було введення додаткових норм. Найпоширенішими підставами, за словами Оксани Чекменьової, Пенсійний фонд України (ПФУ) називав «не підтвердження місця проживання ВПО» та «спрацювання Аркану» — система верифікації, яка впливає на виплату пенсій.
«Під час супроводження таких справ ми виявляли, що людина не порушила жодної з умов, передбачених законодавством, але це ще не означало, що все добре. В такому випадку більшість ВПО відновлювали свої пенсії, подавши відповідну заяву до ПФУ та пройшовши процедуру перевірки за місцем проживання. Були й такі випадки, що відновити пенсію вдалося лише за результатами судового процесу», — зазначила пані Оксана.
Вона наголосила, що останнім часом скарг від ВПО щодо припинення виплати пенсій майже не надходить — масовості таких дій з боку пенсійного фонду не спостерігається.
«Якщо все-таки виплати припинилися, то необхідно якнайшвидше звернутися до свого підрозділу пенсійного фонду та пройти процедуру поновлення пенсії. Дзвінки на гарячу лінію ПФУ чи листування тут не допоможуть», — радить пані Оксана.
Щодо другої проблеми — не призначення пенсій, то тут основною причиною є недостатність стажу (за висновками Пенсійного фонду).
Таким чином, за словами юристки, людина отримує відмову у призначенні пенсій, коли:
- стажу дійсно замало відповідно до законодавства (тут нічого не вдієш: треба його напрацьовувати або «купувати» за офіційною процедурою);
- пенсійний фонд не врахував частину стажу людини. «ПФУ не зараховує трудовий стаж особи у випадку, якщо відповідно до законодавства він має додатково до трудової книжки підтверджуватися довідками, атестацією робочого місця тощо, а ці документи відсутні чи видані установами, що наразі перебувають на непідконтрольній українському уряду території», — зазначила пані Оксана;
- трудова книжка має недоліки, які потребують виправлення, включаючи проходження судового процесу.
Оксана Чекменьова наголошує, що таких випадків відмови у призначенні пенсії дуже багато. Це стосується як вимушених переселенців, так і людей, які ніколи не мали такого статусу, але певний час працювали на підприємствах, чиї первинні документи перебувають на непідконтрольній території.
«У випадку, коли особа має потрібні документи, навіть якщо ці документи з непідконтрольних уряду територій, можна говорити про перспективу оскаржити відмову ПФУ у призначенні пенсії та зобов’язати ПФУ при повторному розгляді заяви врахувати надані документи», — зазначила пані Оксана.
Яке рішення?
Оксана Чекменьова навела кілька корисних порад, які можуть бути універсальними для розв'язання проблем з пенсіями.
- Не витрачайте час на «вмовляння» працівників Пенсійного фонду. Якщо з першого відвідування щось пішло не так, а ви впевнені у своїй правоті, то направляйте офіційні листи з правильно сформульованими питаннями та клопотаннями. Отримані відповіді або нададуть розуміння того, що вам необхідно виправити, або стануть доказом у справі на вашу користь.
- Перевіряйте власні документи перед тим, як подати їх до пенсійного фонду. Краще виправити недоліки до того, як їх побачить та не візьме до опрацювання представник пенсійного фонду. Якщо маєте сумніви, проконсультуйтеся з юристом заздалегідь, щоб бути впевненим, що з вашими документами усе гаразд.
- Завжди залишайте собі копію всього, що надаєте ПФУ. Наприклад, особистих документів, документів про стаж або заяви про призначення пенсії. Такий підхід забезпечить вас наявністю доказів у майбутньому спорі.
- Користуйтеся порталом електронних послуг ПФУ. Через нього можна подавати заяви про призначення (перерахунок) пенсії, листуватися з ПФУ, записуватися на прийом, мати доступ до пенсійної справи, отримувати різні довідки тощо. Листування з ПФУ через портал прирівнюється до особистого, тобто є офіційним каналом комунікації. За останні два роки він зарекомендував себе як зручний, швидкий та надійний спосіб комунікації з ПФУ.
- Якщо ваша справа потребує судового захисту, то зверніться до фахівців, яким довіряєте. Це можуть бути як юристи проєктів безоплатної правової допомоги, так і адвокати. Через брак обізнаності у населення у процесуальному законодавстві, людям складно отримати позитивне судове рішення. Інколи скаржник може мати рацію по суті своїх вимог, але не дотримавшись процесуальних вимог, ризикує отримати негативний результат.
Як це працює?
Якщо ж спір за пенсію з державою переходить у судову площину, то процес, як правило, триває 6-8 місяців. Юристи радять готуватися до судового процесу, а підготовка може зайняти від тижня до пів року. Головне — не порушити 6-ти місячний строк звернення до суду, встановлений процесуальним законодавством.
«Безпосередньо судовий процес міг би бути коротшим, але ПФУ завжди подає апеляційну скаргу, і це збільшує строк перебування справи у суді та відтягує набрання чинності рішенням суду», — говорить Оксана Чекменьова.
Практика роботи пані Оксани зі справами по відновленню виплати пенсій ВПО вказує на те, що за рішенням суду пенсія поновлюється, як правило, з місяця, в якому рішення суду набуло чинності, а ось із заборгованістю історія буде різною залежно від позовних вимог.
«Вимоги «зобов’язати виплатити» останніми роками не спрацьовували, а вимоги «стягнути заборгованість» стають в чергу і в перспективі будуть виплачені, але точний час залежить від того, наскільки велика черга передує особі», — пояснила юристка.
Кому вдалося?
Насамкінець пані Оксана розповіла «найсвіжішу» історію з відстоювання пенсії, яка завершилася позитивно у грудні 2021 року. Правозахисники змогли поновити право на пенсію жителя Донецької області. Його стаж підтверджувався документами установи з непідконтрольної території.
Чоловік віддав сільському господарству 33 роки (з 37 років загального стажу роботи), пропрацювавши трактористом та трактористом-машиністом у Тельманівському районі Донецької області.
У лютому 2021 року він досяг пенсійного віку та мав достатній трудовий та страховий стаж і розраховував на призначення пенсії одразу (після одного відвідування ПФУ), адже мав «на руках» оригінал трудової книжки та інші особисті документи.
І тут щось «пішло не так». Пенсійний фонд частину документів прийняв, а частину — ні. Жодних рекомендацій фахівці пенсійного фонду не надали, а в результаті надіслали відмову у призначенні пенсії. Чоловік спробував ще раз звернутися до ПФУ, надати додаткові документи, однак ця спроба не увінчалася успіхом, додаткові документи не були прийняті, адже вони походили з непідконтрольної Уряду території.
«Під час мобільної юридичної клініки у селі, що розташоване на лінії розмежування, до мене звернулася дружина тракториста-машиніста з проханням надати юридичну оцінку ситуації з призначенням пенсії. Я порадила більше не відвідувати пенсійний фонд, а листуватись офіційно та починати судовий процес. Офіційне листування дає змогу зібрати доказову базу і не витрачати зайвий час, нерви, ресурси на відвідування підрозділу ПФУ. Лише суд наразі об’єктивно оцінює документи, що підтверджують трудовий стаж, зароблений на непідконтрольній Уряду території, або у разі знаходження первинних документів про трудовий стаж на непідконтрольній території», — розповіла Оксана Чекменьова.
Чоловік погодився із запропонованою тактикою і почався процес. Юристка підготувала необхідні запити, докази, а у травні 2021 року звернулися до суду.
«У серпні 2021 року ми отримали рішення суду на нашу користь, але потім ПФУ подав апеляційну скаргу (не щоб оскаржити рішення, а щоб віддалити момент набрання рішенням суду законної сили). Вже у жовтні апеляційна скарга була повернута ПФУ та рішення суду нарешті набуло чинності», — зазначила пані Оксана.
Зрештою, пенсійний фонд виконав рішення суду без додаткових дій, повторно розглянув заяву про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, та призначив пенсію.
Напередодні новорічних свят чоловік повідомив правозахисникам, що отримав пенсію за весь час, поки йшов судовий процес.
***
Цей матеріал створено завдяки читачам «Східного Варіанту», які обрали тему для статті. Нам важлива думка наших читачів!
Надсилайте теми або контакти героїв, про яких ви хотіли б прочитати у нас на сайті, в наші соцмережі або на нашу офіційну пошту: [email protected]
Давайте разом творити круту та корисну журналістику на сході України!