
"Тому що я ВПО". Що робити, коли відмовляють в оренді житла через статус переселенця?
Понад вісім місяців українці хоробро дають відсіч агресору, який прийшов на чужі землі окуповувати та вбивати. Понад вісім місяців жителі окупованих або зруйнованих вщент населених пунктів переїжджають на підконтрольні території України, щоб врятувались від російського загарбництва та спробувати повернутись до більш звичного життя.
У кожного переселенця – своя історія і свої випробування. І коли здається, що ти виїхав з окупації та найгірше позаду, на шляху стає ще одна проблема – пошук житла.
Валентина Чурікова пережила з родиною бомбардування та обстріли у Маріуполі. Але це були не останні випробування на шляху дівчини. Під час спроби евакуації з міста, на фільтрації, хлопця Валентини Віталія, який до цього працював у Національній поліції, затримали та повезли у Донецьк.

Його протримали 30 діб в Оленівському СІЗО, а потім у Донецькому. Весь цей час Валя шукала коханого та усіма способами намагалася дізнатися, як і звідки його забрати. На щастя, після проведення місяця незаконного ув’язнення, Віталія відпустили. Постало питання повернення до України.

“Після усіх випробувань ми нарешті повернулись на підконтрольну територію і вирішили зупинитися у Хмельницькому. Мені, як колишній журналістці у Маріуполі, запропонували посаду у цьому місту. Спочатку ми винаймали щодобово квартиру. Тому що знайти щось терміново у серпні у цьому місті було неможливо – усі варіанти розбирали. Потім знайшли квартиру з ще жахливішими умовами. Підзаробивши грошей – вирішили переїхати”, – розповідає дівчина.
Валентина почала моніторити оголошення і шукати гарні варіанти. І ось на одне з них з підходящою ціною дівчина відгукнулась. Першим питанням хазяйки помешкання було: “Звідки ви?”. Дізнавшись рідне місто, відповіддю на відклик Валі було “Ні”.
“Кожне друге оголошення – “власники хочуть тільки хмельничан”. Мене це дуже засмучує. Відповідають так, не знаючи мене. Я адекватна людина. Гарантую порядок. Заробляю й оплачую. І є знайомі, в яких такі самі ситуації”, – говорить Валя.

Згодом Валентина вирішила поділитися ситуацією у соціальних мережах, розповівши про своє обурення. Як результат – допис зібрав велику реакцію, а також привернув увагу Міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук. Помічниця пані Ірини зв’язалася з Валентиною в день публікації посту та запропонувала свою допомогу у пошуках житла, враховуючи варіанти від міжнародних організацій та програм. Але на той момент Валентина разом з хлопцем знайшли добрий варіант через знайому, яка також побачила та відреагувала на допис дівчини.
Що робити, коли вам відмовляють в оренді через статус ВПО?
Постає питання – що ж робити у випадку, коли відмовляють в оренді житла тільки через те, що ви приїхали з окупованих територій?
Координаторка громадської організації “Донбас СОС” Віолета Артемчук розповідає, що законних методів боротьби з такими випадками немає.

“Якось примусити власника здавати усім підряд – неможливо. Це ніяк не зробиш. Це його особисті рішення, це його власність. Так само вони вирішують, чи пускати з домашніми тваринами, чи ні.
Тут допоможе тільки актуалізація питання – говорити, не мовчати, розповідати свою історію мережі, у виданнях, і тільки це може зрушити проблему з місця”, – пояснює Віолета Артемчук.
Валентина Чурікова ж радить не мовчати й підіймати цю проблему, писати про неї. Так можна отримати реальну допомогу від оточуючих людей і більше звертати увагу на проблему відмови переселенцям в оренді житла.
***
Читайте також: Пам’ятка: що робити, якщо всі комунікації не працюють?
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.