
Пенсія онлайн: кому з жителів ОРДЛО буде доступна віддалена ідентифікація
Пенсіонери з окупованих Донецька і Луганська зможуть пройти ідентифікацію онлайн. Така можливість з'явиться в кінці жовтня, але скористатися нею зможуть не всі. Чому так і що для цього потрібно, «Східний варіант» розібрався детальніше.
Держава удосконалює механізм виплати пенсій та грошових допомог, зокрема для жителів непідконтрольної території. Кабінет міністрів прийняв постанову від 22 вересня № 999, якою вводиться можливість віддаленої ідентифікації для пенсіонерів-ВПО без необхідності особистого візиту до відділень «Ощадбанку». Така ідентифікація прирівнюється до фізичної.
Що послужило причиною
Раз на пів року пенсіонери, що живуть в ОРДЛО, і пенсіонери-переселенці повинні проходити ідентифікацію в «Ощадбанку». Це необхідно робити для нарахування виплат. Ба більше, якщо понад рік гроші з картки не знімалися, виплати замість банку переводили на «Укрпошту». Для жителів окупованих територій такий механізм неможливий.

Ситуацію суттєво посилив коронавірус. Бойовики блокують роботу КПВВ нібито як карантинні обмеження. Люди не можуть виїхати на підконтрольну Україні територію і вчасно зареєструватися або пройти ідентифікацію.
Ще в червні цього року міністерка соціальної політики України Марина Лазебна заявила, що жителі непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей з 2014 року не отримали щонайменше 90 млрд гривень пенсій.

«Майже 200 тисяч пенсіонерів ніколи не зверталися після 2014 року за отриманням своєї пенсії. Серед них дуже багато маломобільних людей. Для них ця проблема як і раніше не вирішена», — розповідає радник у справах ВПО в Мінсоцполітики Донецької області Олександр Ворошков.
Хто може пройти електронну ідентифікацію?
Віддалену ідентифікацію може пройти тільки той пенсіонер, у кого є довідка переселенця і паспорт у вигляді ID-картки або біометричний закордонний паспорт.
Для віддаленої ідентифікації потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Зробити це можна за допомогою електронного підпису «Дія-підпис».

А от створити підпис можна тільки в додатку «Дія». Тобто, якщо у вас немає ID-карти або біометричного закордонного паспорта, отримати необхідний електронний підпис неможливо.

За словами заступника міністра з питань реінтеграції Снавера Сейтхалілева, всі інші способи верифікації не витримують вимоги безпеки.
«Mobile-ID вже теж не витримує вимоги безпеки, багато хто від нього відмовляється. Відповідно, «Дія-Підпис» або «Дія-ID» — це більш перевірений механізм. Тільки так можна переконатися, що саме ця людина проходить авторизацію», — зазначив Сейтхалілев.
За даними Мінреінтеграції, біометричні паспорти мають понад 800 тисяч жителів непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Таку цифру заступник міністра Сейтхалілев назвав «Новинам Донбасу». Скільки з них пенсіонерів, сказати досить складно.
Нововведення значно полегшують процедуру отримання виплат, але як у 2014 році, так і зараз не стосуються соціально вразливих груп населення.
«На жаль, на тих, хто не зміг виїхати, на людей з інвалідністю це не поширюється. Однак, ми раді, що прийняли таку постанову. Можливо, за аналогією буде прийнято і для тих людей теж», — вважає стратегічний юрист БФ «Право на захист» Олег Тарасенко.

Відзначимо, що під час пандемії фізична ідентифікація не потрібна і не буде потрібна ще 30 днів після завершення карантину.
Як зазначають юристи, віддалена ідентифікація дасть можливість в майбутньому розвантажити КПВВ. Адже більшість тих, хто перетинав лінію розмежування, це пенсіонери. Так вони перестануть бути заручниками ситуації, обов'язково приїжджати до Пенсійного фонду, який, до слова, також розвантажиться. Виїжджати можна буде тільки для того, щоб зняти готівку.
«Банкоматів на окупованій території немає, і так просто гроші не знімеш. Міністр Резніков заявляв про сервіси на КПВВ, коли вони відкриються. Щоб у людини не було потреби їхати кудись далеко. Приїхав, перетнув лінію, зробив всі свої справи, оформив все, що потрібно, і можна їхати назад. Щоб не витрачати гроші на поїздки до Краматорська, Бахмута, Волновахи й так далі», — додає Олександр Ворошков.

Поки говорити про підводні камені механізму рано. Чи будуть складності — покаже час.
«Думаю, потрібно почекати тиждень і подивитися, як буде на практиці. Залежить не тільки від людини, але щоб все коректно працювало, щоб пенсійний фонд побачив і так далі», — вважає Олег Тарасенко.
Що потрібно для ідентифікації?
- Насамперед — смартфон;
- Встановити додаток «Дія»;
- Для авторизації в «Дії» потрібен ID-паспорт або біометричний закордонний паспорт. Також можна авторизуватися через систему BankID;
- У додатку створити кваліфікований електронний підпис «Дія.Підпис»;
- Авторизуватися на Порталі пенсійного фонду України.
Як отримати «Дія.Підпис»?
- Авторизуйтеся в додатку «Дія»;
- Перейдіть в «Меню» — «Дія.Підпис»;
- Натисніть «Створити».
- Підтвердіть особистість через перевірку за фото, NFC або BankID.
- Придумайте 5-значний код для «Дія.Підпис».
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.