"Росія гальмує і намагається вирулити": що говорять в ОРДЛО про "нормандські" переговори
Після 9 годин переговорів радники «нормандської четвірки» знову домовилися радитись. Що далі і як результати зустрічі подають на тимчасово окупованих територіях — розповідає «Східний Варіант»
1 лютого в Берліні відбулися переговори політичних радників лідерів країн Нормандської четвірки: України, Франції, Німеччини та РФ. Це вже друга зустріч із початку 2022 року.
Попередня пройшла 26 січня у Парижі. Тоді сторони домовилися продовжувати діалог. За результатами останніх, 9-годинних переговорів не було ухвалено жодного документа.
Прямий діалог між Україною та терористами «ЛДНР» — головна вимога РФ. Це стало ключовим питанням переговорів у Берліні. Позиція України залишається незмінною: говорити лише зі стороною конфлікту — РФ, а не її маріонетками.
«Це питання добре всім відоме. Росія наполягає, щоб Україна вела прямий діалог із так званими “Донецькою та Луганською народними республіками”. Якщо Україна на це піде, тоді статус Росії зі сторони конфлікту зміниться на статус посередника у конфлікті, саме тому ми на це не йдемо», — заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Він додав, що Україна готова до продовження переговорів у нормандському форматі. Єдине прагнення зараз — розблокувати роботу Тристоронньої контактної групи для того, щоб можна було рухатися вперед.
Як подають переговори на окупованих територіях і в Росії
У неконструктивній позиції щодо Мінських угод РФ звинувачує саме Україну. Подібно луні таку риторику повторюють в угрупованнях «ЛДНР»:
«Майже 9 годин напружених переговорів щодо реалізації мінських угод завершилися нічим. Україна знову дала зрозуміти: домовлятися із Донбасом не буде».
«Головну вимогу Мінська, діалог з республіками, Київ, як і раніше, ігнорує».
«Якщо в Парижі всі учасники підтвердили безальтернативність Мінська, то берлінська зустріч вбила всі надії на його виконання Україною».
Бойовики та підконтрольні їм ЗМІ просто копіюють меседжі російських журналістів. Наприклад, «Україна має виконати “Мінськ”. А зустріч заради зустрічі Москві не цікава».
«Сьогодні “нормандський формат”, як правильно констатує Дмитро Козак, використовується Берліном, Парижем та Києвом з однією метою: створити політичне прикриття, що дозволяє Києву й надалі ігнорувати мінські домовленості. Отже, ці зустрічі треба припинити», — зазначають автори федерального інформагентства «REGNUM».
А ось російське видання «Комерсант» у статті про підсумки переговорів поставило такий заголовок, що у кремлівських жителів може кров застигнути в жилах: «Київ узяв Берлін».
На думку «Комерсанта», відсутність результату Україна може вважати своєю перемогою. Чого не скажеш про Росію. Заступник голови кремлівської адміністрації Дмитро Козак не приховував роздратування «втратою часу» і тим, що підсумковий документ погодити не вдалося.
Реакція мешканців ОРДЛО
Коментуючи публікацію «Комерсанта», телеграм-канал «Донбаський кейс» пише: саме час із 2014 року і до сьогодні «грає» на боці України. Щоб це зрозуміти, досить згадати ситуацію тоді й зараз.
«Чи це розуміють у Кремлі? Безумовно, ось і пішли на нагнітання обставин, розпочатого з “гарантій безпеки”, в яких насправді головна суть: домовитися із Заходом про “сфери впливу” і, зокрема, “закрити” на російських умовах питання Криму та Донбасу, а якщо пощастить, то ще й Україну прихопити. Але, замість їхнього вирішення, поки що виходить так, що Росія знову “підставилася”», — йдеться у повідомленні.
Як пише «Донбаський кейс», ситуація, що склалася, для Заходу ідеальний варіант для нових санкцій та іншого, що прискорить реалізацію сценарію як мінімум послаблення, як максимум — заворушень у РФ. Тому Єрмак і був розслаблений, а Козак роздратований.
«Зараз ми всі увійшли у фазу “нагнітання обставин” і ми не можемо припустити, які саме фантазії спадають на думку по “обидва боки”. Скажемо тільки, що повідомлень про переміщення військ, заплановані теракти та інше ще доведеться чимало почитати, причому з усіх боків і “на основі достовірних розвідданих”, а просто зараз, якщо безпосередньо у нас, то варто очікувати “піка” новин: Україна агресор і загрожує РФ», — йдеться у публікації.
А ось як коментують переговори у Берліні жителі ОРДЛО у соціальних мережах:
Місцеві телеграм-канали або транслюють російські наративи, або іронічні висловлювання.
Після Нормандських переговорів у Парижі у бойовиків розігралися фантазії. Представники угруповань «ДНР» та «ЛНР» у ТКГ Наталія Ніконорова та Владислав Дейнего майже через два тижні після зустрічі радників «Норманді» почали стверджувати, що нібито голова Офісу президента Андрій Єрмак зобов'язався розглянути їхні пропозиції.
У листі до представника ОБСЄ в Україні та ТКГ вони стверджують, що чекають від Києва письмових позицій щодо свого проєкту «дорожньої карти» врегулювання конфлікту.
«Представники» незаконних угрупувань також пропонують робочій групі з політичних питань до чергового засідання ТКГ 2 березня 2022 року «на підставі представлених Україною та ОРДЛО позицій визначити питання, з яких у сторін є розбіжності, та скласти перелік найбільш значущих розбіжностей для розгляду на засіданні ТКГ» Також вони хочуть домогтися визволення бойовика Андрія Косяка.
Докладніше про затримання Косяка читайте у матеріалі «Місія в заручниках: що відбувається з ОБСЄ в ОРДЛО»
На засіданні гуманітарної підгрупи ТКГ Ніконорова та Дейнего пропонують «взяти до відома» «зобов'язання України не пізніше 16 лютого 2022 р. представити в Робочу групу з економічних питань пропозиції щодо зняття економічної блокади та відновлення соціально-економічних зв'язків з ОРДЛО».
Як бачимо, уява у терористів бурхлива. Що «видадуть» угруповання після зустрічі радників «нормандської четвірки» в Берліні, незабаром побачимо.