В ОРДЛО коронавірусна криза. Що може зробити Україна?
Українська влада має відреагувати на смертельну небезпеку для людей в ОРДЛО, яка склалася через пандемію та політику російських окупантів. Але як можна вплинути на цю ситуацію? «Східний варіант» розібрав можливі варіанти. Спойлер — всі вони досить формальні
Підтримувані Росією окупаційні сили повністю провалили вакцинацію людей на окупованій території, позбавили їх сертифікованих вакцин та фактично позбавили можливості виїхати з-під окупації.
Нещодавно громадські активісти та переселенці влаштували акцію біля російського посольства в Києві на знак протесту проти фактичного геноциду людей. Однак, як зазначили самі ж активісти, закликати до здорового глузду представників російської політичної верхівки потрібно не акціями, а санкціями та іншими дієвими механізмами на міжнародному рівні.
Яка ситуація нині в ОРДЛО і що може зробити українська влада, аби змусити Росію принаймні відкрити кордони для людей, що залишаються на окупованій території?
Люди залишаються в заручниках без можливості виїхати
Півтора року тому російські окупанти обмежили для людей з ОРДЛО можливість залишати окуповану територію та виїжджати через КПВВ. Фактично працюючими залишались всього два КПВВ — по одному в Луганській та Донецькій областях. Пояснювали це протиепідемічними заходами.
На початку жовтня цього року окупанти майже повністю позбавили людей можливості залишити окуповану територію — аби виїхати через КПВВ, потрібно отримувати спеціальний дозвіл, чекати на який доведеться близько місяця.
Крім жителів ОРДЛО, які там весь цей час проживають, в заручниках на окупованій території залишились і ті люди, які приїхали туди тимчасово — наприклад погостювати у батьків, допомогти родичам, або перевірити майно. Про це «Східному варіанту» розповіла правозахисниця «Восток-SOS» Олександра Дворецька.
«До нас звертаються люди, які не можуть повернутися на навчання. Наприклад, студенти, що перебували з візитом у своїх родичів. Також звертаються ті люди, які планували на підконтрольній Україні території зробити планові операції, а тепер не можуть отримати дозвіл на виїзд. Або ж люди, які зробили одну вакцинацію на підконтрольній Україні території, і не можуть виїхати аби зробити другу», — зазначила пані Олександра.
Вона додала, що раніше люди, які не могли проїхати через КПВВ, обирали шлях на підконтрольну Україні територію через Росію. Та зараз і цей варіант зі знаком питання.
Попри те, що на окупованій території використовують російський «Спутник V», який росіяни називають вакциною від Covid-19, все частішими є випадки, коли російські прикордонники не визнають сертифікати про вакцинацію людей з ОРДЛО.
«РФ не визнає навіть ті сертифікати, які людям видають на окупованій території після вакцинації їхньою ж несертифікованою вакциною. Вони не довіряють тому, що відбувається на окупованій території, бо бачать, що ситуація критична», — говорить Олександра Дворецька.
Офіційна статистика шокуюча, а реальна — ще гірша
Таким чином виходить, що російські окупанти позбавили людей можливості провакцинуватися сертифікованою вакциною та отримати нормальне лікування. Оскільки, медикаментів та засобів для порятунку людей, хворих на Covid-19, в ОРДЛО не вистачає. Українські правозахисники наголошують на цьому, бо регулярно спілкуються з людьми, які залишились зачиненими в окупації.
Навіть окупаційна влада визнає високу смертність людей від Covid-19 на рівні 8%.
«За нашою інформацією, отриманою від місцевих медиків, ситуація набагато гірша», — зазначив правозахисник «Восток-SOS» Костянтин Рєуцький.
Як розповів у коментарі «Східному варіанту» один з вимушених переселенців, який має на окупованій території бабусю та дідуся, ситуація в лікарнях й насправді складна. За словами чоловіка, людей навіть у важкому стані не завжди забирають до лікарні, бо банально немає місць.
Він зазначив, що переживає за рідних, які в похилому віці залишаються без можливості вакцинуватися.
«Місцевою «вакциною» вони вакцинуватися не хочуть, та й чесно кажучи, там незрозуміло, як це робити. Людям ніхто не пояснює, як у нас (на підконтрольній Україні території — ред.) куди іти та що робити. Вакцинують тільки солдатів (бойовиків, що беруть участь у бойових діях проти України, — ред.) та чиновників», — зазначив чоловік.
Те, що проросійські бойовики дійсно вакциновані, підтверджують документи одного з нещодавно затриманих бойовиків — Андрія Косяка.
Та як свідчать ці документи, вакцинований він російською «вакциною» «Гам-ковид-Вак» (Спутник—V). Іншої на окупованій території немає.
То що ж може зробити українська влада для людей в ОРДЛО у цій ситуації?
Покарати Росію за законом
Росія, яка окупувала територію Луганської та Донецької областей, згідно з Женевською Конвенцією несе відповідальність за цю територію та її жителів.
«Окупаційна держава зобов'язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати населення продуктами харчування та медичним матеріалами. Зокрема, постачати необхідні продукти харчування, медичні матеріали та інші припаси, якщо ресурсів окупованої території виявиться недостатньо», — йдеться в статті 55 Конвенції.
Документ прямо зобов'язує агресора приймати допомогу від інших країн, якщо ресурсів окупантів не вистачає.
«Окупаційна держава повинна погодитись вжити заходів, спрямованих на надання підтримки цьому населенню і повинна сприяти реалізації цих заходів усіма наявними у неї засобами. Така допомога може надходити як з боку держав, так і з боку незалежних гуманітарних організацій, таких, як Міжнародний комітет Червоного Хреста…», — йдеться в 59-ій статті.
Україна ж готова надати таку допомогу. Наприклад, збільшити можливості для вакцинування людей на КПВВ «Станиця Луганська». Однак, окупанти не погоджуються випускати людей для вакцинації.
Це є воєнним злочином проти України та покарати країну-окупанта за це можуть міжнародні суди. Як кажуть правозахисники, українська сторона має підготувати відповідні документи та ініціювати подібний судовий розгляд. Однак, очевидно, що це може зайняти роки, і миттєвого результату не дасть.
Пушити питання на тристоронній контактній групі
Варто зазначити, що це ледь не єдине, що дійсно робить зараз українська влада. 13 жовтня на засіданні тристоронньої контактної групи українська делегація закликала російську сторону «з’ясувати перелік можливих заходів», аби дозволити хоча б людям з інвалідністю та пенсіонерам перетинати контактну лінію через КПВВ.
Зокрема, на КПВВ в Станиці Луганській, люди могли й вакцинуватися.
Та представники російських окупаційних адміністрацій очікувано не погодились навіть розглянути таку можливість. Механізмів впливу на них в української сторони нині немає.
Ініціювати санкції для РФ
Санкції можуть бути найдієвішим способом вплинути на Росію, говорить представник Української народної ради Донеччини та Луганщини Станіслав Сидорчук.
Причиною для санкцій можуть бути не лише злочини окупаційної влади проти населення, а також фізичне блокування представників ОБСЄ.
Як відомо, російські окупанти заблокували у готелі представників моніторингової місії та повідомили їм, що вони не зможуть залишити територію, поки українські військові не звільнять вже згаданого бойовика Андрія Косяка.
Станіслав Сидорчук вважає, що Україна на міжнародних майданчиках повинна ініціювати нові санкції для Російської Федерації. Він також закликав людей з окупованих територій присилати українським правозахисникам фото, які підтверджують вчинення геноциду представниками окупаційної влади. Це допоможе українській стороні показувати світу правду про окупацію.