«Штрафи, тюремні строки й заборона на нормальне життя»: як російські загарбники залучають жителів ТОТ сходу до своєї армії

Кремль планує мобілізувати 160 тисяч осіб — це найбільша кількість за всі роки повномасштабної війни, і саме мешканці тимчасово окупованої Донеччини та Луганщини стають основним ресурсом. Детальніше про те, що відбувається, читайте далі у статті.
Цьогорічний весняний призов уже став четвертим, який росія проводить на тимчасово окупованих територіях України. Але на відміну від попередніх хвиль, цей — найбільший за масштабами та тиском. Окупанти розгортають паралельні мобілізаційні заходи, примушують підписувати контракти, виловлюють людей на вулицях і навіть залучають до агітації школярів. Усе це свідчить про одне: звичних методів уже не вистачає, і росія хапається за будь-яку можливість заткнути дірки у власній армії. В зоні ризику — українські чоловіки на тимчасово окупованих територіях України віком від 18 років.

Пропагандистські ЗМІ зазначають, що цьогоріч російські загарбники планують призвати до служби майже на 30 тисяч осіб більше, ніж восени 2024-го. Кажуть, що для розшуку, тих хто “ухиляється”, залучатимуть мвс рф і, “за потреби” силоміць, доставлятимуть у військкомати. Це вже не перші спроби країни-агресора перетворити українців на гарматне м’ясо. За інформацією Східної правозахисної групи, ще в листопаді 2024 року перших 300 чоловіків з тимчасово окупованих територій відправили на строкову службу до армії рф. Із них 100 — з Донеччини та Луганщини. Усіх — через пункти збору в Батайську (Ростовська область) і в тимчасово окупованому Сімферополі.

Крім того, цьогоріч у росії вигадали нові покарання — тепер за неявку до військкомату “без поважної причини” загрожує штраф до 30 тисяч рублів. Виїхав “за кордон” більш ніж на пів року й не повідомив окупаційний військкомат? Отримаєш ще 15 тисяч. А нібито “свідоме ухилення” від служби може коштувати до двох років за ґратами.
І це ще не все — з 2025 року тим, хто уникає служби в армії країни-агресора, блокують базові права: вони не зможуть скласти іспити, отримати чи продовжити водійські права, оформити кредит, провести угоди з нерухомістю, зареєструвати авто тощо.
Міністерство закордонних справ України вже висловило рішучий протест проти цих дій. У відомстві наголосили: примусова мобілізація українців із тимчасово окупованих територій — це грубе порушення міжнародного права:
“Російський “призов” на окупованих територіях грубо порушує міжнародне право, зокрема Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни, відповідно до якої державі-окупанту забороняється примушувати осіб служити в її збройних або допоміжних силах, а також чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії”.
Українська держава закликає мешканців тимчасово окупованих територій за можливості уникати “російського призову”, а в разі примусу — залишати військові підрозділи та шукати шляхи повернення додому або виїзду до третіх країн. Тим, хто вже потрапив до війська рф, нагадують про можливість здатися в полон Силам оборони України через проєкт «Хочу жить».

Про масштаби цьогорічної кампанії говорить і керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко. В етері «Суспільне. Студія» 1 квітня він заявив:
«Це фактично вже четвертий призов на окупованих територіях. Це буде найбільший призов за всі попередні роки, зі зрозумілих причин. Всі попередні призови пройшли достатньо тихо, без певних заворушень. З точки зору окупованих територій, людей привчили, що таке є».
Строкова служба в російській армії — лише прикриття. На практиці вона майже завжди перетворюється на мобілізацію, а «служба» — на відправку в зону бойових дій проти України
Загалом, досягти мобілізаційних показників кремлю стає дедалі важче — навіть попри залякування. Саме тому до агітації на контрактну службу російські окупанти залучають дітей.

Контракти фальсифікують, а виплати привласнює група шахраїв, пов’язана з окупаційною поліцією та військовою комендатурою. Людей ставлять на облік, а згодом — оголошують «дезертирами». Схема стосується не лише чоловіків. Зокрема, «роботодавці» з фейкових вакансій просять надіслати паспорт нібито для перевірки, після чого документи використовують для оформлення служби в армії рф.

Східний Варіант проаналізував динаміку у чатах, спільнотах та телеграм-каналах тимчасово окупованих територій сходу України і дійшов до висновку: люди бояться відкрито говорити — коментарі, особливо ті, де йдеться про те, що їхніх рідних замість звичайної служби відправили на бойові завдання, постійно видаляють.
Поодинокі випадки, коли люди все ж наважуються висловитись, свідчать: окупаційні військкомати та силовики регулярно влаштовують перевірки документів у цивільних, найчастіше вибірково і без пояснень. За останніми повідомленнями з місцевих телеграм-каналів, такі «рейди» фіксують у Донецьку, Макіївці, Єнакієвому — зупиняють перехожих, перевіряють документи, особливо прицільно цікавляться чоловіками «неросійської» зовнішності. Силовиків також регулярно помічають на дорожніх розв’язках, блокпостах і зупинках.

Ось ще один показовий приклад того, як працює система примусового призову на тимчасово окупованих територіях, про який стало відомо з окупаційного телеграм-каналу. Студент з тимчасово захопленої Донеччини, якого мобілізували в лютому 2022 року, підписав контракт на службу в Криму на три місяці. Він розповідає, що його морально змусили й натомість пообіцяли, що після цього строку відразу відпустять додому. Але контракт продовжили через російський псевдоуказ про часткову мобілізацію — він став безстроковим.
Пізніше, у листопаді 2022 року, студент дізнався, що його мають звільнити, бо нібито міжнародний злочинець владімір путін наказав “демобілізувати студентів” так званих “днр” та “лнр”. Після чого хлопця звільнили і він повернувся до навчання.

Але вже у 2023 році до нього почали приходити представники окупаційної військової частини, заявляючи, що він у розшуку. Його двічі доставляли до військкомату, але після відпускали додому, бо не могли повісити жодних “кримінальних проваджень”.
У 2025 році переслідування поновилися — його знову викликали, хоча він уже отримав російський військовий квиток і став на облік за місцем прописки (нагадаємо, що без цього в окупації неможливо отримати диплом про освіту). Окупанти сказали, що він «завис» у списках і потрібно “вирішувати цю справу”.
Це — лише один із показових прикладів того, як росія намагається поповнити лави своєї армії за рахунок мешканців тимчасово окупованих територій. Незаконний призов, примус до підписання контрактів, переслідування вже демобілізованих — усе це є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. Кремль перетворює цивільних людей на ресурс для жорстокої війни, розв’язаної проти України.
***
Читайте також: «Полегшити верифікацію документів із ТОТ в Україні»: навіщо це потрібно та чому за це виступають правозахисники
Популярні новини
