UA
UA RU
07 Лютого 2024, 16:52
19895
"Вигребли всіх співробітників чоловічої статі". Як окупанти проводять примусову мобілізацію на сході та що з цим робити
Актуально

"Вигребли всіх співробітників чоловічої статі". Як окупанти проводять примусову мобілізацію на сході та що з цим робити

Окупанти активно здійснюють приховану мобілізацію на тимчасово окупованих територіях. У рамках примусової паспортизації російські загарбники змушують українців ставати на реєстрацію до фальшивих "військкоматів", укладати контракти й ставати "добровольцями". У містах чоловіки намагаються уникнути військового призову будь-яким способом: звільняються, переховуються, чи виїжджають зі свого місця проживання.

Східний Варіант розповість про поширені методи тиску та разом з правозахисниками розкаже, як можна вберегтися від примусової служби й захистити свої права.

Прихована мобілізація на сході України з кожним днем набирає обертів. За даними Центру національного спротиву, ворог має намір ще збільшити її темпи. Загарбницька влада вже розгорнула мережу “військкоматів” на цих територіях та загрожує штрафом у 30 тисяч рублів тим, хто не став на облік. Усі місцеві чоловіки мають бути зареєстровані там примусово.

окупанти примусова мобілізація_09
Фото взято із сайту Головного управління розвідки Міністерства оборони України

“Зокрема, ставання на облік відбувається при отриманні паспорта ворога. Вже після цього ворог проводить приховану мобілізацію, й згодом з новобранцями укладають контракт, щоб створити ілюзію добровільного вступу. Імперія завжди воює чужими руками і їй вигідна максимальна смерть українців, незалежно від сторони за яку вони воюють”,пишуть у ЦНС.

окупанти примусова мобілізація
Фото: ПравдаТУТ News

Відповідно до статті 51 Женевської конвенції, будь-яка примусова мобілізація на окупованих територіях є порушенням Міжнародного гуманітарного права. Люди, які проживають в окупації, не можуть залучатися до армії країни окупанта.

“Окупаційна держава не може примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу”, — йдеться у Конвенції про захист цивільного населення під час війни.

Однак, це не вперше, коли росіяни порушують будь-які правила й міжнародні конвенції. 

Які методи мобілізації використовують окупанти?

Здебільшого окупанти вручають повістки на вулицях, за місцем проживання або роботи. Такою інформацією діляться місцеві жителі в чатах тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей. 

Зокрема, повідомляють про мобілізацію багатьох працівників водоканалу.

“Я знаю, що у Київському районі Донецька у мобілізацію прийшли на водоканал і вигребли всіх до одного співробітників чоловічої статі, включаючи начальника”, — пише місцевий мешканець в одній зі спільнот.

окупанти примусова мобілізація
Скріншот із чату Телеграм-каналу “Мобилизация днр Live”

Схожа ситуація була у 2022 році із закриттям шахт в Луганській області, через дефіцит кадрів, внаслідок примусової мобілізації.

“Майже усіх, кого можна було відправити на фронт із шахт вже мобілізували на початку вторгнення. Зараз повістка — ще один крок до повної зупинки підприємств. Людей не вистачає”, розповідав колишній голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Окрім цього, загарбники вдаються до жорстоких дій, використовуючи викрадення та фізичну шкоду для підписання контрактів на службу на тимчасово окупованих територіях. 

Одним із прикладів є інцидент, який стався поблизу міста Чистякове, Донецької області, де невідомі особи напали на сім'ю жительки Донеччини. Вони розбили скло в автомобілі та викрали її батька, який перебував у стані інсульту, повідомляє сама донька в одному із місцевих чатів.

скріншот
Скріншот із Телеграм-каналу “Мобилизация днр Live”

Намагаючись виграти час, зловмисники доправили його до військової комендатури, де без його відома підписали контракт на його ім'я. Після цього чоловіка забрав невідомий із Горлівки, і його місцеперебування залишається невідомим. 

Цей приклад свідчить про жорстокі методи, якими користуються окупанти для залучення мешканців на службу на тимчасово окупованих територіях.

скріншот
Скріншоти з відео опублікованого в Телеграм-каналі “Мобилизация днр Live”

Примусові методи залучення до бойових дій проти власної країни стали звичною практикою і в новоокупованих регіонах. 

Наприклад, у місті Старобільськ на Луганщині чоловіки намагаються уникнути призову на військову службу будь-якими способами: вони звільняються з роботи, переховуються або виїжджають до інших населених пунктів. Тих, кому не вдається ухилитися, відправляють на військовий вишкіл до краснодарського краю рф.

Як уникнути та що робити, якщо “загребли”?

Головна директорка-координаторка ГО Донбас SOS Віолетта Артемчук наголошує на тому, що в ситуації з військовим призовом на тимчасово окупованих територіях немає універсального алгоритму дій, але існують певні методи та способи захисту. 

Вона підкреслює, що законним способом уникнути призову не можна, оскільки у випадку отримання повістки військові зобов'язання вже стають фактом, що може викликати серйозні наслідки для громадян України. При цьому правозахисниця застерігає, що воювати на боці окупантів є кримінальним злочином проти власної країни.

Віолетта Артемчук радить наступні способи, як можна спробувати уникнути мобілізації в окупації:

  • Якщо є можливість, виїхати на підконтрольну територію.
  • Змінити свій телефон, особливо, якщо номер відомий комусь, хто може використати його для сповіщення про вас у військові структури. 
  • Розглянути варіант переїзду в менш населене місце або село, де можна тимчасово пересидіти хвилю призову.

Якщо уникнути мобілізації не вийшло, потрібно максимально ухилятися від виконання наказів, які потенційно є воєнними злочинами. Родичам або самому мобілізованому потрібно повідомити українські правоохоронні органи про всі деталі: який підрозділ, що і коли відбувалося. Це треба для того, щоб після закінчення війни ця людина була жертвою, а не злочинцем.

окупанти примусова мобілізація
Фото з сайту depositphotos

Зробити це можна за допомогою гарячої лінії “Хочу жити”. І хоча вона більше призначена для армії рф, яка хоче здатися в полон, запити українців там теж приймають та фіксують. 

Зв’язатися можна через чат-бот у Телеграмі @spasisebyabot, написати в месенджерах Telegram та Whatsapp за цими номерами телефонів: +380 93 68 86 888; +380 97 68 86 688 або зателефонувати безпосередньо на гарячу лінію: +380 44 35 08 917.

окупанти примусова мобілізація_07
Фото: ІА Погляд

Також, можна звертатися до Громадської організації Донбас SOS. Фахівці нададуть необхідні консультації з питань захисту прав та допомогу в кожному конкретному випадку.

Зв’язатися можна через ел.пошту за адресою: [email protected]; написати  в месенджерах Telegram та Whatsapp за номером телефону: +380 93 50 06 918 або зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 309 110.

***

Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу-лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

18:27

Ще 17 військових і членів їхніх сімей з Сіверськодонецької громади отримали матеріальну допомогу

18:24

Антифейк "Грошей немає, але ви тримайтеся": як російські загарбники створюють міфи про покращення соціальних умов на ТОТ сходу

"Грошей немає, але ви тримайтеся": як російські загарбники створюють міфи про покращення соціальних умов на ТОТ сходу
17:59

З обласного бюджету Донеччини спрямують майже 60 млн грн для захисників області

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: