На порозі відкритої війни? Чим загрожує загострення на Донбасі
«Росія стягує війська до кордону з Україною, техніку перекидають і на окуповану територію» — такими повідомленнями з кожним днем все більше рясніють ЗМІ. Фото, відео, заяви всіх сторін — «Східний варіант» зібрав інформацію, яка відома на сьогодні.
Кінець березня — початок квітня відзначилися тривожними повідомленнями, що Росія і проросійські найманці нарощують військову міць. Так, 28 березня в телеграм-каналі «Чіткий Луганськ» з'явилася така інформація:
«Вчорашньої вночі з боку Гуково пройшла змішана колона військової техніки. Допомога Росії “армії” “республіки”! Нові бмп, мтлб, БТРи та дуже багато колісної техніки в кількості 185 одиниць. Але найголовніше, що Росія нарешті надала “армії” “республіки” 4 152-міліметрові САУ “Коаліція СВ”, які мають іншу назву “Бастіон” — найпотужніші САУ на колісній базі “КамАЗ”. Укропи найближчим часом відчують на собі міць «Коаліції».
У телеграм-каналі «Війна на Донбасі» з'явилося кілька відео з пересуванням російської військової техніки. На одному з них автор, який знімає колону бронетехніки на відеореєстратор, каже, що їде біля російського міста Єйськ.
«Незрозуміло, що назріває у нас в країні. Їхав з Краснодара — колону зустрів. І ось зараз скільки машин з солдатами, бронетранспортери в Єйську», — говорить автор відео.
Ще на одному відео платформи з танками везе поїзд «РЗ». Публікують і відео нібито навчань авіації в небі над Ростовською областю.
З'явилося повідомлення і про те, що до Луганська з'їхалися російські військові.
На каналі «Краснодарський край» з'явилося відео перекидання російської військової техніки в окупований Крим по кримському мосту. Нібито в березні це відбувалося неодноразово.
Пишуть про можливу ескалацію і в соцмережах.
Про те, що Росія нарощує військову міць в Брянській, Воронезькій, Ростовській областях та на окупованій території, також заявив і головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак.
«Станом на 30 березня цього року вздовж державного кордону України та на тимчасово окупованих територіях України й АР Крим знаходиться 28 батальйонних тактичних груп противника», — повідомив військовий під час виступу у Верховній Раді.
Головнокомандувач зазначив, що чисельність російських військ в Криму зросла до 32 тисяч. На тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях розгорнуто 14 бойових підрозділів, це 28 тисяч осіб, які діють за підтримки російських регулярних військ.
«Загалом очікується додаткове зосередження до 25 батальйонних тактичних груп, що в сукупності з наявними розгорнутими силами та засобами поблизу українського кордону створює загрози військової безпеки держави», — підкреслив Хомчак.
Реакція України
0 березня Верховна Рада підтримала заяву, в якій вимагає від Росії припинити бойові дії, а світова спільнота закликає продовжувати тиск на агресора.
«Нинішня ескалація на Донбасі свідчить про продовження зухвалого ігнорування Російською Федерацією своїх зобов’язань з мирного врегулювання конфлікту, в тому числі Мінських домовленостей та домовленостей, досягнутих у рамках «Нормандського формату», та її намір не допустити стабілізацію ситуації в зоні конфлікту та досягнення будь-якого прогресу на всіх треках перемовного процесу. Сьогоднішні дії Росії фактично спрямовані на руйнування всіх зусиль з припинення конфлікту та мирної реінтеграції окупованих українських територій.
Росія як сторона міжнародного збройного конфлікту має визнати свою відповідальність за розв’язування збройної агресії проти України й докласти усіх зусиль для врегулювання конфлікту», — йдеться в заяві.
На загострення на Донбасі відреагував і президент Володимир Зеленський. Він написав про нелегкий переговорний процес і про те, що стратегія України — мир і повернення людей і територій.
«Гра м’язами у форматі військових навчань і можливі провокації вздовж кордону – це традиційна справа Росії. Таким чином вона намагається створювати атмосферу загрози та водночас — тиску під час переговорів щодо припинення вогню та щодо миру як нашої цінності. Наша армія — це не лише сила та міць, це також мудрість і виваженість. Наша держава — це єдність. Ми завжди готові до будь-яких провокацій», — підкреслює Зеленський.
Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак також розповів, що українська армія готова не тільки дати відсіч ворогу, а й перейти в наступ. Але це загрожує великими втратами, зокрема й серед мирного населення, а також вторгненням російських військ, як це було під час Іловайська.
Заяви Росії та ОРДЛО
Своєю чергою, псевдореспубліки звинувачують Україну в ескалації конфлікту. Голова так званого «МЗС ДНР» Наталія Никонорова заявила:
«Українська сторона провокує нас на вогонь, на повноцінні бойові дії, ми розуміємо це. І у нас є втрати, є поранені, є загиблі серед військовослужбовців, є поранені також серед мирних громадян».
До речі, 31 березня голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук запропонував ввести всеосяжний режим припинення вогню з 1 квітня. Ініціативу підтримали представники ОБСЄ. Вони виступили з пропозицією прийняти спільну заяву ТКГ і підтвердити їм прагнення всіх сторін до перемир'я. Однак російська делегація зробити це відмовилася. І та ж Никонорова сказала, що «Києву потрібно не закликати до чергового перемир'я, а виконувати безстрокове».
Схожі заяви й у так званого «МЗС ЛНР». Там ініціативу Кравчука прокоментували так:
«Нові пропозиції України не містять ніякої доданої вартості. Повторно обговорювати й повторно вводити в дію раніше вже підписані документи — це шлях в нікуди. Республіки вжиті заходи повністю виконують. Україна теж повинна це робити».
Але тим часом так звана «ДНР» оголосила заклик на військову службу.
Висловилися про ескалацію і російські чиновники. Наприклад, депутат Держдуми, голова інтеграційного комітету «Росія — Донбас» Андрій Козенко заявив, що «в разі посилення військових дій на Донбасі Росія матиме повне право на захист своїх громадян, які проживають там».
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров пригрозив розвалом України:
«Ті, хто будуть намагатися розв'язати нову війну на Донбасі, — зруйнують Україну. За інформацією, зокрема в ЗМІ публікується, що військові в більшості своїй розуміють згубність будь-яких дій з вирішення гарячого конфлікту. Я дуже сподіваюся, що їх не будуть “підбурювати” політики, яких, своєю чергою, буде “навчати” Захід на чолі з США», — цитує Лаврова DW.
Відносно передислокації військ в Криму, прессекретар російського президента Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «Росія має право переміщувати війська в межах території країни на свій розсуд».
Відповідь світової спільноти
У США і країнах ЄС вже відреагували на російську загрозу.
Посли країн НАТО вже провели нараду у зв'язку з нарощуванням Росією військ біля українських кордонів. Вони також обговорювали нещодавню ескалацію в зоні бойових дій на сході України.
Представник НАТО повідомив, що Москва намагається підірвати мирні домовленості на сході України.
«Союзники поділилися своїм занепокоєнням щодо недавніх масштабних військових дій Росії в Україні та поблизу неї. Союзники також стурбовані порушенням Росією угод про припинення вогню з липня минулого року, в результаті чого минулого тижня загинули четверо українських військових. Дестабілізаційні дії Росії підривають зусилля з деескалації напруги», — цитує його Reuters.
Своєю чергою, в США також офіційно пообіцяли Україні підтримку, в разі вторгнення Росії. Міністр оборони Ллойд Остін заявив про готовність підтримувати Україну в умовах агресії Росії, що триває на Донбасі та в Криму.
Він підкреслив, що в разі ескалації російської агресії Сполучені Штати не залишать Україну наодинці та не допустять реалізації агресивних устремлінь Російської Федерації щодо України.
За даними The New York Times, боєготовність Європейського командування армії США підвищена до максимально можливого рівня на тлі того, що російські війська стягуються до українських кордонів.
Американські експерти висловлюють побоювання, що можлива операція російських військ на Донбасі може обернутися серйозними наслідками. А військові США нарахували не менше чотирьох тисяч російських військових у супроводі техніки, спішно підтягнутих до українських кордонів на додаток до вже присутніх на ній сил.
Водночас у Франції вважають, що подальшої ескалації не буде. Офіційний Париж очікує, що дискусії в рамках Нормандського формату відновляться найближчими тижнями.
«Я не думаю, що буде ескалація. Але ми залишаємося пильними. Тому Франція та Німеччина намагаються підштовхнути президентів Росії та України до відновлення переговорів. Останній раз це було в кінці 2019 року, це дозволило забезпечити — все ще крихкий — режим припинення вогню, звільнення утримуваних осіб. І ми сподіваємося, що дискусії в рамках Нормандського формату зможуть відновитися найближчими тижнями», — заявив держсекретар міністерства закордонних справ Франції Клеман Бон.
Великобританія, навпаки, дуже стурбована ескалацією ситуації на сході України. І сьогодні це буде предметом переговорів міністрів оборони та закордонних справ обох країн.
«Великобританія дуже стурбована тим, що відбувається (в зоні конфлікту на сході України — ред.). Просто зараз міністр оборони (України Андрій Таран — ред.) говоритиме зі своїм колегою міністром оборони Великобританії (Беном Уоллесом — ред.). Це, до речі, ініціатива Великобританії. Вчора переговорили командувачі Збройних сил, сьогодні говоритиме міністр закордонних справ. Я вчора мав цілий ряд цілий день переговорів і консультацій», — сказав посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.
Дипломат також зазначив, що українська сторона розуміє, наскільки Великобританія, що має власні незалежні джерела інформації, зокрема, легендарний МІ-6, знайома з ситуацією на сході України.
«Якщо вони настільки стурбовані, то, повірте, нам теж треба бути стурбованими навіть більше, ніж те, що я спостерігаю зараз в засобах масової інформації в Україні», — вважає посол.
Думка експертів
Представник окремих районів Донецької області в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу Сергій Гармаш вважає, що про повномасштабне вторгнення поки мова не йде.
«Росія хоче зберегти єдиний доступний їй інструмент впливу на Україну — військовий. Здійснюючи військові провокації, РФ змушує нас спілкуватися з ОРДЛО, її ж там немає формально. Посилання таке: хочете миру — спілкуйтеся з Донецьком і Луганськом. Якщо намічається перспектива Нормандської зустрічі — а Німеччина і Франція жорстко наполягають — то Путіну, щоб підвищити свої ставки, потрібен військовий інструмент. Так було перед усіма переговорами. Я не думаю, що буде якийсь широкомасштабний наступ, але провокації очікувані», — вважає Сергій Гармаш.
Політолог і військовий експерт Дмитро Снєгірьов називає все, що відбувається інформаційної спецоперацією РФ. За його словами, дані про передислокацію російської військової техніки на окупованій території не підтверджені й не відповідають дійсності.
«Ці повідомлення мають ознаки інформаційно-психологічної операції. Її мета — створення атмосфери страху і дестабілізаційних моментів в українському суспільстві. Це все елементи психологічно-інформаційних операцій російських спецслужб. Їх мета — створення атмосфери нестабільності та хаосу в українському суспільстві», — вважає Снєгірьов.