Інтриги Слов'янського двору: оновлена міськрада приступила до роботи
Новообрані депутати Слов'янська ділять між собою владу. Хто з ким і проти кого?
Місцеві вибори в Україні пройшли 25 жовтня, міського голову Слов'янська вибрали 3 тижні тому, але в депутатському корпусі досі займаються перетягуванням каната. Горя прикупивши призначили сесію нового 8-ого скликання.
Почалася вона 11 грудня і ... дотепер не закрита. Як перше, так і друге засідання тривали понад 4 години. Багато — не означає якісно. Винесені на порядок денний міські питання так і не були вирішені.
У нинішньому складі Слов'янської міськради багато своїх «фішок» і ексклюзиву. У кріслах депутатів вперше опинилися громадські активісти. Мандат отримала одіозна Неля Штепа, досі підозрювана в сепаратизмі та посяганні на територіальну цілісність України. Також звичайним депутатом міської ради вирішив стати екснардеп Олег Недава. З чим пов'язаний такий пильний інтерес такого політичного «важковаговика» залишається тільки здогадуватися.
Перші об'єднання
Подібно коаліціям у Верховній Раді депутати міськради вирішили формувати свої об'єднання. Найбільше крісел зайняли представники «Опозиційної платформи за життя» (14 мандатів з 38). Вони відкрито протистоять мерові Вадиму Ляху, який переміг під прапорами «Опоблоку» в дуелі з кандидатом від «ОПЗЖ». «Війна» між колись єдиною політсилою почалася з 2018 року і триває досі.
Наразі в депутатському корпусі вимальовується такий розклад сил: більшість сформували партії «ОПЗЖ», «Наш край» і «Партія миру і розвитку» — всього 23 голоси. Цього вистачає, щоб блокувати міського голову, адже для прийняття рішень потрібно 20 голосів.
До опозиції увійшли 3 політичні сили — «Опоблок», «Слуги народу» і «Європейська солідарність», в сумі 15 голосів.
Сюрприз для Штепи
За годину до другого засідання сесії міський голова Вадим Лях провів традиційну пресконференцію. На ній пролунала сенсаційна заява: Нелю Штепу виключили з партії та позбавляють мандата.
«У Виборчому кодексі з'явилося таке поняття, як імперативний мандат. Згідно із законом, Нелю Ігорівну можливо буде усунути від виконання обов'язків депутата Слов'янської міської ради через рік», — повідомила голова Донецької обласної організації «Партія миру і розвитку» Ірина Вільхова.
Причиною виключення Нелі Штепи з партії став політичний скандал, який розгорівся під час місцевих виборів. Штепа як претендентка на крісло голови Слов'янська підтримала представника «ОПЗЖ» Павла Придворова в другому турі виборів. Водночас її «Партія миру і розвитку» була прихильником кандидата від «Опозиційного блоку» Вадима Ляха, який зрештою переобирався на другий термін.
Детальніше читайте в матеріалі "ВВ".
Також стало відомо, що «Партія миру і розвитку» і «Опозиційний блок» підписали меморандум про співпрацю. Вони мають намір об'єднати свої дії в міськраді Слов'янська і підтримувати обраного мера.
Таким чином, створена більшість в міськраді зруйнувалася. «Партія миру і розвитку» в Слов'янську отримала 5 мандатів. Тепер їх можна сміливо віднімати з так званої коаліції, а отже опозиція стає більшістю: 4 голоси напевно додаються до 15, а як голосуватиме сама Штепа прогнозувати складно.
Що в підсумку?
Через годину після заяви голови «Партії миру і розвитку» в Донецькій області стартувало друге засідання першої сесії. Відразу ж після реєстрації Вадим Лях оголосив технічну перерву і скликав усіх голів депутатських фракцій до свого кабінету на нараду. Замість заявлених 10 хвилин збори тривали майже дві години.
Загалом, на сесію були винесені бюджетні питання. Наприклад, виплати комунальникам, які не отримують зарплату вже два місяці. Або оплата боргу слов'янського водоканалу перед «Водою Донбасу».
У підсумку за першу чотиригодинну частину сесії вдалося зареєструвати депутатські фракції та створити 4 контрольних комісії з перевірки діяльності міського голови.
У відповідь Вадим Лях наклав вето на всі рішення:
Зібрати ⅔ (а це 25 голосів) практично неможливо. Особливо з огляду на рокірування в так званої більшості міськради.
За другу, вже шестигодинну частину сесії, депутати трохи зрушили з місця.
Комунальники зможуть отримати свою заробітну плату, а «Словміськводоканал» сплатить борг за поставлену воду. Але розглянути 12 питань порядку так і не вдалося.
Продовження сесії, а саме третє засідання, призначене на 18 грудня. Чи буде воно продуктивним? Поки складені політичні пасьянси не вселяють ніякого оптимізму.