
Нові правила обліку ВПО: що зміниться та в чому складнощі
З 1 липня 2025 року працюватимуть нові правила оформлення та видачі довідки про облік внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Східний Варіант дізнався, які це правила та які проблеми через них можуть виникнути
Що зміниться для ВПО з 1 липня
Зміни до постанови Уряду № 376 внесли на початку квітня. Вони стосуються нових правил оформлення і видачі довідки переселенця.
У змінах замість поняття «скасування довідки» ввели — «відкликання або визнання недійсною довідки про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи». Однак за сутністю нічого не змінилося. І новий термін так само означає «скасування», як було до цього. Це Східному Варіанту пояснив юрист ГО «Донбас SOS» Михайло Фоменко.
Основні зміни стосуються порядку реєстрації та перереєстрації ВПО. Відтепер, якщо переселенці фактично проживають/перебувають/проходять курс лікування в інших населених пунктах довше 15 днів, вони можуть отримати довідку з адресою такого закладу. Після завершення лікування протягом 60 днів переселенці мають знов зареєструвати нову адресу. Якщо цього не зробити — довідку ВПО можуть визнати недійсною.

До причин скасування довідки віднесли фіктивну адресу (тобто переселенець не проживає за адресою, яку вказав при реєстрації) й умову перебування за кордоном понад 90 днів без поважної причини. До поважних причин відносять дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, а також перебування за кордоном через смерть членів сімʼї та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування в закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах. Якщо ж в інакшому випадку переселенець пробув за кордоном понад 90 днів — його довідку відкликають або визнають недійсною. Така норма, каже Михайло Фоменко, суперечить законодавству про забезпечення прав ВПО.
«Підстава скасування довідки прописана в законі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за умови виїзду переселенців за кордон на постійне місце проживання. А це — ціла юридична процедура, коли людина знімається з реєстрації в Україні, одержує відмітку, що вона виїхала в іншу країну на постійне місце проживання. Ті громадяни, які зараз виїжджають за кордон, вони переважно оформлюють тимчасовий захист, або статус біженця. І раніше не було підстави позбавляти їх довідки ВПО. Зараз таку підставу прописали в постанові, однак її немає в законі. Через це можуть виникнути складнощі», — пояснює юрист «Донбас SOS».
Виїзд переселенців за кордон за сутністю є тимчасовим явищем і повʼязаний із початком повномасштабного вторгнення росії, каже Михайло Фоменко. Тому раніше довідка переселенців, які виїжджали за кордон, була дійсною. Зараз же цю норму змінили.
Через невідповідність трактування в законі та постанові можуть виникати суперечки. Так, переселенець, який перебував за кордоном понад 90 днів і якому скасували довідку ВПО, може звернутися до суду, посилаючись на відсутність такої норми в законі.

Також прийняті зміни дещо уточнили механізм видачі довідки ВПО для військовослужбовців. Тепер її можуть отримати військовослужбовці, якщо зареєстровані/проживали на територіях бойових дій або тимчасово окупованих росією, та якщо втратили житло через війну.
У застосунку «Дія» для переселенців тепер доступно більше послуг. Наприклад, відмовитися від довідки ВПО, повідомити про зміну місця проживання, зафіксувати виїзд за кордон на постійне місце проживання, підтвердити повернення додому та оновити особисті дані.
Усі зміни набирають чинності з 1 липня.
Чого позбавлять переселенців разом із довідкою ВПО
Довідка ВПО надає право на ряд соціальних послуг. Раніше більша частина переселенців отримувала фінансову допомогу на проживання (2000 грн на дорослого та 3000 грн на дитину або людину з інвалідністю). Зараз таку допомогу отримують лише вразливі категорії.
Окрім виплат в Україні є й інші послуги, які доступні для переселенців. Наприклад, тимчасове житло від держави, пільгова іпотека, субсидії на проживання, гуманітарна допомога, житло для переселенців, які захищали Україну під час бойових дій. У разі скасування довідки ВПО не зможуть на це претендувати.
Однак Михайло Фоменко каже, що нові зміни не матимуть значного негативного впливу для переселенців. Ті, хто перебуває в Україні, і так мають доступ до всіх послуг. Якщо переселенці змінюють місце проживання, варто переєструватися на новому місці швидше, ніж було до цього. Якщо ж переселенці були за кордоном понад 90 днів без поважної причини, а потім повернулися до України, слід знов подати заяву на отримання довідки, після чого всі послуги будуть доступні.
«У цілому, усе не є настільки критичним. Держава зможе визначити більше людей, які за фактом є переселенцями. Подивимося, як це працюватиме», — підсумував юрист.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив Переселенка з Луганщини розвиває бренд авторських льодяників у Луцьку
Ексклюзив Переселенка з Бахмута розповіла, як майже 20 років розвиває українську культуру на сході України
Ексклюзив Заборгованість зарплат перед шахтарями Донеччини зросла до 272 млн грн
Актуальне Електронне направлення на ВЛК можна буде згенерувати без підпису керівника ТЦК та СП: деталі
Ексклюзив Росіяни блокують постачання гуманітарної допомоги у Покровськ, де залишається близько двох тисяч людей

Предстоятель ПЦУ Блаженніший Епіфаній зустрівся з керівництвом Луганщини (фото)

Ексклюзив Філашкін розповів, скільки людей вдалося евакуювати з місць обстрілів у десятикілометровій зоні на Донеччині
Росіяни сьогодні вбили на Донеччині ще одну людину та поранили 8
Актуально Нові правила обліку ВПО: що зміниться та в чому складнощі

Кількість сьогоднішніх боїв на фронті наближається до сотні
Ексклюзив За чотири місяці росіяни збільшили кількість обстрілів по мирному населенню на Донеччині

Росіяни FPV-дронами знищили автівку "екстреної" медичної допомоги у Костянтинівці (фото)
