"Нова" Шульгинка: як село на Луганщині за 3 місяці стало доступним та інноваційним
У червні цього року у Шульгинській територіальній громаді за програмою Президента України був розпочатий пілотний проєкт "Нове село". Минуло всього 3 місяці — і тепер це незвичайне село. Поряд з соняшниками — сонячні батареї, замість сільського клубу — культурний центр, простір якого гармонійно ділять книжки та новітні IT-технології.
Чим громада відрізняється від сільської ради?
Сільська голова Петренко Наталярозповіла, що до програми "Нове село" на місці, де зараз розташований сучасний сервісний центр, взагалі нічого не було.
"Сільська рада і громада — це зовсім різні речі.
Сільська рада не хотіла інновацій.
Коли ж ми стали громадою, ми вже самі акумулюємо свої сили, ми визначаємо свої потреби та інтенсивно їх закриваємо. І, коли назустріч ідуть фермерські господарства, це така потужна підтримка. Знаєте, головне — щоб тобі вірили", — зазначає пані Наталя.
Вона також зазначила, що територія сервісного центру була побудована всього за 3 місяці. Основна частина фінансування відбулась за підтримки власнику "Нова пошта". ПРООН допоміг з облаштуванням ЦНАПу. У рамках проєкту Президента України "Велике Будівництво" було побудовано дорожнє сполучення.
Рівність і безбар'єрність
Віцепрем'єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков розповів, що при забудові центру були враховані усі дрібниці для зручності громадян. Серед таких прикладів наявність ліфту, пандусів та певні зміни у проєктуванні громадського санвузла.
"Наприклад, в аеропорту ми зазвичай бачимо чергу в жіночий туалет і немає черги в чоловічий. Чому дівчата стоять? Чому така нерівність? Чому так дивно проєктують?
І тому у процесі проєктування я запропонував зробити туалет для жінок з більшою кількістю кабінок. Така проста дрібничка — і ніхто не страждає", — зауважив він.
Також у санвузлі виділена окрема кімната для сповивального столика. Вона облаштована бойлерами, тому в ній тепло навіть у холодну пору року.
У громадському туалеті є кімната для людей з інвалідністю. Вона є доступною та облаштованою відповідно державним будівельним нормам. За словами сільської голови, дзеркало у кімнаті також є доступним: воно видвіжне і стає під будь-яким кутом для зручності користувачів візка.
За програмою "Нове село" на відкритті сервісного центру була присутня радниця президента з питань безбар'єрності Тетяна Ломакіна.
Вона зазначила, що всі об’єкти сервісного центру у Шульгинці створені за принципами безбар’єрності та доступності для всіх категорій населення.
"Щоб врахувати потреби маломобільних груп громадян і будувати правильно, ще на етапі розробки проєкту представники Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій, які ініціювали та вели координацію реалізації пілотного проєкту "Нове село", почали консультації з ГО "Безбар'єрність" і Big City Lab", — наголосила радниця президента.
За словами Тетяни, найближчим часом в Шульгинській громаді впровадять цифрові технології від Програми EGAP.
А саме підключення інструментів для ефективної співпраці місцевої влади та громадян: муніципального чат-бота, провадження інструментів електронної демократії, запуск електронних щоденників та журналів тощо.
"Раніше я цього не мав"
Враженнями від змін у селі з нами поділився місцевий поет Федір Тарасенко та його жінка. Вони розповіли, що раніше село не було пристосоване для людини з інвалідністю.
"У нас запитують щодо змін у селі: "Що це Вам дало?". Це дуже потрібно. Тепер я можу заїхати в магазин, можу заїхати в аптеку. Раніше я цього не мав. Це дуже приємно", — наголошує поет.
Федір Тарасенко — член національної спілки письменників України та автор 11 збірок. Він поділився з нами віршем, який зачитав особисту Президентові України Володимиру Зеленському під час його робочого візиту до Шульгинки.
"Ми віримо, Шановний Президенте,
Попереду ще в нас найкращий час!
Чекав я урочистого моменту,
Вірш особисто написав для Вас!
Сьогодні Вам всміхається природа!
Без Вас ми — хлібне поле без зерна.
Ви ж обрані довірою народу!
Ця віра і надійна, і міцна.
Наш Президент, Зеленський Володимир,
Вітаємо в Шульгинському селі!
Ви — це надія злагоди та миру
На українській матінці Землі!"
Інновації, яких Шульгинка ще не бачила
Олексій Резніков розповів, що основним інвестором є Нова пошта. Нафтогаз облаштував Шульгинку сонячними батареями для забезпечення електроенергією соціальних закладів. А також у селі тепер є лавочки з функцією підзарядки гаджетів.
Віцепрем'єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розповів, що за підтримки USAID у Шульгинці замість старого сільського клубу створено перший в Україні Центр культурних послуг.
"Наше завдання — з пасивної молоді наростити активну молодь"
Заступник директора Державного підприємства "Реінтеграція та відновлення" Сергій Кривогуз пояснив, що центр культурних послуг (ЦКП) — це перспективний інструмент для формування єдності у громаді.
"Центр культурних послуг — це про мобільність, про безбар'єрність, інклюзивність і про можливість інформаційного наповнення.
Тут якраз створюються можливості для молоді від 5 до 18 років, а також для людей віком від 18 до 35, та від 35 років і до дорослого покоління. Це про те, де можна об'єднати покоління", — зазначив Сергій.
Він також доповнив, що в об'єднаній територіальній громаді Шульгинка приблизно 900 молодих людей від 5 до 35 років, серед яких є активна молодь і пасивна молодь.
"Активна молодь — це та, яка знаходиться в громадських організаціях, яка впроваджує громадські активності, яка бере участь у розбудові громади. Пасивна — це ті, хто десь там знаходиться, чимось іншим займається. Наше завдання — з пасивної молоді наростити активну молодь, залучати через ці програми. І такі простори якраз дають цю можливість через неформальне спілкування, через тренінги", — наголосив Сергій.
За його словами, центр технічно вміщує новітню бібліотеку, локацію для тренінгів та семінарів, зону з IT-технологіями та робототехнікою, а також внутрішній і зовнішній кінотеатр СТГ.
Переваги "нового села"
Наталя Петренко відмітила, що Шульгинка тепер має власний центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
У приміщенні ЦНАПу мешканці села можуть отримати консультацію адміністраторів та скористатися вільним доступом wi-fi.
Також у сервісному центрі є поштове відділення, аптечний пункт, відділення поліції, магазин продовольчих товарів, сквер та дитячі майданчики.