
Відпочивай та допомагай: як на Хмельниччині знайшли житлове рішення для переселенців зі сходу
На Хмельниччині запрацював перший табір релаксації для внутрішньо переміщених осіб. Як туди потрапити? Скільки можна залишатись? Та які умови проживання? “Східний Варіант” дізнався деталі
У чому проблема?
Станом на жовтень 2022 року, в Україні було зареєстровано 4,6 мільйона вимушених переселенців з різних регіонів через повномасштабне вторгнення рф, повідомляла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарина Марчак. Активні бойові дії, постійні обстріли міст та селищ, життя в окупації могли спричинити сильне психологічне або фізичне навантаження на людей.
Всесвітня організація охорони здоровʼя у вересні повідомляла, що через війну психічні розлади, зокрема депресія і посттравматичний стрес, можуть отримати понад 8 мільйонів українців. Переважно це люди, які виїхали з окупованих міст або з регіонів, де відбувались тяжкі бойові дії. Як наслідок, велика кількість людей наразі потребує релаксації, реабілітації та допомоги для того, щоб оговтатись від усього побаченого.
До того ж частина вимушених переселенців зараз перебувають у пошуках житла та можливостей подальшого існування. Це призводить і до проблеми облаштування та організації житлових умов для людей, які втратили свій дім внаслідок війни.
Яке рішення?
Громадська організація “Заходи” направила свої ресурси на пошук можливостей облаштування житла для тих, хто втратив дім. Результатом стала реалізація спеціального проєкту, який направлений на створення та роботу спеціального табору для переселенців.
Табір відпочинку розташований у селі Мартинківці Хмельницької області і є повністю безплатним для родин ВПО. Відпочинок буде проходити на березі річки Збруч.
Під час перебування родинам гарантується харчування, дозвілля, різні навчальні заклади.
Кожен заїзд триватиме два тижні, але, якщо людина або родина ВПО не мають можливості наймати житло чи знайти собі місце для перебування, вони можуть залишитись у таборі на певний термін.

Робота табору вже розпочалася, наразі триває перший заїзд. Діяльність місця вирішує одразу декілька проблем – надає житло для людей, які вимушено покинули дім, та допомагає цим людям відпочити від усього пережитого жаху війни.
Як це працює?
Біля мальовничого природного куточка на Хмельниччині у селі Мартинківці волонтери та активісті відбудували місце, яке стало табором для внутрішньо переміщених осіб з Донецької, Луганської, Херсонської, Харківської, Миколаївської та Запорізької областей. Це місце знаходиться на території колишнього дитячого табору. Наразі другий поверх приміщення вже відремонтований та зустрічає перші заїзди людей. Ремонтні роботи продовжуються на першому поверсі.

За один заїзд наразі можуть прийняти близько 50-80 осіб, після закінчення ремонту цифра відвідувачів збільшиться до 80-100 осіб. Один заїзд триває два тижні.

Тих, хто приїхав, забезпечують безплатним проживанням та харчуванням, організовується дозвілля (спортивні заходи, дитячі майданчики, екскурсії, рибалка, поїздки на човнах вздовж річки Збруч, відвідування садів), а також психологічні консультації, лекції з основ прав людини та видів саморозвитку.
Для людей організований трансфер до табору з Хмельницького.
Кімнати облаштовані усім необхідним, є інтернет, опалення, кухня.

А це точно працює?
Найближчі дати заїздів – з 21 листопада до 4 грудня, з 5 до 18 грудня, та з 19 до 30 грудня. Поки що до Нового року планується зробити чотири повноцінні заїзди (наразі проходить вже перший). Надалі у роботі табору буде невеличка перерва до лютого, а після почнуться нові заїзди з більшими можливостями.

“Ми плануємо доробити ремонт на першому поверсі, що зробити табір інклюзивним, щоб змогли приїжджати люди з інвалідністю. Ми плануємо знайти партнерів, які допоможуть нам працювати у такому ж темпі. Знайдемо спеціальний персонал, який буде працювати з постраждалими. Зможемо додати фізичну реабілітацію, збільшити кількість людей за один заїзд”, – розповідає голова ГО “Заходи” Юрій Давиденко.
Для того, щоб підготовка першого поверху проходила швидше і ще більше вимушених переселенців змогли відвідати табір, наразі обов’язковою умовою для приїзних є допомагати у ремонтних роботах. Проте це не більше як чотири години у будні дні. Натомість учасники отримують безплатне житло, їжу та різні види дозвілля для себе та своєї родини.

Влітку на цій території планується організувати дитячий табір як для дітей ВПО, так і для дітей з Хмельниччини. За словами голови ГО “Заходи”, це сприятиме інтеграції дітей переселенців у новому регіоні, відкритті нових кордонів у спілкуванні та дружбі. До літа табір буде продовжувати працювати для родин ВПО, надаючи житло, допомогу та дозвілля.

Щоб поїхати до табору на Хмельниччині, потрібно заповнити анкету за посиланням. Потім очікувати дзвінка для уточнення деталей та більшого інформування щодо поїздки.
Зараз громадська організація збирає кошти на обладнання для опалення приміщення переселенців. Ремонт продовжується, однак коштів на встановлення твердопаливного котла не вистачає. Мета збору – 25 тисяч гривень.
Якщо у вас є змога допомогти, ви можете зробити це через посилання на Банку
Або через реквізити:
Приват – 5169360017944186
Найменування отримувача ГО ЗАХОДИ
Код отримувача 41270476
Рахунок UA873354290000026009054014381
PayPal davidenko0305@gmail.com
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.