"Платні послуги" на КПВВ: як шахраї обманювали людей та як цьому протидіяти
Кожне скрутне становище для одних може бути способом незаконного заробітку для інших. Минулого року шахраї наживалися на людях, які проходили через КПВВ. Що змінилося у 2022 році і як не стати жертвою шахраїв — у матеріалі «Східного варіанту».
Минулого року українські правоохоронці періодично фіксували факти шахрайства на пунктах пропуску. Шахраї пропонували купляти послуги, які є безкоштовними, продавали довідки ПЛР-тестів та знаходили інші способи заробити на людях у складних ситуаціях.
«Східний варіант» зібрав найбільш поширені способи шахрайства та за допомогою правозахисників розповідає, чому цього року шахраїв має бути менше і як від них уберегтися.
«Вдома» за гроші
Так звана «допомога за гроші» стала одним з найпопулярніших способів заробити на КПВВ минулого року. Річ у тому, що тривалий час людям для того, аби в'їхати на підконтрольну Україні територію, потрібно було встановити додаток «Вдома». Якщо людина отримувала негативний результат тесту на Covid-19, їй у додаток приходило відповідне сповіщення. Показавши це сповіщення працівникам, людина могла рухатися далі у своїх справах.
Однак, велика частина людей стикнулася з проблемою — вони не знали, як встановити додаток та як ним користуватися. Тоді на КПВВ почали з’являтися ті, хто вирішив використати ситуацію на власну користь. Вони пропонували людям свої послуги — встановити додатки «Дія» та «Вдома» за певну плату.
При цьому працівники КПВВ та волонтери правозахисних організацій робили це безкоштовно. Однак люди, у великій кількості, не чекаючи допомоги від них, зверталися за «платною послугою».
Назвати це шахрайством однозначно не можна, кажуть правозахисники. Оскільки люди сплачували кошти за послугу, хоча в цьому і не було необхідності.
Крім того, часто ті, хто заробляв таким чином, вдавалися до хитрощів — вони вдягали форму, що максимально нагадувала форму волонтерів. Люди підходили до них, думаючи, що отримають допомогу безкоштовно, а в результаті змушені були платити.
«Люди вдягали жилетки такого ж синього кольору, як і в нас.Але, звісно, їх одяг на відміну від нашого був не брендований, інакше ми відразу викликали б поліцію. Але це все одно вводило людей в оману», — зазначив керівник маріупольського офісу фонду «Право на захист» Володимир Олексенко.
Він зазначив, що волонтери активно допомагали людям встановлювати додаток «Вдома», аби їм не доводилося платити за це.
«За місяць у нас було близько півтори тисячі таких звернень. Працівники КПВВ також допомагали людям старшого віку розібратися з додатком», — розповів Олексенко.
Мобільний телефон в оренду за тисячу гривень
Інша проблема — відсутність у людей смартфонів для встановлення додатку. Перед тим, як проходити контроль на КПВВ, людям часто пропонували взяти телефон в оренду. Це передбачало встановлення додатку «Вдома» на чужий телефон. Потім людина робила тест на Covid-19, отримувала результат у додаток, показувала його на контролі, і повертала телефон.
Цінники за таку послугу, кажуть люди, які проходили через КПВВ, сягали до тисячі гривень.
«На початку минулого року моя тітка, яка їхала з непідконтрольної території, брала в «оренду» телефон у перевізника. Заплатила десь тисячу гривень. Забагато звісно, але вона думала, що вибору немає. Вже на КПВВ їй сказали, що змогли б допомогти безкоштовно», — розповів вимушений переселенець Дмитро Кривцов.
Зі свого досвіду він зазначив, що часто такі платні послуги на КПВВ від так званих «підприємців» виявляються непотрібними, якщо попросити допомоги у працівників КПВВ чи волонтерів.
Як зазначає Володимир Олексенко, проблема з відсутністю смартфонів як правило у людей старшого віку, дійсно була популярною на КПВВ. Однак, там завжди намагалися знайти вихід із ситуації.
Важливо: нині вимога встановлювати додаток «Вдома» для перетину КПВВ не діє. Це, на думку правозахисників, зменшить кількість тих, хто використовує КПВВ для заробітку. Однак, вони продовжують знаходити й інші способи.
Швидке отримання пропуску без жодних гарантій
Хоч і необхідності встановлювати додатки у смартфон зараз немає, однак досі залишається вимога отримати пропуск для перетину КПВВ, говорить керівниця гуманітарного центру «Проліска — Станиця Луганська» Катерина Артьомова.
Термін оформлення пропуску 15 діб. Займається оформленням окрема координаційна група. Саме на бажанні швидше отримати пропуск для перетину КПВВ, за словами Катерини, і намагаються заробляти шахраї.
«Вони обіцяють пришвидшити оформлення пропуску, беруть за це гроші наперед і просто зникають. Таким чином людина втрачає гроші і час, бо все одно доводиться чекати 15 днів», — застерігає Катерина Артьомова.
Вона зазначає, що в деяких випадках дійсно людина може отримати такий пропуск за одну добу, але це абсолютно безкоштовно і стосується виняткових випадків: коли людина їде на похорон (як в один, так і в інший бік), коли людина потребує медичного обстеження чи лікування, або коли людина оформила ID-картку на підконтрольній території.
«У таких випадках, за наявності підтверджуючих документів, через волонтерів або напряму можна звернутися до координаційного центру і попросити пришвидшити видачу пропуску. Звичайно, платити за це не потрібно», — наголосила пані Катерина.
Насамкінець, кілька важливих правил:
1. Усі офіційні послуги на КПВВ є безкоштовними. Якщо хтось представляється волонтером чи працівником КПВВ і просить гроші за свої послуги, це, скоріш за все, шахрай.
2. Волонтери, які працюють на КПВВ, мають не лише уніфікований, а й брендований одяг — з відповідними позначками чи емблемами. Звертайте увагу на це, коли просите волонтера про допомогу.
3. Ніхто не може пришвидшити термін видачі пропуску, якщо людина не підпадає під визначені категорії, або якщо не може довести поважність причини для такого прискорення.
***
Цей матеріал створено завдяки читачам «Східного Варіанту», які обрали тему для статті. Нам важлива думка наших читачів!
Надсилайте теми або контакти героїв, про яких ви хотіли б прочитати у нас на сайті, в наші соцмережі або на нашу офіційну пошту: [email protected]
Давайте разом творити круту та корисну журналістику на сході України!