UA
UA RU
09 Серпня 2023, 18:26
15222
"Закрити потребу жителів у медичних послугах": як на Донеччині розпочала свою роботу мобільна гінекологічна бригада
Спецпроєкт

"Закрити потребу жителів у медичних послугах": як на Донеччині розпочала свою роботу мобільна гінекологічна бригада

У червні 2023 року на Донеччині запрацювала мобільна гінекологічна бригада UNFPA. Вона їздить різними районами області та надає спеціалізовані медичні послуги. Окрім акушера-гінеколога, у бригаді є і фахівці терапевтичного профілю, які готові приймати жителів регіону з їхніми скаргами. Докладніше про це у матеріалі Східного Варіанта.

Робота бригади покращує доступ Донеччини до медичної допомоги, яка надається місцевим жителям, вимушеним переселенцям, людям з інвалідністю, а також тим, хто постраждав від гендерно зумовленого та сексуального насильства.

У чому проблема?

Руйнація системи охорони здоровʼя на Донеччині через повномасштабну війну

Повномасштабна війна, розвʼязана Росією, принесла чисельні руйнування для Донеччини. Більша частина області окупована, а сам ворог щоденно обстрілює цивільні обʼєкти, не зупиняючись перед людськими життями. Зокрема, і перед закладами охорони здоровʼя, де місцевим жителям надається медична допомога.

Станом на лютий 2023 року через російські обстріли на Донеччині було зруйновано 24 заклади охорони здоров’я, ще 61 заклад — сильно пошкоджено. Чого тільки вартує авіаудар по пологовому будинку Маріуполя, або по перинатальному центру Краматорська.

мобільна гінекологічна бригада_03
Зруйнована частина перинатального центру в Краматорську через російський обстріл. Фото: Східний Варіант

І все ж на Донеччині досі залишаються люди, попри обов’язкову евакуацію. Якщо до повномасштабного вторгнення в області проживало 1 млн 670 тис. людей, то станом на лютий 2023 року — приблизно 520 тис. людей. Тож понад пів мільйона українців потребують якісних медичних послуг.

Окрім руйнування, у регіоні значно зменшилася кількість лікарів. У віддалених населених пунктах стало майже неможливим отримати консультацію фахівця, не виїжджаючи за межі місця проживання. А якщо і вдається виїхати — то виникають вже логістичні труднощі. Частина доріг підірвана, мости розбомблені, доводиться їхати в об’їзд, що займає значно більше часу та коштів у людей, які й без того втратили можливість працювати та заробляти.

Тож на Донеччині питання надання медичних послуг під час повномасштабної війни стоїть дуже гостро.

Яке рішення?

Робота мобільної гінекологічної бригади

Сергій Анатолійович Дорошенко, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям та матерям управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я Донецької ОВА, пригадує, що співпрацювати з фондом UNFPA Україна вони почали ще до повномасштабного вторгнення. Тоді разом реалізовували подібний до мобільних бригад проєкт. Так само залучалися медичні фахівці та фахівчині Донеччини, які їздили різними населеними пунктами вздовж лінії розмежування та сірої зони, щоб консультувати мешканців. Тому, коли цього року UNFPA запропонували реалізувати ще один такий соціальний проєкт, про роздуми не було й мови.

Начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям та матерям управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я Донецької ОВА Сергій Дорошенко

«Нам було дуже важливо, щоб саме ті люди, які віддалено мешкають, отримували медичні послуги. Вони не мали змоги з різних причин звернутися за гінекологічною або іншою медичною допомогою.

Хтось був зайнятий, у когось такі погляди на життя, розумієте, низька відповідальність за своє здоровʼя, або просто не могли, тому що віддалені населені пункти.

Я вважаю, що така форма роботи є дуже ефективною, тому що не тільки пацієнти тепер можуть відвідувати лікаря в лікарні, а й наші фахівці можуть виїхати до тих пацієнтів, хто не має можливості, з різних причин, звернутися за медичною допомогою. Ми дуже раді, що в нас діє проєкт «Мобільні бригади сексуального та репродуктивного здоров’я». І діє він успішно», — розповідає Сергій Дорошенко.

Сергій Анатолійович запевняє, що вони почали працювати над створенням бригади майже одразу, як надійшла така пропозиція. По-перше, потрібно було сформувати саму бригаду, по-друге, отримати всі необхідні ресурси, і по-третє, налагодити координування виїздів та погодити їх із центрами первинної медико-санітарної допомоги, до яких будуть виїжджати бригади.

Автомобіль мобільної гінекологічної бригади UNFPA на Донеччині
Автомобіль мобільної гінекологічної бригади UNFPA на Донеччині. Фото: Східний Варіант

Отримавши відповідне обладнаний для виїздів та автомобіль, бригада одразу ж взялася до роботи. Окрім надання послуг щодо сексуального та репродуктивного здоров'я, медичні працівники пройшли навчання щодо роботи з постраждалими від гендерного та сексуального насильства. Додатково медики пройшли тренінги з мінної безпеки.  Через підвищені ризики обстрілів у Донецькій області велика увага приділяється саме безпековим питанням роботи бригади.

Як це працює?

Частина фахівців та фахівчинь бригади — з Краматорського перинатального центру, ще частина — з Покровської клінічної лікарні інтенсивного лікування. Таке рішення було прийнято саме через брак спеціалістів в області.

«Нам дуже допомогла Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування під керівництвом Юрія Васильовича Бородіна. Він пішов нам на зустріч, підтримав цей проєкт і погодився, щоб його фахівці та фахівчині брали участь у роботі цих бригад. За це ми дуже вдячні», — каже Сергій Анатолійович.

Автомобіль мобільної гінекологічної бригади UNFPA
Автомобіль мобільної гінекологічної бригади UNFPA. Фото: Східний Варіант

Зараз у бригаді працює дев’ять лікарів та чотири медичні сестри. З них чотири лікарі акушер-гінекологи, двоє з Краматорського перинатального центру та ще двоє з Покровської клінічної лікарні інтенсивного лікування. Три лікарі в бригаді терапевтичного напряму — це лікар-кардіолог, лікар-гастроентеролог та лікар-терапевт-нефролог. У серпні до них приєдналися ще лікар-хірург та акушер-гінеколог, котрі можуть виконувати УЗД внутрішніх органів.

Лікар акушер-гінеколог мобільної гінекологічної бригади та керівник перинатального центру Покровська Іван Іванович Циганок
Лікар акушер-гінеколог мобільної гінекологічної бригади та керівник перинатального центру Покровська Іван Іванович Циганок під час прийому. Фото: Східний Варіант

Завдяки роботі мобільної гінекологічної бригади, жительки Донеччини можуть безоплатно пройти медичний огляд гінеколога, терапевта/кардіолога/гастроентеролога, зробити УЗД органів малого тазу, ЕКГ, отримати консультації з питань жіночого здоров’я, планування сім’ї, ВІЛ, гепатиту, інфекцій, що передаються статевим шляхом, контрацепції, а також отримати медичну та соціально-психологічну підтримку у випадках домашнього чи інших видів насильства. Варто зазначити, що усі спеціалісти, крім гінеколога, за потреби приймають не лише жінок, а й чоловіків.

Перший виїзд бригада здійснила 20 червня цього року. Директор Обласного перинатального центру Краматорська Михайло Вікторович Кравченко згадує, якщо в перші виїзди приходило 7–8 людей, то далі — уже понад 20. Одного разу на прийом прийшло понад 40 пацієнтів, фахівці бригади оглянули усіх та повернулися додому пізно ввечері.

Директор Комунального некомерційного підприємства «Обласного Перинатального Центру м. Краматорськ» Михайло Кравченко
Директор Комунального некомерційного підприємства «Обласного Перинатального Центру м. Краматорськ» Михайло Кравченко. Фото: Східний Варіант

Сергій Анатолійович розповідає, що є три категорії населення, які звертаються до медиків бригади. Це люди з хронічними захворюваннями, які давно не були в лікаря, тому потребують огляду фахівця. Люди, яких нічого не турбує, але вони бажають перевіритися. А також люди, які майже ніколи за своє життя не зверталися до лікаря, але в них є певні скарги. До кожної пацієнтки медики знаходять індивідуальний підхід, за необхідністю визначають подальший план обстеження та лікування.

«Були вже такі пацієнтки, у яких уперше виявляють серйозні захворювання. Завдання мобільної бригади — виявити це та сформувати подальший план дій (обстеження та лікування), щоб людина могла отримати кваліфіковану медичну допомогу», — розповідає Сергій Анатолійович.

Мешканка села Золотий Колодязь на прийомі в кардіолога мобільної гінекологічної бригади
Мешканка села Золотий Колодязь на прийомі в кардіолога мобільної гінекологічної бригади. Фото: Східний Варіант

Якщо під час огляду були виявлені тяжкі випадки чи показання для госпіталізації, медики бригади спрямовують пацієнтку на дообстеження до закладів, залежно від профілю захворювання. Сергій Дорошенко нагадує, що в закладах, які отримують фінансування від Національної служби здоров’я України, пацієнти мають право отримувати медичні послуги та ліки безоплатно.

Якщо в населеному пункті є вагітні, то вони обов’язково повинні відвідати лікаря — отримати консультацію акушера-гінеколога, який визначає прогнози та ризики, уточнює план ведення вагітності. Не меншу увагу фахівці приділяють консультаціям з питань насилля, зокрема розповідають як діяти, якщо стикнулися з різними формами насилля, у тому числі сексуальним.

Зараз бригада виїжджає чотири рази на тиждень — з вівторка по п’ятницю. Збільшити кількість виїздів, на жаль, поки що неможливо через кадровий дефіцит. До того ж фахівці бригади, окрім виїздів, працюють й за основним місцем роботи.

А це точно працює?

За перший місяць роботи мобільна бригада вже довела свою ефективність та потрібність. Михайло Вікторович розповідає, що тільки станом на 26 липня гінекологічний прийом відвідало 311 людей. Було проведено 188 УЗД-досліджень, 159 досліджень мазків статевих органів, терапевтичним консультуванням скористалося 111 людей.

На жаль, з 311 обстежених жінок без патології лише 144. Усі інші мали ознаки тих чи інших захворювань.

мобільна гінекологічна бригада_06
Фото: Східний Варіант

«Деякі патології хронічні, деякі зустрічалися вперше в житті. Були пацієнтки, які, мабуть, ніколи не були в гінеколога. Може, тільки, коли народжували, та це було і 40, і 50 років тому. Увесь цей час вони не були на прийомі. Нещодавно був неприємний випадок, у жінки 70 років виявили рак молочної залози у вже запущеній формі. Інша жінка звернулася зі скаргою на кровотечу. У неї була виявлена фіброміома великих розмірів, це доброякісна пухлина матки. Ще в однієї жінки, яка прийшла практично без скарг, виявили підозру на онкологію шийки матки. Як висновок, виявили аденокарциному — злоякісну пухлину», — розповідає Михайло Вікторович.

Завдяки медикам мобільної бригади, жінки з тяжкими захворюваннями вже проходять необхідне лікування. На жаль, деякі випадки були виявлені на запущеній стадії. Це ще раз доводить, що жителям Донеччини вкрай необхідно надавати медичні послуги, особливо у віддалених населених пунктах.

«Я думаю, якщо ми будемо їздити, і знайдемо хоч один випадок, який допоможе жінці, то вже вся ця робота і складна організація процесу цього варта», — каже Михайло Вікторович.

мобільна гінекологічна бригада_02
Фото: Східний Варіант

Сергій Анатолійович теж запевняє, що робота мобільної гінекологічної бригади UNFPA — це не просто тимчасовий захід, а перспективна можливість налагодити роботу медиків на Донеччині під час війни та після її закінчення до відновлення необхідного рівня системи охорони здоров’я регіону:

«Коли відбудеться деокупація, на яку ми всі чекаємо, ми не знаємо, у якому стані залишаться заклади охорони здоров’я. І робота таких мобільних бригад — це буде наш оптимальний вибір для системи охорони здоров’я. Тобто це мобільні бригади, мобільні шпиталі, які можна буде розвернути в тих чи інших населених пунктах».

У планах на майбутнє створити ще одну мобільну бригаду на базі Покровської клінічної лікарні. UNFPA Україна вже підтримали цю ідею.

«Може, на базі Покровська, а може, на базі Донецька. Дай Боже, щоб і в Донецьку в один день зʼявилися такі бригади», — каже Михайло Вікторович.

***

Попередній графік виїздів мобільної гінекологічної бригади в найближчий місяць:

15 серпня — м. Миколаївка, Миколаївська громада

16 серпня — с. Миколаївка, Новогродівська громада

17 серпня — с. Рівне, Мирноградська громада

18 серпня — м. Дружківка, Дружківська громада

22 серпня — смт Райгородок, Миколаївська громада

23 серпня — с. Дмитроколине, Олександрівська громада

24 серпня — смт Билбасівка, Словʼянська громада

25 серпня — с. Андріївка, Андріївська громада

29 серпня — с. Мирне, Словʼянська громада

30 серпня — с. Некременне, Олександрівська громада

31 серпня — смт Черкаське, Черкаська громада

1 вересня — с. Спасько-Михайлівка, Олександрівська громада

Записатися можна в амбулаторіях населених пунктів.

Додаткові питання щодо роботи мобільних бригад можна поставити за номером 3033* щодня з 9:00 до 18:00.

*Дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.

***

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Франції та Республіки Корея.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: