
Нова категорія у Міжнародному реєстрі збитків для України: чи можуть податися переселенці з ТОТ та що потрібно знати

Міжнародний реєстр збитків запрацював для України у квітні 2024 року. Українці, які постраждали від війни, можуть подати заяву за конкретними категоріями злочинів росії та претендувати на компенсацію. А нещодавно була відкрита нова категорія «Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях», куди можна подати заяву.
Докладніше про це та роботу Міжнародного реєстру збитків для України розповідає Східний Варіант разом із юристкою ГО «Донбас SOS» Наталею Юрловою
Які заяви можна подати
Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, почали розробляти в перший рік повномасштабного вторгнення. Офіційно його анонсували у 2023 році на 4-му Саміті глав держав та урядів, а з квітня 2024 року українці вже мали змогу подати заяву в першій категорії — пошкодження або знищення житлової нерухомості.
Головна мета Реєстру — зібрати якомога більше випадків порушення росією прав людини, зафіксувати всі порушення, а також дати змогу людям отримати за це компенсацію. Поки що компенсаційний механізм не працює. За попередніми відомостями, його планують запустити у 2026 році. Про це розповіла юристка ГО «Донбас SOS» Наталя Юрлова.
Станом на зараз відкрито 11 категорій, в які українці можуть подавати заяви до Реєстру: вимушене внутрішнє переміщення, смерть близького члена сімʼї, зникнення безвісти близького члена сімʼї, серйозні тілесні ушкодження, сексуальне насильство, катування чи насильницькі дії, позбавлення свободи, пошкодження або знищення житлового нерухомого майна, втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях.

11-ту категорію «Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях» відкрили минулого тижня. Відтепер українці можуть подати заяву до Реєстру, якщо їхнє помешкання залишається на ТОТ і вони не мають до нього доступу.
«У правилах, які закріплені безпосередньо реєстром, передбачено, що означає саме втрата доступу. Конкретизовано, що це позбавлення власника майна повністю або в значній частині можливості доступу, користування, володіння або розпорядження своїм майном без незалежності від російської федерації та її Уряду або місцевих органів влади. Тобто це може бути повністю відсутність доступу, або випадки, коли майно забирають окупанти. Можливо, людина на підконтрольній території України, а її майно на ТОТ, і вона просто не може поїхати туди й користуватися ним. Це також причина, щоби подати заяву», — розповідає Наталя Юрлова.

Подавати заяву до Реєстру можуть лише ті українці, які постраждали від початку повномасштабного вторгнення росії, тобто з 2022 року. Але саме в цю категорію, «Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях», можуть подати заяву й переселенці, які вимушено покинули житло після початку війни у 2014. У такому випадку у заяві слід зазначити, що прямий доступ до житла був втрачений після 2022 року через початок повномасштабного вторгнення росії та закриття блокпостів для перетину.
Усього до реєстру можна буде подавати заяви більш ніж у 40 категоріях шкоди, включаючи втрату життя, тілесні ушкодження, тортури та сексуальне насильство, примусову депортацію, втрату майна та іншу економічну шкоду, а також шкоду, завдану історичній, культурній спадщині та навколишньому середовищу. Усі категорії відкривають не одночасно, а поступово.
Як подати заяву?
Станом на кінець травня 2025 року українці подали понад 31 тисячу заяв до Реєстру збитків. Найбільше з них — щодо руйнування житлової нерухомості. За словами виконавчого директора Реєстру збитків для України Маркіяна Ключковського, також доволі багато заяв у категоріях про втрату життя близького родича, про осіб, що зникли безвісти, та внутрішньо переміщених осіб.

Станом на зараз подати таку заяву можна через онлайн-портал «Дія». Обравши в мобільному додатку «Дія» розділ «Послуги» — «Відшкодування збитків» — «Подати заяву», людину перенаправить усе одно на онлайн-портал.
Першочергово, людині необхідно зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі diia.gov.ua. Далі у вкладці «Послуги для громадянина» слід обрати «Реєстр збитків», де слід обрати необхідну категорію заяви.
Далі йде процес заповнення заяви. Для кожної категорії вона заповнюється за окремим порядком.

Наприклад, щоби подати заявку про вимушене внутрішнє переміщення, необхідно зазначити адресу реєстрації, яка була до початку повномасштабного вторгнення, та актуальну. Далі вказати дату вимушеного переселення, адресу, куди перемістилися, а також обставини. За можливості треба додати докази та матеріали (фото, документи, які підтверджують факт вимушеного виїзду), які допоможуть міжнародному Реєстру збитків ухвалити рішення по заяві.
Заявник має підтвердити, що не є засудженим за злочин, повʼязаний із російською агресією проти України, та не перебуває під державними або міжнародними санкціями.
Заповнення заяви займає 10–20 хвилин. Після вказування всіх обставин та доказів, людина підписує заяву та відправляє її до Реєстру. Через деякий час його повідомляють про відповідь: погоджена або непогоджена. Не погодити заяву можуть у випадку недостатньої кількості доказів.

Щоби подати заяву про пошкоджене або зруйноване майно, треба так само обрати цю категорію на онлайн-порталі Дія. Натиснути «Подати заяву», вказати інформацію про нерухомість, право власності, мешканців, обставини пошкодження, докази пошкодження та вартості збитків, розмір компенсації, місце проживання та контактні дані. Після чого підписати та відправити заяву.
Під час розробки Реєстру були повідомлення, що компенсації для українців братимуться із заморожених активів російської федерації за кордоном. Однак зараз точно не відомо, що це будуть за кошти та звідки вони надходитимуть. Тому залишається чекати, поки компенсаційний механізм не запрацює.
Корисні посилання:
📌 Сайт Реєстру збитків для України.
📌 Сторінка онлайн-порталу «Дії», де можна подати заяву.
📌 Номер гарячої лінії: 0 800 309 110
ПН-ПТ: 9:00–21:00
СБ: 9:00–18:00
НД: вихідний