
"Мій Маріуполь та світ довкола": як військовослужбовець видав власну фотокнигу про приазовське місто
Мирослав Кобилянський з 2015 року проживав у Маріуполі. Одним з хобі чоловіка завжди була фотографія. “Ловити момент” йому подобалось й у приазовському місту. Після його знищення російською армією Мирослав випустив власну фотокнигу “Мій Маріуполь та світ довкола”, як добру пам’ятку та згадку. “Східний Варіант” дізнався, як створювалась книга та з яких фотографій вона складається
Захоплення привело до випуску фотокниги
Мирослав родом з Коломиї, до Маріуполя приїхав у 2015 році з Вінничини продовжувати службу. Приазовське місто сподобалось чоловіку, тут він зустрів своє кохання, одружився, працював. Розповідає, що одним з подарунків дружини якраз став дрон, завдяки якому вдавалось робити аерофотографування як Маріуполя, так і прилеглих до нього населених пунктів.
Мирослав любить подорожувати. До повномасштабного вторгнення йому вдалось побувати у 19 країнах, у майже 20-х областях України. Звідусіль вдавалось привезти гарні фотографії як частину “того самого моменту”.

Думок про фотокнигу ніколи не було. Та перебіг подій змусили по-іншому подивитися на таку ідею.
“І дружина, і друзі говорили: “подумай, подумай”. Бо у мене є Інстаграм-акаунт, куди я викладав фото Маріуполя. Ці фото усім подобались. І дійсно, було мало акаунтів у соціальних мережах, де можна було побачити такі фото Маріуполя. Зазвичай усі знають, що це промислове місто, а я його показував таким, яким я його бачив”, – розповідає Мирослав.
Військовослужбовець розповідає, що саме знищення Маріуполя підштовхнули його до видавництва фотокниги.
“Коли ти бачиш місто у звичайних умовах – ти бачиш море, драматичний театр, сквери, парки, усю цю красу. І сприймаєш це як належне. Думаєш: “Ну, окей, може я колись до цього дійду”. А коли місто зруйноване вщент, і фактично місто немає, я подумав, що це буде гарна пам’ять для Маріуполя”, – говорить Мирослав.

Процес створення книги розпочався наприкінці літа та закінчився у грудні 2022 року. За цей час вдалось відібрати фотографії, сформувати підписи до них, перекласти на три мови (у книзі окрім української є німецька, іспанська та англійська), спроєктувати дизайн, підготувати видавництво.
“Ця книга – це проєкт дворічної роботи по зйомці міста у будь-який час доби. Маріуполь ми безперечно повернемо, але він однозначно вже не буде таким, яким раніше. Може буде кращим, може гіршим. Але не таким, як раніше”, – розповідає Мирослав.
212 сторінок краси українського Приазовʼя
Фотокнига складається з 212 сторінок, майже на кожній – високоякісні ілюстрації українського сучасного міста на березі Азовського моря, а також деяких прилеглих до нього населених пунктів. Перша друкована партія складалась з 200 примірників, з них зараз залишилось тільки два видання. Мирослав розповідає, першу сотню книжок презентував віддав для музеїв, бібліотек, фондів, роздарував друзям, товаришам по службі. Зокрема й тим, хто захищав Маріуполь.

Зараз йде підготовка другого тиражу фотокниги, де буде 500 примірників. Та Мирослав каже, на частину з них вже є замовлення на попит.
“Видавати книгу вирішив своїм коштом, щоб мати свободу дій та вираження й не залежати від інвесторських зауваг. Та одразу вирішив, що половину виданого першого тиражу роздарую та роздам друзям, а інша піде на продаж, щоб хоч якось вийти в “нуль”. В “нуль” я, звичайно, не вийшов, але завдав собі менше збитків”, – говорить Мирослав.

Мирослав каже, коли йому пишуть з фондів чи бібліотек та просять продати примірник, він погоджується надіслати фотокнигу безплатно з власним підписом від автора. Та є й звичайний продаж для особистих цілей.
Зізнається, що у Маріуполі сфотографував не усе, що хотів. Наприклад, не встиг зняти будівлю храму Петра Могили та собору Успіння Пресвятої Богородиці. А це єдина церква в Україні, яка повністю розписана традиційним українським орнаментом – петриківкою.
“Щось відкладав, щось реалізовував. Думав, що часу є багато”, – говорить Мирослав.
Фотографував, коли бачив момент
Отримати гарну світлину Мирослав міг у будь-який момент. Наприклад, коли зранку виходив на пробіжку та бачив перший сніг, коли нове судно заходило в маріупольський порт, коли гарно сідало сонце. Навіть виникла звичка – постійно возити дрон з собою у багажнику автомобіля. Так було більше шансів зловити потрібний момент.

Цей екземпляр фотокниги буде єдиною частиною. Тут не тільки фотографії, а й пояснення до них – що це було за місце та чим воно відоме.
“Книга створена спеціально як фотокнига з підписами, тут одразу чотири мови. Річ у тім, що маріупольці розʼїхались по світу. І це дасть змогу показати книгу жителям інших країн, щоб вони знали, яким був Маріуполь”, – говорить Мирослав.
Придбати книгу можна, звернувшись до Мирослава в Instagram.
***
Читайте також: "Розумієш, що зруйнували твій дім": історії акторів та акторок маріупольського Драмтеатру
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.