Півтора року без вироку. Чи будуть покарані вбивці Артема Мірошниченка?
На цьому тижні в Слов'янську відбулося чергове засідання суду у справі про вбивство активіста з Бахмута Артема Мірошниченка. Суд триває вже півтора року, але, за словами брата убитого, до вироку злочинцям ще далеко.
Трагедія сталася 29 листопада 2019 року. Був пізній вечір, Артем йшов вулицею, коли на нього напали й побили.
Це були підлітки напідпитку — 16-и та 17-и річні жителі Бахмута Микола Барабаш та Олександр Баришок. Причому останній вже мав судимість за грабежі.
Їх швидко взяли під варту. На суді кожен з них спихував провину один на одного, але завдяки відеозапису поліція точно визначила, що бив саме Микола Барабаш.
Як тоді повідомляв в.о. начальника відділення поліції Бахмута Ярослав Меженний, бив Артема Микола Барабаш. Спочатку рукою, а коли жертва впала, добивав ще й ногами. Після цього нападник підняв Артема і спробував його перетягнути.
«У нього це не вийшло, і він кинув його головою об плиту», — розповідав поліціянт.
Відкрита черепно-мозкова травма, множинні переломи черепа. Через тиждень, не виходячи з коми 36-річний Артем Мірошниченко помер.
На похорон зібралося багато людей. Крім родичів і близьких були проукраїнські активісти. Причому не тільки з Бахмута, а й інших міст. Були й військові, яким Артем надавав волонтерську допомогу.
Вбитий за українську мову?
Вбивство Артема Мірошниченка стало резонансним і обговорювалося далеко за межами Бахмута. Головна причина дискусій, що за однією з версій на нього напали через українську мову.
За свідченнями свідка, особа якого не розголошувалася, підлітки звернулися до Артема з якимось питанням, а він відповів їм українською мовою. Те, що він завжди в побуті розмовляв українською, — це підтверджували всі його знайомі та родичі.
Ветеран АТО, голова Бахмутської міської організації ВО «Свобода» Андрій Лоза познайомився з Артемом у 2014 році. Він розповідає, що чоловік завжди розмовляв українською і ніколи не йшов на конфлікт.
«Ми з ним познайомилися вже після подій 2014 року в Бахмуті. Артем був дуже чуйною, навіть м'якою людиною. Весь свій час поза роботою займався волонтерством. Допомагав плести маскувальні сітки військовим. Брав участь в діяльності зоозахисників. Така була людина, весь вільний час витрачав на допомогу іншим», — розповідає Андрій.
Крім того, Артем дотримувався націоналістичних ідей, допомагав на виборах, роздавав газети від «Свободи». Був одним з небагатьох активістів, хто регулярно брав участь у партійних заходах.
Чи міг він постраждати за те, що розмовляв українською мовою?
Рідні та соратники Артема кажуть, що дійсно міг. У Бахмуті не дуже багато активно налаштованих проукраїнських громадян. А ті поодинокі, що є, періодично заявляють про переслідування.
У будь-якому випадку остаточне рішення буде за судом. Хоча близькі убитого бояться, що справа може тривати нескінченно довго.
Ситуація з судами
Обох злочинців підозрюють в нанесенні тяжких тілесних ушкоджень групою осіб, які призвели до смерті потерпілого (ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу). Відповідна стаття передбачає від 7 до 10 років позбавлення волі. Але до винесення вироку ще далеко.
Часто розгляд справи переносять. Це відбувається з різних причин: неявка адвокатів, хвороба судді, неможливість доставити підозрюваних в зал суду в Слов'янськ з Бахмута.
Одного разу братові вбитого Сергію Мірошниченку вручили повістку з помилковим часом проведення засідання. Він не встиг на суд, і через це засідання не відбулося. Про цей випадок Сергій повідомляв в соцмережах.
Така ситуація триває вже майже півтора року.
«Зараз проходить допит свідків. Це відбувається повторно і захист вбивць запросив перегляд справ, новий допит всіх свідків. Але не факт, що це вийде. Тому що, за моїми даними, один свідок вже зник», — розповідає брат убитого Сергій Мірошниченко.
На цей момент підозрювані знаходяться в Бахмутському СІЗО. Їм продовжили термін перебування під вартою ще на 60 діб.
Наступне засідання суду відбудеться 15 квітня.