Військове виховання замість освіти. Як росіяни на окупованій частині сходу України готують дітей воювати
Українські діти на тимчасово окупованих територіях відчувають вплив російської пропаганди ще з дитячого садочка. Загарбники не лише нав’язують цінності “воєнної доблесті”, але й забезпечують повноцінну військову освіту, з метою подальшої мобілізації до збройних сил російської федерації. Щотижневі “розмови про важливе”, прославлення воїнів “сво” та військові вишколи стали систематичними інструментами росіян задля знищення української ідентичності. Детальніше про це, читайте у статті.
Навчання на тимчасово окупованих територіях тепер повністю відбувається за російськими стандартами. Зміни відбулися, як у формальній, так і в неформальній системі освіти.
Окрім повноцінної русифікації та спотвореного трактування російської та світової історії й літератури, окупанти активно залучають дітей до постійного контакту з воєнною тематикою, спрямовуючи їхнє виховання на формування нового покоління “воїнів” країни-агресора.
Східний Варіант спільно з аналітиками, освітніми експертами та правозахисниками дослідив, як це відбувається.
Для окупантів знання дітей не мають ніякого значення і відходять на другий план. Їхньою головною метою є індоктринація (примусове спонукання діяти й думати на основі певної ідеології — ред.) та зміна національної ідентичності.
Загарбники прагнуть переконати дітей у своїй версії історії, культури та цінностей, спрямовуючи їх у майбутньому на підтримку та служіння інтересам окупаційного режиму
В рамках такої політики, вони інспектують школи та звільняють директорів, через недостатній рівень пропаганди на уроках та обізнаність дітей тематикою війни.
За даними голови Луганської ОВА, Артема Лисогора, усі навчальні заклади окупованої частини Луганщини тепер підпорядковуються “міністерству просвіщення рф”. Місцева окупаційна влада не матиме впливу на процеси, що відбуваються в школах.
Звідти без усіляких посередників будуть розроблятися програми пропаганди, спрямовані на молодь.
“Деякі школи так званої «лнр» вже почали отримувати відповідні вказівки. Це призвело до того, що в одній із них, у Лутугиному, упродовж дня замість уроків відбулося одразу три пропагандистські заходи. Знання відходять на задній план”, — зазначає Артем Лисогор.
Щодо батьків, котрі не хочуть віддавати дітей в зросійщені школи на ТОТ, окупаційна влада застосовує примус, погрожуючи позбавленням батьківських прав у разі відмови. Про це в коментарі Східному Варіант розповіла аналітикиня Громадянської мережі ОПОРА Анастасія Романюк.
“Розмови про важливе” в школах
Анастасія Романюк зазначає, що в системі формальної освіти на тимчасово окупованих територіях, зараз щопонеділка відбуваються класні години під назвою “Розмови про важливе”. Їхня мета — розвиток патріотизму школярів, прославлення “героїв сво”, розвиток “традиційних духовних цінностей" та “російської громадянської ідентичності”, протидія “ліберальній пропаганді” та “західним фейкам” тощо.
У межах цієї класної години, окупанти змушують дітей писати листи з “подяками за звільнення” та “підтримкою” російським солдатам.
Додатково проводять також “Уроки мужності”, котрі повністю присвячені російському культу “великої перемоги” під час Другої світової війни, а також героїзації російської війни в Україні.
Рух “Орлята” для найменших
Освітня експертка Ярослава Мозгова розповіла Східному Варіанту про ще одне формування під назвою “Орлята”, яке впроваджується на рівні дошкільної та початкової освіти.
Це загальноросійський рух, який суголосний із радянською системою (аналог “жовтенят”) і охоплює всі суб'єкти російської федерації.
З 2022 року до лав “орлят” залучаються й діти з тимчасово окупованих територій, зокрема Донецької та Луганської областей.
“Ця система впроваджується через вчителів — відповідно, вчителі в окупації стають провідниками таких рухів”, — каже Ярослава в коментарі Східному Варіанту.
Організації “патріотичного виховання” для підлітків
У неформальній освіті діють організації “патріотичного виховання”, такі як “Юнармія”, “Рух перших” та центри “воєнно-спортивної підготовки та патріотичного виховання молоді” під назвою “Воїн”. Остання орієнтована на молодь “допризивного віку”.
Аналітикиня Анастасія Романюк зазначає, що “Юнармія” та “Рух перших” спрямовані на підлітків.
Там їм дозволяють приміряти російську військову форму, починаючи від урочистої присяги на “дотримання честі та вірності своїй батьківщині”. Звісно, під “батьківщиною” окупанти мають на увазі росію.
Це відбувається з метою “патріотичного виховання” та формування “образу для наслідування” серед військових радянської та сучасної російської армії.
“Участь у програмі дозволить юнармійцям не тільки підвищити свої знання в галузі історії виникнення та розвитку збройних сил російської федерації, але й пройти курс молодого бійця, познайомитися з військовими обов'язками та порядком проходження служби в лавах збройних силах рф”, — так про це розповідають самі росіяни на офіційному сайті організації.
Крім цього, на сайті формування “Юнармія” окупанти також надають інформацію про випускників, що загинули на війні.
Серед них і підлітки з тимчасово окупованих територій Луганщини та Донеччини.
Що стосується центрів “Воїн”, то вони призначені для підлітків від 14 років.
Там забезпечують повноцінний військовий вишкіл, включаючи навчання поводження зі зброєю, інженерну підготовку, вивчення військової справи тощо.
Фестиваль “Ворошиловський стрілець”
Освітня експертка Ярослава Мозгова розповідає про те, що на тимчасово окупованих територіях також поширена практика участі у загальноросійських військових фестивалях, зокрема у дитячо-юнацькому фестивалі “Ворошиловський стрілець”.
Такий фестиваль проводили в Луганську. Залучення почалося ще до 2022 року, здебільшого юнаків 15-25 років.
Цього року 9 команд-школярів “лнр” взяли участь у змаганні та дійшли до загальноросійського етапу.
Вони показували свої навички та вміння з трьох основних дисциплін: стрільба з пневматичної гвинтівки, метання гранат на дальність, а також у конкурсі агітбригад.
Програма “Університетські зміни”
Після початку повномасштабного вторгнення окупації нових територій України були розроблені й нові виховні програми та інструменти, для того, щоб знищити українську ідентичність серед дітей.
Одним із таких, став проєкт “Університетські зміни”, який виник на основі конкурсу “Пишемо майбутнє” для школярів з окупованих частин Донецької та Луганської областей, яких вивозили на територію рф у практичні виїзди за програмою “Більш ніж подорож”.
Він орієнтований на дітей 12-17 років.
Аналітик та експерт Центру громадянської просвіти “Альменда” Олег Охредько розповідає, що один з основних аспектів цього проєкту полягав у тиску на батьків дітей шляхом фінансових стимулів.
Окупаційна влада забезпечувала повністю проїзд, проживання, харчування та видавала форму для учасників проєкту.
Протягом 10 днів діти відвідували університети рф і проводили час, ознайомлюючись з ними.
Крім того, в рамках проєкту проводили день, присвячений “Руху перших”, який використовувався в пропагандистських цілях, особливо в контексті пам'ятних дат та подій для росії.
За даними Центру громадянської просвіти “Альменда” з усіх новоокупованих територій України, за 2 роки було вивезено понад 20 тисяч дітей.
Що кажуть українські правозахисники?
Політика росіян є системною та цілеспрямованою, метою якої є індоктринація наших дітей з окупованих територій та зміна їх громадянської (національної) ідентичності. На цьому наголошує радник з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк в коментарі Східному Варіанту.
“Мілітаризація освіти є одним з таких інструментів за допомогою якого росіяни намагаються нав'язати дітям сприйняття себе як громадян росії. Таким чином, відбувається фактичне переведення дітей з однієї групи в іншу, що має ознаки злочину геноциду в розумінні Конвенції про запобігання геноциду та покарання за нього, а також Римського статуту”, — пояснює він.
Також мілітаризація освіти використовується для виховання в дітей бажання добровільно вступити до лав збройних сил рф, що є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни та воєнним злочином, згідно з міжнародним гуманітарним правом.
Так, стаття 51 цієї конвенції передбачає абсолютну заборону будь-якого тиску чи пропаганди, спрямованої на забезпечення добровільного вступу до збройних сил супротивної держави, а ст. 8(2)(а)(v) Римського статуту до воєнних злочинів відносить — примушення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави.
Крім цього, Конвенція про права дитини передбачає право на збереження ідентичності дитини, зокрема громадянства (ст. 8), а також забороняє поглинати культуру, втручатися у сповідування релігії чи використання рідної мови, в ідентичність (ст. 30).
Що ми чи батьки цих дітей можемо робити зараз, щоб протидіяти цьому?
Аналітик та експерт Олег Охредько зазначає, що першочерговим завданням є підтримка батьків та дітей, але це може стати загрозою для їх безпеки, бо загарбники прослуховують та перевіряють телефони.
Існує ще один варіант, відомий як “сімейна освіта”, але і він є досить проблематичним.
Законодавство росії передбачає цей підхід, аналогічно до українського, де дитина не відвідує школу, а навчається вдома, здаючи певні заліки та предмети. Проте такий варіант може стати об'єктом тиску з боку окупаційних сил.
Багато таких сімей перебувають під контролем окупантів, оскільки останні намагаються через дітей отримувати інформацію про те, що відбувається в сім'ях, особливо в початковій школі.
***
Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN.