Довести адекватність. Як мер Слов'янська здавав тест на наркотики та алкоголь
Ні, це не першоквітневий жарт, а реалії слов'янської політики. Навіщо це Вадиму Ляху?
Передував цій події скандал, який стався 17 березня на сесії міської ради. Місцевий підприємець Олег Берко з трибуни звинуватив мера в крадіжці та наркоманії. Він запропонував тут же публічно здати тест Вадиму Ляху і його брату, депутату від партії «Опозиційний блок» Сергію Ляху.
Детальніше читайте в нашому матеріалі Бюджет не прийняли, але про секретаря домовилися. Як проходила сесія міськради в Слов'янську
Після цих провокаційних заяв міський голова заявив, що має намір ввести в регламент міської ради нововведення.
«Дав доручення передбачити в новому регламенті міської ради норму про щорічне проходження наркологічного та психіатричного огляду мером і депутатами. Тобто усіма, хто в міській раді обіймає виборні посади», — написав Вадим Лях у своєму Facebook.
Затвердження регламенту буде винесено на сесію. Підтримати чи ні — рішення за депутатами. Вони повинні будуть проголосувати за нововведення.
«Виборці повинні знати — чи все гаразд з психічним здоров'ям і різного роду залежностями у тих, за кого вони віддали свої голоси», — вважає мер.
Якщо пропозицію підтримають, Слов'янськ стане першим містом в Україні, де депутати здаватимуть тест на адекватність. Мрія багатьох жителів здійсниться. А поки Вадим Лях готує позов на Олега Берка про захист честі та гідності.
Тим часом міський голова Вадим Лях ухвалив рішення публічно здати вищевказаний тест.
І 1 квітня 2021 року приїхав в наркодиспансер для проведення тесту на алкоголь і наркотики.
«Звучали звинувачення в корупції, «прокладках», збагаченні. Наркоман з 30-річним стажем, потім з 10-річним. Якщо ти виходиш на трибуну міської ради, тим більше спираєшся на більшість депутатів, говориш про це всій громадськості, то потрібно все-таки мати докази своїх слів. Я вже подав позов на Андрія Рубана (заступник міського голови — ред.), там вимога 300 тисяч гривень морального збитку. Мені його гроші точно не потрібні, вони підуть на благодійність. Але потрібно щоб це не повторювалося далі», — вважає міський голова.
Перший крок був бюрократичний. Для здачі тесту потрібно було заповнити необхідні бланки.
Потім меру виміряли тиск.
І після цього провели тест на алкоголь.
За словами співробітників лабораторії, всі свідчення були в нормі.
Перед початком забору крові для тесту на наркотики журналістів попросили залишити приміщення через карантинні обмеження.
Вся процедура зайняла не більше 10 хвилин, після чого мер міста поділився своїми враженнями з журналістами.
«Сенс мого звернення в наркодиспансер в тому, щоб відповісти на заяву з трибуни про “наркомана” з 30-річним стажем», — пояснив Лях своє рішення
Також, він уточнив, що результати повідомить відразу, як тільки дізнається. За словами лаборантів, повноцінна експертиза займе близько 10 днів.
На сьогодні біоматеріал досліджували експрес-тестами та глибоким біохімічним аналізом. Те, що показали зараз — ні алкогольного, ні наркотичного сп'яніння не виявлено.
«Що стосується психіатричного та наркологічного огляду мера і депутатів, коли ця норма буде прийнята на сесії, то пройдемо його всі разом», — підсумував Вадим Лях.
Раніше міський голова вже проходив тест в присутності журналістів. У 2019 він збирався отримати дозвіл на зберігання травматичної зброї. Отримані сертифікати свідчили: Лях не наркоман, не алкоголік і психічно здорова людина.
Уже тоді він заявляв: «такі експертизи необхідно проходити всім учасникам передвиборчого процесу до початку виборів, щоб визначитися, хто керуватиме країною, працюватиме в парламенті країни, хто буде мером міста, чи психічно він здоровий».
У той період здавати тести було популярною ідеєю серед політиків: аналізи здавали кандидати в президенти Володимир Зеленський і Петро Порошенко. І ось через два роки пропозиція мера Слов'янська може втілитися в життя. Але поки на міському рівні.
Звинувачення в наркоманії неодноразово звучали на адресу Вадима Ляха. Опоненти поширювали інформацію, що нібито до мерства він «кришував» торгівлю наркотиками в місті. Спочатку Юрій Солод, потім Павло Придворов під проводом Нелі Штепи, побудували на цих твердженнях свої передвиборчі кампанії. Результати досліджень говорять зворотне, а повний медичний висновок ми дізнаємося через 10 днів.