"Нікого не боїмося": як Маріуполь єднається перед обличчям загрози
За останній місяць, мабуть, не було і дня, коли світові та українські медіа не робили прогнозів щодо ймовірного вторгнення Російської Федерації, а у соцмережах не обговорювали план дій на такий випадок.
Ймовірною датою вторгнення називали 16 лютого. За два дні до цього Президент України Володимир Зеленський виступив із заявою про створення Дня єднання України.
«Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його днем єднання», — сказав Володимир Зеленський.
Як пройшов перший в історії України День єднання у прифронтовому Маріуполі, розповість Східний Варіант.
Місто у синьо-жовтих кольорах
Середа, 10 ранку. У сквері біля Площі Свободи збирається натовп, що неможливо не помітити — синьо-жовтий прапор майорить над головами присутніх, затиснутий у їхніх руках або огортає плечі.
Акція починається з Гімну України. А потім кожен присутній може висловитись.
«Я пам’ятаю, як в Донецьку нас за український прапор нас вбивали й переслідували. Неможливо було вийти отак от в Донецьку», — першою виступає організаторка акції в Маріуполі активістка Діана Берг.
Діана застала перші проросійські мітинги в окупованому нині Донецьку, тому підкреслює контраст між сьогоднішнім Маріуполем та Донецьком 2014-го року.
Вона продовжує:
«Нападу не буде! А якщо буде, то українська армія, українські військові нас захистять. Ми в них віримо. Я дуже дякую нашим українським військовим, дякую нашим союзникам і навіть Президенту України, який оголосив це свято. Отже, святкуємо. Слава Україні!».
Натовп гучно відповідає: «Героям Слава!».
Лунають українські пісні. Потім люди по черзі підходять до мікрофона — щоб прочитати український вірш або виступити з промовою.
«Я думаю, нам треба продовжувати готуватися і не панікувати. Я думаю, що навіть якщо вони візьмуть довгу павзу, нам потрібно готуватися і надалі. Звичайно, хочеться займатися особистим життям і кар’єрою. Але якщо ми весь свій час будемо на це спрямовувати, то вся ця історія [вторгнення] візьме нас зненацька», — закликає маріуполець Михайло.
Одночасно з акцією у сквері Маріуполем курсує автопробіг. Колонна з десятків автомобілів проїхалася головними вулицями і проспектами міста, що вже прикрашені синьо-жовтими прапорами.
Такі акції 16 лютого пройшли по всій Україні, зокрема і в Слов’янську, Сєвєродонецьку та Краматорську.
«Нас не лякають жодні прогнози»
Ввечері 16 лютого до Маріуполя приїхав Володимир Зеленський. А разом з ним — представники дипломатичного корпусу, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, міністр іноземних справ Дмитро Кулеба, секретар РНБО Олексій Данілов та інші українські політики.
Як повідомляє пресслужба Офісу Президента, під час робочої поїздки на Донеччину Володимир Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації та готовності сил безпеки й оборони до відбиття збройної агресії Російської Федерації.
У Маріуполі Президент нагородив українських військових, рятувальників, медиків та поліцейських.
У своїй промові Володимир Зеленський подякував, перш за все, захисникам і захисницям України, а також відзначив дипломатів, послів, медиків, капеланів, волонтерів і журналістів за їх допомогу у протистоянні російській агресії з різних боків.
«Нас не лякають жодні прогнози, нас не лякають жодні люди, жодні вороги. Нас не лякають будь-які дати, бо ми будемо захищати себе і 16 лютого, і 17-го, і в березні і квітні, і у вересні й грудні – день і місяць не важливі. Важливий рік: це 2022 рік, а не 2014-й. Це важлива різниця. Війна триває вісім років. Ми стали у стільки ж разів міцнішими», — запевнив Президент.
Також Зеленський підкреслив, що для нього велика честь — бути Президентом України й українського народу у День єднання.
Залізниця стала символом єдності
Того ж дня, 16 лютого, з Рахова виїхав потяг Єдності. Його кінцевий пункт призначення — Маріуполь. Це найдовший залізничний маршрут, його довжина — 1806 кілометрів, а час у дорозі — майже 29 годин. Шлях його пролягає через 12 областей нашої країни.
Одна з пасажирок потягу, Вікторія, поділилися своїми враженнями від поїздки.
«Про те, що їду на такому незвичайному потязі, дізналася, коли сідала на своїй станції. Нам з вулиці махали люди, а ми їм у відповідь зсередини. І так на кожній станції. Якщо чесно, думала, що через це потяг затримається і не прибуде вчасно, але йшли ми за графіком, чим я приємно здивована. Ідея дуже сподобалася, було б чудово, якби завжди нас зустрічали ось так — з гімном і прапором», — каже дівчина.
У Маріуполь потяг прибув ввечері 17 лютого. За цей час прапор, який везли через всю Україну, зібрав десятки підписів.
На кожній станції свій підпис і побажання залишали голови об’єднаних територіальних громад та інші представники органів місцевого самоврядування.
У Маріуполі потяг приїхали зустрічати студенти Донецького державного університету внутрішніх справ, волонтери та патріоти України.
З початкової станції потяг відправлявся під Державний Гімн України. Під нього він прибув і на кінцеву станцію. Усі присутні на вокзалі урочисто заспівали Гімн, вітаючи прибуваючих пасажирів.
Прапор з вагона виніс начальник потягу Євген Прокопенко. На ньому свої підписи залишили й чиновники Маріупольської районної держадміністрації.
Позже флаг будЗгодом прапор буде переданий військовим морякам.