
Традиційний марш на честь дня народження Бандери. Як Слов'янськ зустрів 2022 рік
У Слов'янську всьоме відзначили день народження Степана Бандери, пройшовши вулицями міста зі смолоскипами. Східний Варіант брав участь у ході та розповідає, як це було.
Першого дня 2022 року українські націоналісти відзначили 113-ту річницю від дня народження Провідника повстанського руху.

Слов'янськ — єдине місто на Донеччині, де факельні марші на честь цієї дати проводяться регулярно. Хоча смолоскипні ходи проходять і в інших містах Донбасу.

1 січня 2022 року в марші взяли участь близько ста людей. Окрім самих жителів Слов'янська на центральній площі зібралися учасники з Торецька, Костянтинівки, Бахмута та Краматорська.
Згідно з традицією, учасники ходи пройшли з факелами, що горять, по вулиці Шевченка до бюста Кобзарю. Там провели невеликий мітинг.
Хода зі смолоскипами — загальноукраїнська традиція
Сьогодні факельні марші в Україні — це традиція, яка об'єднує сотні тисяч людей. Марші на честь Дня народження Бандери, вшанування пам’яті Героїв Крут та інші важливі для України події щорічно проходять у десятках міст.

А вперше хода зі смолоскипами пройшла у Києві 2007 року. Тоді вогонь запалили 1 січня на честь дня народження Степана Бандери.

Досить усталена традиція запалення смолоскипів і на Донбасі. Перша смолоскипна хода у Донецьку пройшла лише на два роки пізніше за київську. У 2009 році 29 січня члени ВО «Свобода» пройшлися зі смолоскипами вулицями Донецька на честь вшанування пам’яті героїв Крут.
Щоправда, наступного року влада Донецька заборонила цей захід. У наступні роки заборони стосувалися використання факелів, що горять. Проте марші все одно проводили, хоч і зустрічали опір місцевих проросійських партій та їхніх поплічників.
Смолоскипний марш — традиція Слов'янська
Смолоскипні марші в Слов'янську вже стали традиційними, пережили заборони влади та критику місцевих проросійськи налаштованих жителів.

Але, починаючи з 2015 року, традиційна хода жодного разу не скасовувалась. Тоді вперше місцеві націоналісти пройшли зі смолоскипами вулицями Слов'янська. Хода пройшла 29 січня, до вшанування пам’яті героїв Крут (київських студентів, які зупинили наступ більшовиків на Київ у 1918 році).
З того часу марші проводяться щорічно — 1 січня до Дня народження Бандери та 29 січня до вшанування пам’яті бою під Крутами.

У 2017 місцева адміністрація намагалася заборонити ходу зі смолоскипами. Виконком Слов'янська подав позов до суду про заборону факельної ходи через пожежу. Проте суд відмовив у задоволенні позову, керуючись Конституцією України, яка гарантує право громадян на мирні зібрання.

Марш відбувся, щоправда, без «сюрпризів» не обійшлося. На підході колони до скверу Шевченка за кілька метрів від учасників розірвалася граната. Згодом поліція визначила її як шумову. Ніхто з тих, хто проходив повз, не постраждав.

Місцева влада зробила ще одну спробу заборонити смолоскипи через рік, у грудні 2017-го. Але й цього разу програла суд. З того часу марші на честь дня народження Бандери та до дня вшанування пам’яті Героїв Крут проходять регулярно, збираючи сотні учасників з різних міст Донецької області.

Смолоскипні марші у Слов'янську — це відкритий захід. У них може брати участь кожен охочий. Потрібно лише стежити за анонсами в соцмережах, щоб знати майбутні події.

Якщо ви не зі Слов'янська і хочете провести марш зі смолоскипами у себе в місті, ви можете успішно це здійснити, дотримуючись інструкції, описаної нижче.
Як провести акцію та що робити, якщо її намагаються заборонити? Поради від активістів Слов'янська
- Напередодні проведення акції (рекомендується за 10-15 днів, а якщо невеликий захід, то за кілька днів) треба подати заяву до міської ради. У ній слід зазначити:
- кому адресовано заяву;
- від кого надійшла — точна вказівка повної назви організації або прізвища, ім’я, по батькові громадянина, адреса місця перебування (проживання), контактний телефон;
- ціль, форму, місце проведення заходу;
- маршрут ходи;
- час початку та закінчення заходу;
- прогнозовану кількість учасників;
- ПІБ, місце проживання, контактні телефони організаторів;
- дату подання заяви.
Варто зазначити, що існує можливість подання поштою — рекомендованим листом із повідомленням про його отримання.
Місцева влада має забезпечити порядок під час проведення масового заходу.
- Органи виконавчої влади мають право після отримання повідомлення звернутися до суду із позовною заявою про заборону масових заходів. Негайно чи навіть за день до заходу. Самостійно проведення влада заборонити не може. Суд може задовольнити вимоги позивача, якщо визнає, що проведення заходу може створити ризик заворушень або загрожувати життю та здоров'ю громадян.
- Право громадян України на мирні збори гарантується ч. 1 ст. 39 Конституції України. Про це треба знати та пам'ятати завжди. Саме цим аргументом ви захищатиметеся в суді, а також тим, що ваш захід мирний та безпечний.
Важливо: якщо уповноважені органи повідомлення про захід у вас не приймають, попросіть скласти акт про відмову у прийнятті заяви та записуйте розмову на диктофон чи відеокамеру — саме ці докази відіграють вирішальну роль у суді.
Під час заходу майте екземпляр сповіщення з позначкою про його прийняття.
У разі спроби зупинити проведення заходу вимагайте відповідного рішення суду.
Читайте також: Заборона на найвідоміший "бандерівський" символ. Як смолоскипна хода на Донбасі пережила опір влади
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.