UA
UA RU
31 Березня 2025, 17:17
«Лабораторія Нуль відходів», або як маріупольська екоорганізація покращує освіту студентів
Історія

«Лабораторія Нуль відходів», або як маріупольська екоорганізація покращує освіту студентів

Громадська організація «Маріуполь Нуль Відходів» разом із Маріупольським державним університетом (МДУ) почали проєкт «Лабораторія Нуль відходів». Освітня ініціатива націлена на підготовку студентів за темою «нуль відходів» або «zero waste».

Проєкт триватиме 3 роки. За його результатами в МДУ запустять курс про концепцію «нуль відходів», який надалі стане частиною навчальної дисципліни. Східний Варіант поспілкувався з координаторкою проєкту Валентиною Абалмасовою, щоб дізнатися більше про екоосвіту для студентів

Розвивати екосвідомість

«Маріуполь Нуль Відходів» (також відомі, як «Маріуполь Сортує») до повномасштабного вторгнення розвивали екосвідомість у приазовському місті: ініціювали толоки, інформували про сортування сміття та концепцію «нуль відходів».

Концепція «нуль відходів» або «zero waste» зародилася в США. Вона передбачає свідоме споживання ресурсів і мінімізацію утвореного сміття, його повторне використання та перероблення. Такий підхід допомагає зменшити негативний вплив на довкілля, скорочуючи кількість відходів, які потрапляють на звалища.

Активісти та активістки «Маріуполь Нуль Відходів» до повномасштабного вторгнення реалізували декілька успішних проєктів для розвитку цієї концепції. Наприклад, «Зелена хвиля», у якому допомагали закладам гостинності сортувати сміття. Або «#Re_mo_re», для якого на маріупольських пляжах встановили металеві скульптури у вигляді рибок. У них відвідувачі викидали вторинну сировину, яку потім відправляли на перероблення.

Маріуполь Нуль Відходів
Рибки для вторинної сировини. Фото: «Маріуполь Нуль Відходів» у Facebook

Після повномасштабного вторгнення росії та окупації Маріуполя, активісти «Маріуполь Нуль Відходів» опинилися розкиданими по світу. Однак воззʼєдналися, щоб і далі рухатися до своєї мети — розвивати екосвідомість. За останні роки вони реалізували проєкт екологізації закладів гостинності України. Для ресторанів, кавʼярень та готелів проводили тренінги, навчання та консультації про концепцію «нуль відходів».

Минулого року організація анонсувала освітню ініціативу «Лабораторія Нуль відходів», яка планує впровадити сучасні екоконцепції в освіту студентів.

«Використати європейський досвід»

Як відомо, після початку повномасштабного вторгнення Маріупольський державний університет відновив роботу в Києві. Студенти кафедри раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища раніше проходили практику на промислових підприємствах Маріуполя, однак зараз ця база втрачена. Тому представники «Маріуполь Нуль Відходів» запропонували скористатися міжнародними дослідженнями та практиками, щоб удосконалити освіту студентів.

«Ми, як громадська організація, будемо базою для майбутніх екологів. Ми покажемо студентам, як і куди крокувати. До того ж це можливість залучати їх до наших екологічних проєктів. Тому тут подвійна результативність: виховати спеціалістів та дати можливість працювати їм із громадським сектором», — ділиться координаторка проєкту Валентина Абалмасова.

Маріуполь Нуль Відходів
Валентина Абалмасова. Фото: «Маріуполь Нуль Відходів» в Instagram

Для накопичення знань Валентина відвідала в Італії дослідницький центр LMPE S.r.l. SB, який спеціалізується на розробці біорозкладних та компостованих матеріалів, аналізі полімерів та оцінці екологічної стійкості. А ще побувала в італійському місті Капаннорі, який першим у країні офіційно впровадив концепцію «нуль відходів» у стратегію свого розвитку.

Маріуполь Нуль Відходів
Дослідницький центр в Італії. Знання звідси впровадять у навчальну програму для студентів Маріупольського державного університету. Фото: «Маріуполь Нуль Відходів» в Instagram

«Була сформована експертна група з представників громадського сектору, науковців та бізнесу для розробки навчальної програми для студентів. Ми плануємо провести весняну школу та залучити максимальну кількість молоді, які хотіли б заглибитися в тему «нуля відходів». А після, враховуючи фідбеки зі школи, плануємо з вересня повноцінно запускати навчальну програму в Маріупольському державному університеті», — розповідає Валентина.

У навчальній програмі впровадять європейський досвід концепції «нуль відходів». Студенти ж зможуть попрактикуватися після навчання в громадах, у яких вони проживають.

«Лабораторія спрямована на те, щоб студенти могли доторкнутися до цього досвіду, щоб вони зрозуміли, як працює кожен принцип «нуля відходів». Ми будемо комунікувати з громадами, де знаходяться студенти, бо навчання проходить і офлайн, й онлайн, щоб залучити їх до практики. Це навчання буде для бакалаврів».

Маріуполь Нуль Відходів
Такі проєкти особливо актуальні в контексті відновлення України після повномасштабної війни, каже Валентина: Фото: «Маріуполь Нуль Відходів» в Instagram

«У нас багато руйнувань, багато міст доведеться відбудовувати. Для того, щоб уже зараз розуміти, як правильно робити, треба навчатися. Чудова аудиторія — саме студенти. Адже це наша молодь, які через кілька років уже будуть спеціалістами й прийматимуть рішення про зміни в довкіллі. Тому в нашій навчальній програмі ми торкаємося теми відходів руйнації, війни, як із ними поводитися, що роботи. Щоб студенти, які вже скоро стануть спеціалістами, розуміли, як діяти в будь-якій ситуації».

Слідкувати за новинами “Mariupol Zero Waste” можна в їхніх соціальних мережах:

Instagram

Facebook

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Історія

«Лабораторія Нуль відходів», або як маріупольська екоорганізація покращує освіту студентів

Розбір

Кинуті напризволяще? Як трансформація Мінреінтеграції вплинула на мешканців ТОТ

Фоторепортаж

«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві

Важливо

На межі виживання. Яка доля самотніх маломобільних та людей з інвалідністю під час повномасштабної війни

Розбір

Як новозареєстрований ФОП підряди на Донеччині отримував

Репортаж

«Дають знання, які рятують»: як працює Центр єдності та національного спротиву Донецької області

Пам'ять

«Був ангелом-охоронцем Авдіївки»: у Києві попрощалися з волонтером та військовослужбовцем Олексієм Савкевичем

Репортаж

«Вони — наше майбутнє»: як волонтери з Донеччини відкрили в Києві дитячий інтеграційний центр «ПОРУЧ SPACE»

01 Квітня Вівторок
20:00

Ексклюзив Педагогиня з Покровська розповіла про волонтерську діяльність

19:00

Ексклюзив Ветеран з Луганщини підтримує військових та їхніх родин у Черкасах

18:50

Ексклюзив Центр вивчення окупації розповів про збільшений військовий "призов" і "збори резервістів на ТОТ

Центр вивчення окупації розповів про збільшений військовий "призов" і "збори резервістів на ТОТ
18:16

Окупанти визначили кількість народних дружинників на кожен населений пункт так званої "лнр"

17:59

Маленьких школярів окупованої Луганщини росгвардійці залучають до "специфічної гри" на блокпостах

17:59

В окупованому Донецьку загарбники повідомили про критичні перебої з електропостачанням і опаленням

17:51

Через російський обстріл Білицького спалахнула пожежа у квартирі

17:41

Ексочільнику маріонеткового "уряду лнр" Сергію Козлову оголосили підозру

17:32

Ексклюзив В Україні обладнують місця тимчасового проживання для ВПО для людей з інвалідністю

17:30

Збитки Національного природного парку "Святі Гори" через війну перевищують 537 млрд грн

Збитки Національного природного парку "Святі Гори" через війну перевищують 537 млрд грн
17:09

На цей час кількість бойових зіткнень з російським агресором досягла 111

16:46

Ексклюзив Що задекларував начальник ЛугОВА Артем Лисогор за 2024 рік

Що задекларував начальник ЛугОВА Артем Лисогор за 2024 рік

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: