Бактерії проти нафти. Маріупольська студентка придумала ефективний і дешевий спосіб очищення ґрунту
Її винахід коштує в десятки разів дешевше, ніж аналоги на світовому ринку
Студентка Маріупольського технічного ліцею Маргарита Мелешкова кілька років працювала над проєктом, який може допомогти розв'язати глобальну проблему забруднення ґрунту нафтопродуктами.
«Східний варіант» поговорив з Маргаритою про її наукову роботу, екологію та перспективи використання винаходу.
Ліки для ґрунту
Ідея придумати ліки для ґрунту прийшла до Маргарити ще п'ять років тому. Дівчину завжди цікавили природничі науки — хімія і біологія. Спочатку Маргарита довго вивчала тематичну літературу, де і дізналася про поняття біоремедіації. Це комплекс методів очищення вод, ґрунтів і атмосфери з використанням метаболічного потенціалу біологічних об'єктів і організмів.
«Я почала більше читати про це, аналізувала попередні роботи за схожою тематикою, і вирішила, що можна в наших умовах створити щось своє. Так почався наш проєкт», — згадує Маргарита.
На всіх етапах проєкту їй допомагав учитель біології Маріупольського технічного ліцею В'ячеслав Пономарчук.
«Він чудовий учитель», — визнає Маргарита.
Дівчина збирала зразки ґрунту біля гаражних кооперативів в різних районах Маріуполя, де з великою ймовірністю ґрунт міг бути забруднений нафтопродуктами.
«У лабораторії з цих зразків ми робили бактеріологічний посів та через якийсь час ідентифікували колонії бактерій. Тоді ми й виявили, що у в Маріуполі живе чотири види бактерій-нафтодеструкторів», — пояснює Маргарита.
Бактерії-нафтодеструктори — це саме ті біологічні організми, які беруть участь в біоремедіації, допомагаючи ґрунту повернути свої нормальні властивості та очиститися. Існує спосіб допомогти бактеріям краще виконувати свою роботу з очищення ґрунтів. Цим і зайнялася Маргарита. Разом з науковим керівником вона створила бінарний композит, який здатний покращувати властивості бактерій.
«Спочатку ми провели дослідження в лабораторії, а потім цілий рік проводили польові дослідження на відкритому ґрунті, щоб подивитися, як наша суміш і бактерії будуть працювати в екстремальних умовах — за високої температури, підвищеної вологості, як це відбувається в реальних умовах. З'ясувалося, що наша суміш досить ефективна навіть у порівнянні з наявними аналогами», — говорить вчена.
Дослідження властивостей обійшлося Маргариті приблизно в чотири тисячі гривень. Частина обладнання, необхідного для досліджень, вже була в лабораторії ліцею. Півтори тисячі вона витратила на купівлю додаткового обладнання, чашок Петрі й так далі, і ще дві з половиною тисячі коштував аналіз в лабораторії «УкрХімАналіз».
«Якщо хочеш, щоб люди очищали землю, це повинно бути дешево»
Справа не тільки в ефективності, але і в дешевизні розробки Маргарити. Вартість п'яти кілограмів композитної суміші — всього п'ять доларів. Кількість суміші, яку потрібно додати до ґрунту, залежить від площі, глибини й часу забруднення, тому розраховується індивідуально.
В Україні є нафтопрепарати, але купити їх не так просто.
«Найцікавіше, з чим я зіткнулася під час проведення співбесід, це те, що я змогла з п'яти препаратів купити тільки один. Коли намагалася зробити замовлення в одній з фірм, мені сказали: “Дівчино, зараз зима, а взимку ми це не робимо”. Коли я запитала, чому, мені відповіли, що в зимовий час це занадто дорого і довго. Я тому і поставила собі за мету створити такий препарат, щоб його можна було купити взимку, восени й влітку. Щоб не було таких обмежень і щоб він був максимально дешевий, тому що якщо ти хочеш, щоб люди займалися очищенням землі або чимось подібним — це повинно бути дешево», — вважає Маргарита.
Зараз Маргарита працює над отриманням патенту на свій винахід. Його вартість — близько 17 тисяч гривень. В майбутньому її винахід може стати в пригоді аграріям і компаніям, що працюють з ґрунтом. За її словами, близько 150 тисяч гектарів ґрунту в Європі вийшли з земельного обороту через забруднення.
«Це великі збитки для сільського господарства, це втрати фінансові, продуктові. Всі, хто стикається з цією проблемою, — вони, по ідеї, повинні хотіти її вирішити. І ось тут і стане в пригоді моя суміш», — каже Маргарита.
Проблема в тому, що нафта, як комплексне з'єднання, здатна блокувати появу нових зв'язків в ґрунті, перешкоджаючи росту рослин і нормальному функціонуванню мікроорганізмів, які не здатні співіснувати поруч з нафтопродуктами.
Маргарита уточнює, що культури, вирощені на забрудненій землі, можуть бути небезпечні для людини: «Нафтопродукти, як вуглеводні, мають властивість акумулюватися в тканинах і потім, відповідно, вони переносяться разом з харчовими продуктами в наш організм і починають накопичуватися. Звідси виникає багато проблем».
У планах — порятунок тварин і океанів
Зараз Маргарита отримує освіту в Польщі в галузі ветеринарії.
«Я довго сумнівалася куди йти. Хотіла бути біотехнологом, щоб, можливо, продовжувати свою роботу. Тому що я робила це [раніше] без спеціалізованої освіти й досі продовжую робити. Але потім я подумала, що я людина контактна і мені дуже важлива віддача. І я зрозуміла, що працювати в лабораторії 24/7 — це не зовсім для мене, тому що я дуже швидко втомлюся і вигораю. А в ветеринарії ти можеш отримати живий контакт від тварини та для мене це набагато легше», — пояснює Маргарита.
Вона згадує, що до неї часто зверталися друзі та сусіди з проханням допомогти травмованим тваринам і сама дівчина нерідко доглядала хворих тварин.
«У якийсь момент я вирішила робити це професійно», — додає дівчина.
Після закінчення навчання в Польщі дівчина планує подорожувати та сподівається повернутися до України. Також вона планує розширити дослідження, щоб допомогти очистити від нафтопродуктів ще й водні ресурси.
«Я проводила зі своєю сумішшю невеликий “краштест” в воді. Вона наче для води підходить, але з бактеріальним складом варто ще повозитися. Головне — бажання й у мене це бажання, на щастя, присутнє», — запевняє Маргарита.
Читайте також: Каштанове пакування: як випускниця маріупольського ліцею придумала новий екологічний матеріал