
Перші кроки: як стати айтішником не виїжджаючи з Маріуполя
Де в Маріуполі вчать розвивати стартап, дають стипендію на навчання в IT-сфері та пропонують перше стажування
За даними сайту всеукраїнської спільноти програмістів DOU, Донецька область знаходиться на 11 місці серед областей України з найбільшою кількістю IT-фахівців. І водночас Донецька область на передостанньому місці за кількістю IT-підприємців — 0,9 айтішників на 1000 осіб.
Ціни на навчання IT-спеціальностей досить високі та не всі можуть собі це дозволити. У Маріуполі з'являється все більше IT-шкіл, які пропонують пільгові умови для навчання.
Beetroot Academy

В IT-школі Beetroot Academy внутрішньо переміщені особи, переселенці з Білорусі, учасники бойових дій та інші можуть навчатися за стипендіальною програмою.
Стипендіальна програма оплачує 80 відсотків вартості навчання, студенту потрібно сплатити 20 відсотків. Є різні навчальні програми — від Front-End, Back-End і різних мов програмування до діджитал маркетингу і проєктного менеджменту.
На курсі підприємців також є стипендії за підтримки Швеції. Курси можуть допомогти відкрити власний бізнес в Digital. Стипендія покриває 90 відсотків вартості навчання, студенту потрібно сплатити 10 відсотків. Середня вартість курсів з різних напрямків — від 10 до 15 тисяч гривень. Навчання триває від 4 до 2 місяців. Курси розраховані на новачків.
1991 Mariupol

У 2019 році в Маріуполі відкрився Центр розвитку стартапів 1991 Mariupol. Усе навчання в 1991 Mariupol безкоштовне. За майже рік існування в ньому провели серію освітніх заходів.
У Центрі проводиться Startup Course — навчальна програма про створення і розвиток стартапів. Якщо у вас вже є ідея для стартапу, але ви не знаєте, з чого почати реалізацію і не вмієте програмувати, можна спробувати «виростити» свою ідею в інкубаторі стартапів. Набір в третю хвилю Startup Course та інкубацію стартапів оголосять в листопаді, а навчання почнеться у 2021 році.
У 1991 Mariupol є безкоштовна програма стажування за трьома напрямками — продуктовий менеджмент, маркетинг IT і розробка в JavaScript. Навчання навичкам триває три місяці та ще місяць ви стажуєтесь в IT-компанії в Маріуполі або віддалено. Таким чином ви поринете в робочий процес і надалі додасте рядок про стажування до резюме.
Навчання безкоштовне, вік учасників — від 16 до 38 років.

Beetroot Academy і 1991 Mariupol регулярно проводять онлайн-лекції та воркшопи у сфері IT, охоплюючи тему розробки та просування продукту, а також ведення бізнесу у сфері інформаційних технологій.
Подивитися їх можна в форматі відеозаписів на каналах в YouTube — Beetroot Academy, 1991 Mariupol.
Перші кроки молодих маріупольців в ІТ

Матвій Василенко навчався в Beetroot Academy, а потім в рамках інкубації стартапів в 1991 створив стартап «VAHTA» — сервіс обліку відвідуваності співробітників.
«Ми прийшли на інкубацію по суті з “сирою” ідеєю. Основний кістяк команди був зібраний до інкубації. Головне, чому я можу рекомендувати інкубацію в 1991 Mariupol, там дають важливу річ: структурування знань щодо створення власного бізнесу. До інкубації я багато всього читав і вивчав, але все це було розрізнено, я спирався на досвід та інтуїцію. Знання, які ми отримали на програмі інкубації, допомогли крок за кроком розвивати наш стартап. Іноді здавалося, що ми робили якісь речі незрозуміло навіщо, але зрештою картина намалювалася така, що людина може відкрити бізнес, незалежно від теми», — розповідає Матвій.
Його стартап-переможець отримав фінансування для подальшого розвитку та отримав інформаційну підтримку. «Зараз попит значно випереджає пропозицію», — каже Матвій
Для молодих фахівців, які отримали базові навички у сфері IT, проблематично знайти перше місце для стажування, щоб зрозуміти, як влаштована робота у сфері інформаційних технологій зсередини та отримати реальний досвід. Багатьом початківцям айтішникам знайомо, що компаніям потрібні фахівці рівня «senior» та «middle».

За програмою стажування в 1991 Mariupol під час карантину навчалася і стажувалася Марія Ковальова. Дівчина цікавиться SMM-сферою, раніше вивчала тему через книги, курси та лекції.
«Здавалося б, вдома можна і розслабитися, але ні, програма навчання мене дисциплінувала цілодобово не лежати в ліжку. Бували навіть випадки, коли ми з однокурсниками робили домашнє завдання в один присід з 6 вечора до 9 ранку. Крім цього, щоб учасники програми не відчували себе самотньо, неодноразово проводилися тімбілдинги — це заходи, націлені на розвиток комунікації з колективом, в яких ми багато спілкувалися і сміялися », — згадує Марія.
Зараз дівчина віддалено веде кілька проєктів з просування бізнесу і розвитку особистого бренду, бере участь в різних грантових проєктах. Марія визнає, що молодим фахівцям все одно довіряють неохоче.
«На жаль, в силу свого віку я не можу братися за масштабні проєкт, тому що наш світ овіяний стереотипами, що цифра віку дорівнює знанням і навичкам, хоча це зовсім не так і це дуже несправедливо. В майбутньому я хочу розв'язувати цю проблему і допомагати таким, як я зараз в цій ситуації.
Крім цього, після 11 класу думаю поступати у сферу маркетингу / менеджменту. Я впевнена, що у мене все вийде, якщо я надам цьому багато ресурсів, і зараз розмова не про гроші», — ділиться планами Марія. Зараз вона шукає свою нішу діяльності.
«Я хочу почати працювати з закладами, людьми з б'юті-сфери, громадської діяльності та іншими. Я горю бажанням реалізовувати свої креативи на чомусь істотному, тому вірю, що менше ніж через 5 років мені не потрібно буде щось доводити на словах, а тільки мовчки на справах», — розповідає Марія.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.