
Лиман і Святогірськ: що робить влада для допомоги людям?
Вже два тижні пройшли з того моменту, як Лиман, Святогірськ та прилеглі населені пункти були визволені Збройними силами України від російської окупації. Гуманітарна ситуація складна — житлові будинки та інфраструктура сильно зруйновані, комунальних послуг немає, магазини не працюють.
“Східний Варіант” вже розповідав, як перші волонтери заходили до Лиману та допомагали людям. Про те, які дії виконує влада на території визволених від окупації громад, дізнавались у представників Донецької обласної воєнної адміністрації.
Сьогодні на території Лиманської громади проживає 12 тисяч людей, у Святогірській — 5 тисяч. Усі вони довгий час перебували в окупації без звʼязку з зовнішнім світом.

Перше, що було зроблено, це налагоджено процес постачання гуманітарної допомоги. Тепер грузи з продуктовими та гігієнічними наборами безперебійно будуть надходити від української влади, від міжнародних організацій та від інших волонтерів з України. Подати заявку на отримання гуманітарної допомоги можна через онлайн-портал “СпівДія” тут.
Речниця Донецької ОВА Тетяна Ігнатченко говорить, що люди з початку окупації в обох містах не отримували від окупантів жодної допомоги.

“Ті люди, які залишились під час окупації й потім виїжджали, говорили, що росіяни ніяк не допомагали населенню. Зовсім. Через кілька місяців орки щось привозили, смішну кількість пшона, хліба. Люди голодали. Була історія з Лиманщини, що в одному селі підірвались машина, що везла росіянам їжу, власне з того люди собі й прожили”, — каже Тетяна.
Влітку люди могли брати щось зі своїх городів. Але це була тепла пору року. В осінній період ситуація була б страшнішою, говорить Тетяна. Але на щастя міста та громади були деокуповані.
Наразі організовані логістичні маршрути, за якими жителі громад можуть отримувати постійну допомогу. Це їжа, гігієнічні засоби, набори для дезинфекції.

При цьому, доступ деяких міжнародних та українських волонтерських організацій дещо обмежений через незавершення плану стабілізаційних заходів по громадах. Залишається ризик роботи ДРГ, мінування, яким зараз займаються правоохоронні та військові служби.
Спільно з “Укрпоштою” та соціальними службами у громадах була організована видача виплат і пенсій для населення. Пенсії у Лимані видаються “просто неба”, бо не вціліло жодної будівлі, яка могла б бути облаштована для подібної роботи. Наразі “Укрпошта”, “Ощадбанк”, соціальні служби роблять виїзні прийоми через відсутність облаштованого місця роботи.
Як повідомляв “Східний Варіант” раніше, на Лиманщині знайшли два масові поховання, що зʼявились під час окупації. Зараз там працюють правоохоронці, владні структури, проводять інформаційні роботи.
Поховання розділені на два сектори. Перший — це могили цивільних, які поховані окремо один від одного. Другий — це масове поховання військових, серед яких є й українські захисники. Станом на 14 жовтня слідчі завершили ексгумацію на місцях поховань військових. Було вилучено тіла 34 українських солдатів, роботи на другій локації з могилами мирних мешканців тривають.

Говорячи про Лиманську територіальну громаду, представники Донецької ОВА розуміють, що ситуація буде дуже складною взимку. Близько 70% інфраструктури та житлових будівель зруйновані.
Зараз вже ведеться робота комунальних служб для відновлення комунальних послуг, зокрема постачання світла та води, ведеться прибирання вулиць. Але потрібно розуміти, що обстріли міста та громади не припиняться, тож взимку є велика ймовірність порушення роботи комунальних систем. Влада орієнтує людей на евакуацію.
“Радимо усім виїжджати, евакуюватися. Зараз жителів Донецької області зустрічають у Кіровоградській області, надають житло з умовами. На території Донецької області буде складна зима. Ми не можемо гарантувати на 100%, що будуть комунальні послуги, що їх можна буде швидко відновити після обстрілів. І це стосується усієї території області, не тільки деокупованих населених пунктів”, — розповідає Тетяна Ігнатченко.

Тих людей, які з тих чи інших причин, не захочуть евакуюватися, будуть забезпечувати необхідними речами для зимування. Мова йде про дрова, буржуйки, утеплення домівок та інше.
Ведеться інформаційна робота з жителями Лиманської та Святогірської громад. Зокрема, випускається безплатний бюлетень від Донецької ОВА “Донеччина. Евакуація”, де розповідають актуальні новини та розповідають про необхідність евакуації на цю зиму.
Тетяна Ігнатченко розповідає, що у людей зараз “інформаційний вакуум”, вони не розуміють, що відбувається в Україні, в області. Тому різними способами влада намагається якнайбільше допомогти людям дізнатися новини.
У Лимані наразі досі немає мобільного звʼязку та Інтернету. Звʼязок з рідними ускладнений. Виїзні команди “Укрпошти” та “Нової пошти”, поліція, правоохоронці привозять із собою Starlink, які допомагають якось подзвонити.
Щодо Святогірська, то там ситуація краща. Тут вже працює мобільний звʼязок, працює 4G. Це дало змогу налагодити роботу вже першого банкомату на території міста.

“Святогірськ — місто трошечки легше у плані логістики, тому тут процеси відбуваються трохи швидше, — говорить Тетяна, — Лиман також “підтягується”, намагаємось все для цього робити. Є невдоволені люди, які говорять, що ми повільно працюємо. Але це воєнні умови. Всі питання вже вирішуються і піднімаються на державному рівні”.
Серед головних проблем доступу до Лиманської та Святогірської громади зараз — це логістика. Зараз немає жодного вцілілого мосту після воєнних дій. Тому знаходяться більш складні варіанти доставки допомоги та інших послуг до міст, вони довші за часом, але є і працюють.

Тим часом у Святогірську відкрився вже перший приватний бізнес, а саме пекарня місцевого мешканця Артема. росіяни зруйнували домівку і бізнес Артема, розікрали пекарню, але залишили коштовне обладнання, що дало змогу відновити роботу з виготовлення хліба.
Зараз в Артема є можливість 300 буханок хліба кожен день безплатно роздавати маломобільним жителям Лиманської та Святогірської громади, решту виготовлення — продає.

Попри на поступове налагодження роботи та допомогу у деокупованих громадах, влада Донецької ОВА категорично не рекомендують повертатися українцям, у тому числі провідати своє житло, забрати речі й інше. Адже вже були випадки повернення жителів у міста Донецької області, які закінчились їх загибеллю через нічні обстріли жилих районів росіянами. Поки повернення є небезпечним і категорично не рекомендується для лиманців та святогірчан, що зараз знаходяться у безпечному місці.
Фото на обкладинці Євгена Гончаренка
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.