"Без червоної книжечки нам тут не раді": жителька Луганська про примусову паспортизацію
На тимчасово окупованих територіях Луганщини продовжують змушувати українців отримувати паспорти громадян рф. Якщо раніше на це йшли здебільшого колаборанти та люди з проросійською позицією – сьогодні це питання, яке торкнулося кожного в окупації. Як живуть ті, хто досі зберігає непохитну позицію і відмовляється від незаконної паспортизації? Східний Варіант дізнався з перших вуст
Високі “податки” для людей з українськими паспортами
З 1 січня 2023 року ватажки російських терористів повідомили, що соціальні виплати, а також грошові перекази будуть можливі після відкриття особового рахунку за наявності російського паспорта. Крім того, виїзд за межі області з українськими документами теж призупинено.
Жителька окупованого Луганська розповідає, що їй, як приватному підприємцю тепер неможливо з паспортом громадянки України продовжувати ліцензію на продаж алкогольних напоїв, не дивлячись на сплату високих податків.
«Мені, людині, яка принципово не робить російський паспорт, вже давно необхідно платити набагато вищі податки, аніж підприємцям з червоними книжечками», – ділиться луганчанка.
Номерами «республіки» на машині вже нікого не здивуєш
За словами жінки, окупаційна влада запевняла, що переоформлення документації за російським законодавством триватиме «поступово» – до 2026 року. Однак, вже сьогодні майже усі права жителів тимчасово окупованого міста обмежені.
«Наприклад, водії таксі у Луганську мають їздити на авто тільки з російськими номерами, тобто номерами «республіки» на машині вже нікого не здивуєш. Щодо їхнього оформлення – без російського паспорта ти не можеш це зробити», – розповідає героїня.
Жителька Луганська додає, що продаж чи купівля автомобіля відтепер нездійсненна дія для тих, хто не має папірця країни-агресора.
«Продати або купити машину без паспорта рф теж не можна, отримати без нього нічого не можна. Все зроблено спеціально, щоб усі, хто хотів, не хотів, не важливо, оформили ці російські папірці. Без червоної книжечки нам тут не раді», – ділиться жінка.
Луганчани, які не оформлюють ворожі паспорти
«Можливо й не так багато, проте люди, які не оформлювали та не збираються оформлювати ворожі паспорти «лнр» та рф, – існують. Наприклад, моя мати досі отримує пенсію, хоч і не має паспорт «лнр», не кажучи вже про російський. Від чого це залежить і як це працює – невідомо», – розказує наша співрозмовниця.
Луганчанка розповіла, що її родичі не планують оформлювати паспорти рф, як і сама героїня. Вони впевнені, що двоголові орли на червоній обкладинці ніяк не покращують їхнє життя у місті, хіба навпаки.
Ухилятися від примусової паспортизації в умовах, у які потрапили українці на тимчасово окупованих територіях – складно, але громадяни повинні пам’ятати, що будь-яка документація, зроблена на окупованих територіях України вважається недійсною.
Фото на обкладинці ілюстративне
***
Читайте також: "Триколірні ганчірки та космічні ціни": жителька Луганська розповіла про життя у місті