“Рубль більше не валюта”: що означає повернення гривні до Луганська
Бойовики повернули українську гривню. Тепер усі ціни на прилавках зазначаються у двох валютах — гривнях та російських рублях. Що це, підготовка до деокупації чи підтвердження повного занепаду рубля? Розбирався «Східний варіант».
Починаючи з 17 березня угруповання «ЛНР» дозволило використовувати гривню нарівні з російським рублем. На тимчасово окупованій частині Луганщини можна знову розраховуватися українською валютою. Єдине обмеження — безготівковий розрахунок. Карткою за товари та послуги можна розплатитися лише російським рублем.
«Цією постановою ми врегулюємо можливість тимчасового розрахунку готівкою на всій території за послуги та товари. Усі суб'єкти господарювання, незалежно від форми власності, що здійснюють свою діяльність на території ЛНР, включаючи підприємства житлово-комунального господарства, поряд з російським рублем приймають як засіб платежу готівкову українську гривню, за винятком монет української гривні», — заявив самопроголошений «міністр фінансів ЛНР» Євген Мануйлов.
Водночас фінансовим установам проводити операції з купівлі-продажу готівкової гривні за рублі заборонено.
У соціальних мережах цю новину сприйняли неоднозначно. Деякі луганчани сприйняли за фейк, багато хто зрадів, подумавши, що повернення гривні означатиме і повернення України як такої. Тобто деокупацію Луганської області.
Насправді є кілька причин. Головна — падіння російського рубля. Після всіх санкцій, накладених на рф, рубль значно знецінився. Тепер гривня на окупованій території Донбасу стала єдиною твердою валютою.
На цю мить на тимчасово непідконтрольній частині Луганщини нібито «офіційний» курс валют виглядає так:
У соцмережах уїдливо зазначають, що рубль уже не можна вважати валютою.
Гривню у Луганську міняють за курсом 1:2,5. Тобто 2,5 російські рублі за 1 українську гривню. Водночас гривню округлюють до цілих одиниць у більшу сторону.
У самій рф сьогодні штурмують обмінники, в яких долари і євро дуже швидко закінчуються. Там курс долара коливається від 125 до 250 руб/дол. Водночас на чорному ринку долар уже подолав позначку 300 рублів і рухається далі. На 26 лютого курс становив 83 рублі за 1 долар. За прогнозами економістів, незабаром дефіцит готівкової валюти в росії стане ще глибшим.
Окупанти повернення гривні пояснюють просто: все через щойно «звільнені» міста. Йдеться про ті населені пункти, які російська армія захопила з 24 лютого, з початку повномасштабного вторгнення.
Гривню нібито для зручності повернули. Але чи буде що за неї купити? Місцеві скаржаться, що продукти поступово зникають із прилавків. У магазинах запроваджують нові обмеження.
Поки що на тимчасово окупованій частині Донецької області гривню не повертають. Таких постанов рашисти ще не підписували. Але зважаючи на все, це лише питання часу.