Як волонтери Луганщини допомагають військовим та цивільним у Харкові
До війни вони розвивали культуру свого регіону: проводили фестивалі та прикрашали міста муралами. Нині ж, у важкий для України час, їхня мета — допомогти їжею та “гуманітаркою” якомога більшій кількості людей. І кількість тих, хто отримує цю допомогу, вимірюється у тисячах
«Східний Варіант» дізнався, як працює гуманітарний фонд «Нова Мрія» і які проблеми доводиться долати його команді.
«Люди боялися виходити на вулицю»
Михайло Будник — керівник ГО «Дрім Таун». Метою «Дрім Таун» був розвиток культури Сєвєродонецька та Луганської області. За словами пана Михайла, після активних бойових дій у 2014-му році у Сєвєродонецьку керівництво міста не проводило міських свят, тому з'явилася ідея відволікти містян від минулих подій власними зусиллями.
«Коли у місті ще не було стільки переселенців, люди боялися виходити на вулиці. Було багато військових, багато поліції й зовсім мало мирних людей. Оскільки ми всі в команді або пов'язані з музикою, або самі музиканти чи культурні менеджери, ми вирішили зібратися та провести фестиваль», — пояснює керівник ГО.
Так, з першого фестивалю 2015-го року було створено ГО «Дрім Таун». У 2016 році команда «Дрім Таун» отримала грант від американських партнерів USAID. В одному проєкті вдалося створити мурал та провести два фестивалі. Наступні проєкти були вже на 5 міст Луганської області, а фестиваль — на 8 міст.
«Ми проводили безплатні фестивалі в регіоні, створювали мурали, випускали каталоги, проводили тренінги з волонтерства та проєктного менеджменту», — розповідає пан Михайло.
Одним з останніх фестивалів був «Східний Бастіон» восени 2021 року. Це дводенний фестиваль у Сєвєродонецьку із хедлайнером «O.Torvald».
«Почалося»
Повномасштабне вторгнення росії в Україну пан Михайло застав, знаходячись в Харкові. Тут він мешкав уже 2 роки.
«24 лютого ми з дружиною, як і всі, прокинулися від вибухів. Дружина захвилювалася: “Треба щось робити. Вставай, почалося”. Оскільки ми все це вже переживали 2014-го, у мене не було жодної паніки. Було конкретно зрозуміло, що треба буде робити, якщо атака не буде масованою», — зізнається житель Сєвєродонецька.
У ніч із 24 на 25 під обстрілами Михайло вивіз друзів із дітьми з небезпечного району.
«Вдома у нас було три сім'ї. Ми провели брейншторм. Почали телефонувати друзям. Було зрозуміло, що не зовсім готове тилове забезпечення. На той час постраждали будинки мирних жителів. У багатьох все згоріло. І люди йшли в метро, оскільки окрім метро йти було нікуди. Ми вирішили допомагати людям», — каже пан Михайло.
За його словами, до ідеї допомоги постраждалим приєдналися небайдужі підприємці Харкова. Так, на базі ГО «Дрім Таун» створили гуманітарний фонд «Нова Мрія».
Кухні допомоги
У перші дні команда займалася приготуванням їжі Завдяки підприємцям вдалося організувати дві кухні. Одна з них — колишнє кафе, друга — приміщення для кулінарії в мережі супермаркетів. На них готували гаряче харчування для нужденних.
«Знайомі підприємці почали віддавати курку, якісь продукти, борошно. Спочатку ми виїжджали адресно. Згодом ми створили точки видачі гуманітарної допомоги. А кухні перекваліфікувалися на годування метро та силовиків. У нас було таке, що ми годували до 5000 силовиків на день», — каже співзасновник фонду.
За його словами, команді “Нова Мрія” вдалося знайти приміщення та організувати два склади.
«Ми шукали гуманітарну допомогу, продзвонюючи Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Дніпро, Вінницю... І вже на склад до нас почали приїжджати різні машини: і легкові, і буси, і вантажні. На цю мить ми намагаємося працювати тільки з фурами, тому що під нашою відповідальністю багато людей», — уточнює пан Михайло.
За його словами, у команди «Нова Мрія» є партнерська організація ГО «Паляниця Харків».
«Ми товаришуємо, працюємо та постійно обмінюємося гуманітаркою. Раніше це було кафе. Зараз це одна із найпотужніших кухонь. Вона годує лише силовиків. Уже кілька разів це місце відвідував Сергій Жадан. Він підтримав ЗСУ та передав привіт усім жителям Сєвєродонецька», — каже співзасновник фонду.
Налагодили систему видачі «гуманітарки»
Згодом команда «Нова Мрія» змінила систему видачі гуманітарної допомоги.
«Потихеньку ми стали організовувати точки видачі, щоби все не зав'язувати на одному складі. Спочатку було п'ять точок видачі гуманітарної допомоги. Зараз уже у всьому місті та в харківському районі таких точок 10. Ми пішли від приймання дзвінків. Звертатися за допомогою необхідно саме в ці точки допомоги. І місцеві волонтери, які живуть у конкретному районі, відповідно й обслуговують його», — уточнює пан Михайло.
Волонтери знають, за якою адресою знаходяться маломобільні групи населення. Списки таких даних команда «Нова Мрія» отримала від міських організацій з питань людей з інвалідністю.
«Адреси пунктів видачі гуманітарної допомоги ми не називаємо. Тому що це небезпечно. Декілька наших волонтерських пунктів розбомбили. Ті, хто живе у районах, знають про наші пункти», — пояснює керівник ГО «Дрім Таун».
«Тому що такі у нас люди»
За перші кілька днів команда волонтерів гуманітарного фонду зросла до 60 волонтерів. На цю мить ця кількість становить 180 осіб.
«Стати волонтерами виявили ініціативу дуже багато людей. Бо такі у нас люди. Така у нас країна. Наприклад, є підприємець, що має кухню, він продзвонив своїх кухарів. Кухарі вийшли. Покликали сусідів. І ті теж пішли працювати. І, якщо весь цей клубок розплутати, то всі знайомі через два рукостискання», — пояснює пан Михайло.
Пан Михайло розповів, що одним із творців фонду «Нова Мрія» є Ігор Вовчанчин.
Ігор Вовчанчин — професійний український кікбоксер та боєць змішаного стилю, чемпіон світу з кікбоксингу за версією IAKSA, переможець та призер багатьох турнірів змішаних бойових мистецтв.
«Це легендарний спортсмен. Він приєднався зі своєю командою, посилив нас. Завдяки йому на наших складах працюють вантажники, героїчно виконуючи свою роботу», — пояснює пан Михайло.
Учасники фонду щодня допомагають нужденним, ризикуючи власним життям.
«Волонтери розвозять їжу своїми машинами. Якось ми потрапили під обстріл. Але того дня все закінчилося для нас нормально. Усе доставили, всі живі», — каже пан Михайло.
Але не всі випадки закінчувалися так. На жаль, через обстріл російськими окупантами загинуло п'ятеро волонтерів.
«Східний Варіант» приносить свої співчуття сім'ям загиблих.
Потрібна допомога
«Нова Мрія» допомагає військовим та цивільним щодня. Але зараз і сама потребує допомоги.
«На жаль, на цей час у нас є проблема. У нас немає постійного партнера, який міг би нам відвантажувати машину допомоги на тиждень. Буває 2-3 машини на тиждень, а буває жодної. Ми розподіляємо, намагаємось економити, але іноді доводиться зменшувати оберти. Тому, якби такий партнер долучився до нашої діяльності для допомоги Харкову, проблема була б вирішена», — ділиться з нами співзасновник фонду.
Якщо у вас є пропозиції щодо вирішення даної проблеми, можете написати панові Михайлу в месенджер на його сторінці у Фейсбук.
Слідкувати за роботою команди гуманітарного фонду «Нова мрія» можна на їхній сторінці у Фейсбук.