Не за "трубу", а за безпеку: в "Луганськгазі" пояснили, за що платять споживачі
Якою буде ціна за газ у 2021 році? Яка структура цього тарифу? І куди використовуються кошти громадян? Читайте у нашому матеріалі
З початку січня в країні наростає соціальна напруга, виникають акції протесту. Так звані “тарифні майдани” пов’язані з обуренням людей щодо підвищення тарифів і на природний газ, і на електроенергію, в тому числі на послугу з розподілу.
Східний варіант дізнався про тариф на транспортування газу.
Люди не розуміють, за що платять
Тарифні майдани — від нерозуміння, вважає заступник голови правління АТ "Луганськгаз" Олександр Власов.
"У черговий раз хотіли б наголосити на тому, що АТ «Луганськгаз» не здійснює постачання природного газу. АТ «Луганськгаз» є оператором газорозподільної системи. Наша компанія здійснює виключно розподіл природного газу. І впливати на ціноутворення, пов’язане з ціною на газ як товар, жодним чином ми не можемо.
Хотілось би ще раз розповісти споживачам, за що вони сплачують, коли отримують платіжку за розподіл природного газу, окрему від платіжки за газ. Споживач де-факто сплачує за експлуатацію цієї газорозподільної системи. Сама по собі вона функціонувати не може.
Газорозподільна мережа — це складна система газопроводів високого тиску, середнього, низького, вуличних газопроводів, регуляторів тиску. На утримання всього цього, на експлуатацію всієї цієї мережі необхідні кошти. І єдиним джерелом цих коштів є, безумовно, оплата, яку здійснюють споживачі за послугу з розподілу природного газу. І побутові споживачі, й не побутові", — пояснює Власов.
На його думку, деякі політики штучно розпалюють людські протести, маніпулюючи фактами. Люди здебільшого не хочуть бачити реальну картину.
Куди витрачаються ці кошти?
Обурення людей часто пов'язані з низьким рівнем доходу та відсутністю прозорості більшості тарифів. Але достатньо пошукати дані у вільному доступі, й картина буде більш-менш зрозумілою, каже Власов.
"Хотів би зауважити, що на початку січня була певна кількість журналістських розслідувань про те що, а що в тому тарифі? От на одному ресурсі велике відео дивився. “Фахівець” казала, як встановили їм тариф, а що в структурі того тарифу — нікому невідомо. Це не відповідає дійсності. Тариф затверджує НКРЕКП. Є певна процедура розгляду цього тарифу, порядок розрахунку цього тарифу, його затвердження. І от коли вам кажуть, що ми не знаємо складові цього тарифу, у вільному доступі є постанова, є додаток до цієї постанови з повною структурою тарифів та видатків”, — переконує заступник голови правління АТ "Луганськгаз".
Є кілька великих елементів, які закладені в цей тариф у процентному відношенні.
Перше — це витрати оператора ГРМ на придбання газу, так званого технологічного газу. Щоб газ по трубах рухався, необхідно підтримувати належний тиск, і закуповується так званий технологічний газ.
Друге — це витрати на заробітну плату.
Третє — це, так звана, інвестиційна складова. Це гроші, які витрачаються на модернізацію, ремонт газорозподільної системи, заміну обладнання.
“Ми не мільярдери”
Міф про великі зарплати газовиків не аби як підбурює людей до протестних настроїв, вважає Олександр Власов. Проте, здебільшого у невеликих містах, слід спитати свого сусіда, а яка в нього зарплата?
"Щодо другого великого елементу — заробітної плати наших співробітників. Хотів би сказати, що заробітна плата по компанії за 20-й рік середня — 8 тисяч гривень. Наприклад, всі інші газорозподільчі компанії по країні, середня зарплата — 12 тисяч гривень. Наша, безумовно, не відповідає середній по промисловості. А середня заробітна плата наших колег наближається до середньої по промисловості, але не є такою. Це щодо того міфу, що ми заробляємо велику купу грошей, мільярдери й таке інше", — каже він.
“Ми платимо за безпеку”
Газорозподільна мережа — складна система, яка потребує щоденного догляду та контролю. Найважливіша ціна — то людське життя.
"За своєю суттю тариф за розподіл — це плата за безперебійне, безпечне, стале газопостачання. Акцентую на тому, що безпека — понад усе. Інколи, на превеликий жаль, бувають нещасні випадки, пов’язані з використанням газу в побуті, то дуже-дуже велику ціну доводиться сплачувати, та ціна, яку вирахувати неможливо, — це вартість людського життя. Тому, коли ви ще раз ставите собі питання “а за що я сплачую?”, ви сплачуєте за стабільне, безперебійне і безпечне газопостачання”, — вважає Власов.
Щодо встановлення тарифу, і який тариф на розподіл газу буде діяти у 2021-му році.
Своєю постановою №2775 від 30 грудня 2020 року НКРЕКП встановила тариф з розподілу природного газу для АТ «Луганськгаз» 1 грн 55 копійок без ПДВ. З ПДВ — це 1 грн 86 копійок за 1 куб газу.
“Яка структура цього тарифу? Куди використовуються ці кошти? Я вже казав. Повертаємося ще раз до експлуатації та щодо безпеки газопостачання. У будь-якій газорозподільчій компанії 24 години на добу працює аварійно-диспетчерська служба. Є, наприклад, падіння тиску, є виток газу — миттєво реагують, локалізують цю аварію, потім вже долучаються до всіх цих процесів аварійно-відновлювані бригади. На утримання цих бригад в тому числі необхідні кошти. На заробітну плату цих співробітників необхідні кошти. Тому коли ви називаєте плату за розподіл газу “платою за трубу”, це не є платою за трубу, це плата за належну експлуатацію цієї труби й за те, що ви 24 години на добу отримуєте якісну послугу з газопостачання", — переконує Власов.
Нагадаємо, зараз згідно з законодавством України, громади можуть взяти на баланс розподільчі системи, які знаходяться на територіях певної ОТГ. Проте згідно з правилами безпеки утримання газового обладнання керівні органи громад натомість мають створити свої обслуговуючі компанії із ремонтними та аварійними бригадами тощо.
Читайте також: Тарифні протести на Донбасі. У чому причина і чи зміниться ситуація