Local Farmer Fest: чим здивує фермерський фестиваль в Маріуполі
Крем-мед, сири, напої, косметика… Цими вихідними в місті можна зустріти найрізноманітніші, а головне — унікальні товари! Чим дивують фермери сходу України — читайте в репортажі
Цими вихідними в Маріуполі стартував дводенний фестиваль Local Farmer Fest. У ньому беруть участь підприємці з Донецької, Луганської, Запорізької та Полтавської областей, представляючи свою саморобну продукцію.
Також на фестивалі проходять майстер-класи з виготовлення сиру, викачування меду, ліплення з солоного тіста, різні дегустації фермерських продуктів і конкурси.
«Східний варіант» теж відвідав подію і дізнався, що смачного, корисного і красивого можна купити в українських підприємців.
Мед і інші ліки
Один з найпопулярніших товарів на ярмарку — мед та інші продукти бджільництва. Медових лавок на фестивалі — більше семи. Особливо багато пасічників з Луганської області.
Секретами меду, який сподобається навіть дітям, ділиться бджоляр в четвертому поколінні Михайло Третяк з пасіки «Медові справи», що в селі Луб'янка.
«Хтось любить чистий мед, тому що він корисний, хтось любить крем-мед, тому що він корисний і смачний. Можна зробити такий різноманітний мікс смаків… Ось уявіть, натуральний мед насичений киснем. Та ще й додана домашня ягода, яка вирощена на власній ділянці. Навіть діти, які мед зазвичай не люблять, із задоволенням їдять крем-мед, як варення».
Не меншою популярністю на фестивалі користуються домашні сири, ковбаси та, звичайно, сало. Виготовлення домашнього сиру — справа непроста, для визрівання сиру потрібно створити всі умови.
Олександр Шкатула — переселенець з Макіївки. Почав цікавитися виготовленням домашнього сиру в далекому 2003 році. А коли у 2017 році виграв грант за програмою «Український донецький куркуль», то був радий поділитися смачним сиром зі світом.
«У мене вже є бізнес-план з виробництва власної сировини для сиру, який я коли-небудь обов'язково реалізую. Але зараз я купую молоко у перевірених людей і тим самим підтримую місцевих фермерів. Магазинний сир, як правило, не має стосунку до молока взагалі. Він із сироватки в кращому випадку, а в гіршому — взагалі незрозуміло з чого. Також мій сир розкриває кілька хвиль смаку», — говорить він.
До сиру, звичайно ж, добре підійде вино. І на фестивалі воно теж було, причому з місцевих маріупольських погребів — з виноробні Three-G.
«Це ідея Сергія Голубченка. Спочатку займався цим як хобі, а потім — професійно. Отримав диплом винороба. У 2018 році він висадив виноградник, і через два роки збудували виноробню. Ми виробляємо сухі вина — два білих і п'ять червоних. Ґрунт у нас практично ідеальний для вирощування винограду, ми здавали його в інститут Таїрова і там сказали, що він підходить», — розповідає директорка виноробні Анна Бикова.
Не тільки фермери Донбасу
Другий рік поспіль на фестиваль приїжджають не тільки підприємці Донеччини та Луганщини, а й із Запоріжжя. Там теж не люблять міф про те, що схід України — це перш за все важка промисловість.
«Нам є чим пригостити та здивувати», — в один голос переконують нас підприємці Запоріжжя.
І як в це не повірити, якщо саме в Запоріжжі знаходиться найбільший кизиловий сад у світі — цілих 14 гектарів. Його власники готують з кизилу пастилу, цукерки та варення.
Також з села Садове (Запоріжжя) до Маріуполя приїхали виробники крафтових настоянок, вин і консервації — O'Barva.
«Ось уже три роки ми займаємося землею, але взагалі ми міські жителі. У нас є маленькі діти, та це змусило нас задуматися про те, що ми п'ємо і їмо. Почали з домашніх чаїв, а до них, як зазвичай, захотілося чогось солоденького. У нас росли гарбуз, морква, буряк, різні фрукти. І ми почали робити цукати», — з гордістю показує свою продукцію Оксана Черняєва.
Величезну кількість цікавих підприємців на фестивалі відзначив і новий глава правління Маріупольського міського Центру розвитку і підтримки малого та середнього бізнесу Роман Амелякін.
«Торік був — сподобалося. Цього року, як на мене, вийшло краще: і людей більше, і виробників більше, і асортимент продукції цікавіший. Ми плануємо наступного року вже самостійно продовжити цю традицію. І робити, як мінімум, не гірше», — розповідає Роман Амелякін.
Глютен, консерванти та барвники — не в тренді
На упаковках багатьох продуктів є позначки «Без глютену», «Підходить веганам», «Без консервантів і барвників», «Повністю натуральний продукт».
Підприємці зазначають, що це зовсім не маркетингові хитрощі, а реальний тренд, який задають покупці, тому що хочуть більш здорової продукції. До того ж цукор псує смакові властивості продукції.
На фестивалі — зовсім нова розробка підприємства «Азовська фабрика кухня». Це сирні, грибні та горохові супи-пюре.
«Основна наша мета сьогодні — познайомити людей з нашою продукцією, щоб вони потім звертали на неї увагу в супермаркетах. Це розробка нашої фабрики. Вдома приготували собі, зрозуміли, що це смачно. Потім вже кухареві дали рецепт, за яким він готує. Єдиний спосіб зберегти продукт на сьогодні — це шокова заморозка. Вони гарячі закладаються в шокер і за дві години температура падає до -35 градусів», — підприємниця Марія Бубнова розповідає, як без консервантів залишати готовий суп свіжим і смачним.
Аксесуари — для образу, косметика — для краси
На фестивалі були не тільки їстівні продукти, а й сувеніри на пам'ять, аксесуари та навіть косметика.
З косметикою до Маріуполя приїхали колишні його жителі — Ірина та Андрій. Кілька років тому вони проміняли міське життя на будиночок в лісі та ні про що не шкодують.
Ірина розповідає, що її чоловік почерпнув в монастирі знання про трави й тепер готує шампуні, натуральні масла, маски та кондиціонери для волосся.
«Ми найщасливіші люди на землі. Слово “хворіти” забули взагалі. Це навіть не через повітря. У нас своя пасіка, луки, трави, у нас екзотичне місце. Приїжджайте до нас, відпочинете душею та тілом», — щиро каже Ірина.
Нагадаємо, фестиваль триватиме два дні, тому у вас буде можливість спробувати й купити собі унікальні товари, створені за сімейними рецептами, а також доповнити свій будинок затишними прикрасами ручної роботи. Також на фестивалі можна поласувати різними смачними закусками та ароматним м'ясом на вогні.
Відзначимо, що фестиваль проходить за підтримки Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» та Маріупольської міської ради.