“Гарелея неотодрёшь” і сучасна музика: Лисичанськ приєднався до фестивалю Plan B
14 і 15 листопада в Лисичанську вперше пройде фестиваль соціальних інновацій та сучасної музики
Через карантин більшість заходів проведуть онлайн, а одну з локацій організують просто неба.
Чому ця подія важлива для міста, кого вона може зацікавити, і які теми обговорять під час дискусій — організатор фесту в Лисичанську Віталій Матухно розповів «Східному варіанту».
Трохи історії
Фестиваль соціальних інновацій і нової музики Plan B народився в Харкові. Організатори вирішили познайомити цікавих людей з різних міст України, об'єднати тих, хто створює і просуває зміни, а також організувати неабияку музичну подію.
Перший PLAN B відбувся у вересні 2016 року в Харкові, Краматорську та Слов'янську. У 2017 році до руху приєдналися Дніпро, Бахмут, Соледар і Львів.
Фестиваль організований ГО «Культурна Агенція А» (Харків) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Захід складається з двох етапів. Це конференція (Plan B Day) і музична частина (Plan B Night).
Цього року учасники говоритимуть про активізм, урбанізм та проєкти в міському просторі; розвиток середовища для чесного бізнесу; художні проєкти на сході України, мистецтво та культуру для змін; права людини; технології для розвитку.
Фест об'єднає три міста: Лисичанськ, Харків та Івано-Франківськ.
Про пам'ять та чому це важливо
У Луганській області загалом, і в Лисичанську зокрема, яскраві культурні події відбуваються досить рідко. Останнім часом змінити це взялися місцеві активісти. Один з них — Віталій Матухно.
«Коли ми минулого року організовували вечірку в тролейбусі, до нас приїжджав представник фестивалю Plan B Райко Божич. Обговорювали наші ідеї, чим ми займаємося. Пізніше надійшла пропозиція провести фестиваль у нас. Були побоювання щодо перенесення до Сєвєродонецька. Але ми наполягли, що потрібно проводити саме в Лисичанську. Сподівалися, що карантин закінчиться, але цього не сталося, і тому фестиваль проведемо онлайн», — пояснює Віталій.
Денна частина фесту — це онлайн конференція, де будуть представлені нові проєкти та ініціативи з Луганської області. Загальна тема — збереження пам'яті та активізм.
«Буде панельна дискусія за участю місцевих краєзнавців про пам'ять, про те, як можна працювати з пам'яттю. Коли ми створюємо якісь наші ініціативи, проєкти у сфері мистецтва, ми так чи інакше працюємо з пам'яттю. У Лисичанську підіймали питання збереження бельгійської спадщини, але тема пам'яті набагато ширше. Ми будемо говорити не про наслідки, а більше про причини», — уточнює організатор фестивалю/
Гра «Донецьк», «Полонені» і «гарелея»
На фестивалі виступить редактор журналу «ПлюсМинусБесконечность» В'ячеслав Бондаренко (Slava Bo). Це локальний журнал про культуру, сучасне мистецтво і те, що на них впливає.
Його мета — розповісти, що відбувається в культурному середовищі Луганщини сьогодні, створити майданчик для презентації робіт і забезпечити зв'язок між художниками обох сторін лінії розмежування.
Також учасницею буде Аня На — авторка настільної гри «Донецьк», яка складається з 268 фотографій міста, зроблених різними людьми в різний час. Вона розповість про те, як можна працювати з травмами, з пам'яттю, а також про свою гру як про метод працювати з поганими спогадами.
ЛГБТК+ активіст, співзасновник організації DonbassQueer з Бахмута Женя Трамвай презентує свій проєкт «Полонені». У ньому мова йде про ЛГБТК+ людей з окупованих територій. Це спроба об'єктивно розповісти їх історії та зробити людей видимими.
Також запрошена Оксана Очкурова, яка в Старобільську проводить арт-резиденцію «Аура міста».
Сам Віталій розповість про проєкт «Гарелея неотодрёшь». На створення його надихнула поїздка до Відня, де на вулицях міста він побачив багато невеликих зображень — наліпок. Захотів зробити щось подібне у своєму місті.
«Я подумав, що дивно просто розкидати та розвішувати це містом, а можна зробити виставку, зібравши це все в одному місці. І зробити з цього галерею, якщо я наберу достатньо робіт, а не просто там кілька зображень. Потім я почав готуватися, вирішив зробити сто різних дивних картинок, зображень, колажів в стилі ґлітч-арт.
Під час презентації першої виставки я почав запинатися, неправильно говорити слова і випалив “гарелея”, “неотодрёшь”. З цих слів і склали назву. Тепер ми робимо виставки за участю молодих художників з Луганської та Донецької областей, яким ніде виставлятися. Проводимо їх на різних закинутих об'єктах, в підвалах. Тобто в місцях, де, здавалося б, мистецтву не місце», — говорить Віталій.
«Гарелея» буде організована офлайн. Імпровізовану виставку покажуть на вулиці в Лисичанську.
“У нас є круті люди та круті проєкти”
Нічна частина фестивалю присвячена електронній музиці. Це стрім виступів місцевих діджеїв і музикантів, які родом з Луганської області.
«Це діджей Саша Вері з Луганська, Віталій Симоненко, який також раніше жив в Луганську, Саша Довгий, який народився в Лисичанську», — додає Віталій.
Організатори планують, що їх аудиторією стануть активісти, які хочуть дізнаватися нове і змінювати світ навколо, цінителі сучасної музики, художники та просто творчі люди.
«Для Лисичанська і всього регіону це показова подія. Цей фестиваль пройде не десь в Краматорську або Сєвєродонецьку, а саме в Лисичанську, де багато хто звик вважати, що взагалі нічого цікавого не буває. Хоча ми проводили фестиваль “Террафокс” і намагаємося вибитися вперед щодо культурного життя, ініціатив, ми намагаємося стати чимось на зразок культурного центру. Ми очікуємо, що після проведення фестивалю люди з інших міст дізнаються більше про Лисичанськ. Люди в Києві або тому ж Львові іноді навіть не знають, що Лисичанськ — це не “ЛНР”. Що не вся Луганська область — це “ЛНР”. Ми хочемо показати, що у нас є круті люди, які роблять круті проєкти», — підкреслює Віталій.
Організатори запрошують всіх приєднається до трансляції фестивалю на сторінці проєкту.
Обіцяють, що буде корисно і цікаво.