Ціни занижують, але купити не можна: що відбувається з ліками в ОРДЛО
Дороге лікування, відсутність лікарів та ліків — на все це мешканці окупованих міст Донбасу скаржаться вже восьмий рік. Пандемія лише погіршила ситуацію. Тепер медикаментів категорично не вистачає, а ті, що є, коштують надто дорого. «Східний варіант» промоніторив вартість ліків у тимчасово непідконтрольному Донецьку та порівняв їх із цінами у вільній Україні.
У самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» гостра нестача медикаментів в аптеках. Одні жителі ОРДЛО замовляють ліки з РФ, інші перевозять через КПВВ або просять це зробити своїх родичів. Препарати намагаються передати будь-яким способом.
Правозахисники б'ють на сполох
Жителі ОРДЛО у соціальних мережах продовжують скаржитися на відсутність ліків та кисню у відділеннях лікарень, обладнаних для хворих на коронавірус.
Також люди звертають увагу на неналежні умови перебування хворих та нестачу медичного персоналу.
Про це у своєму звіті пише благодійний фонд «Восток SOS».
«Великою проблемою є доступність ліків на окупованих територіях — придбати медичні препарати в аптеках для полегшення симптомів самої коронавірусної хвороби або боротьби з її ускладненнями часом абсолютно неможливо. Протягом листопада почастішали випадки, коли на виклик людей не виїжджала швидка допомога», — зауважують правозахисники.
Про скарги на відсутність необхідних ліків повідомляють і у «Східній правозахисній групі». Ті, що є в аптеках, часто не сертифіковані чи підроблені.
«За словами громадян, які проживають на території ОРДЛО, дуже багато підробок ліків і немає належної сертифікації та контролю, тому ефекту від куплених ліків у місцевих аптеках дуже мало», — зазначають правозахисники.
За даними організації, жителі ОРДЛО намагаються отримувати ліки з підконтрольної уряду території України.
«Не українського виробництва, а ті, що продаються в Україні. Багатьом передають родичі через перевізників, які їдуть з України через РФ до ОРДЛО. За словами людей, на території ОРДЛО дуже багато підробок ліків та немає належної сертифікації та контролю, тому ефекту від куплених ліків в аптеках ОРДЛО дуже мало. Попит в ОРДЛО мають препарати Tylenol, Acetaminophen, Дексаметазон та інші препарати з українських аптек», — кажуть правозахисники.
Ні ліків, ні аптек
У деяких містах на непідконтрольному Донбасі навіть немає жодного стаціонарного аптечного пункту. Декілька разів на місяць до людей доїжджає пересувна аптека. Ліки можна купити лише за 7 кілометрів від міста.
Підконтрольні бойовикам пропагандисти з гордістю розповідають у своїх сюжетах про «чарівний» фургончик з медикаментами. Показують щасливі коментарі жителів, які днями, а то й тижнями чекають на можливість купити ліки за будь-які гроші. Усі вони виявилися заручниками у відрізаних від цивілізованого світу селах.
Що з цінами
Ми вирішили порівняти вартість найнеобхідніших медикаментів. Розглянемо цінову політику у Донецькій області з обох боків лінії фронту — у Слов'янську та окупованому Донецьку.
Візьмемо звичайну домашню аптечку. У ній має бути зібране все необхідне будь-який випадок.
На момент публікації цієї статті курс такий: 10 російських рублів = 3,7 гривні.
Варто зазначити: ми взяли найдешевшу вартість ліків із відкритих джерел. На сайтах аптек так званої ДНР представлені ліки російського виробництва.
У виняткових випадках трапляються пігулки українських фармкомпаній. Ціни на них вищі в рази. Наприклад:
«Найчастіше немає потрібних ліків. А якщо є, то ціна на них у 2-4 рази вища, ніж у тому ж Артемівську (Бахмут до перейменування – ред.). Тому що імпортного чи українського виробництва ліків тут не знайти. Намагаюся просити знайомих, якщо хтось їде з України сюди, купувати. Тому що є різниця — 300 гривень або 1600 рублів заплатити», — на правах анонімності розповів нам пенсіонер із Донецька.
Ліки на окупованих територіях представлені досить дешево. Головне, щоб вони були в наявності. Як ми вже писали вище, із цим є певні проблеми.
Що з препаратами, необхідними при коронавірусі
За даними джерел журналістів «Новин Донбасу», пульсоксиметри в Донецьку коштують від 1911 до 3740 рублів (близько 683 гривень і 1336 гривень відповідно), кисневі концентратори — 5-літровий за 59,8 тисячі рублів, 10-літровий — 115 тисяч рублів (від 20 до 40 тисяч гривень). На підконтрольній Україні території ці апарати можна знайти набагато дешевше.
Ось що про свій досвід із ковідом розповідає житель Луганська:
«На зміну заступає один медпрацівник. Вони добу працюють, не зупиняючись. Тому що потрібно — нас лежало у відділенні 40 людей — кожному поставити крапельницю, поміняти крапельницю. Ліки просто так не дістати, треба дзвонити родичам, щоб вони передавали. Виписали мені препарат, називається “Солу-Медрол”. Це бельгійська фірма, у Росії не знайти, у “ЛНР” відповідно. Батьки замовляли в Україні. В Україні обійшовся такий тюбик у районі 900 гривень, у нас він коштує близько 6 тисяч рублів (2 100 гривень), різницю розумієте. А їх треба три», — каже луганець.
Медики попереджають: у разі коронавірусу дуже важливо довіряти лікарю та не займатися самолікуванням. За час пандемії продаж антибіотиків в Україні зріс у кілька разів. Але ці препарати не діють на вірус та приймати їх для профілактики категорично не можна. Тільки за призначенням лікаря. У боротьбі з коронавірусом найчастіше до них не доходить.
Читайте матеріал на «Східному варіанті»: Ціна здоров'я. Скільки коштує лікування коронавірусу в ОРДЛО