Краматорський феномен: шаховий клуб, який виховує чемпіонів світу
Наймолодший світовий чемпіон і 12-річні гросмейстери. Розповідаємо дивовижні факти спортивного успіху Донеччини
Після того, як у 2014 році в Краматорську влаштувалася Донецька ОВЦА, це місто стало автоматично вважатися обласним центром. Однак, для спортсменів-шахістів Донеччини цей статус Краматорськ здобув понад 20 років тому.
Про історію заснованого тут об'єднання розповів Олександр Мартинков, директор Донецького обласного шахового клубу.
На голому ентузіазмі
За словами Олександра Мартинкова біля джерел створення клубу стояли ентузіасти зі всієї Донецької області, які хотіли популяризувати цей вид спорту і виховувати чемпіонів найвищого рівня.
«Створюючи клуб, ми відразу ставили перед собою дуже високу планку — не тільки оживити шахове життя в регіоні, а й вийти на міжнародний рівень», — згадує керівник клубу. — «Спочатку частина шахової спільноти ставилася до цієї ідеї скептично. Не багато хто вірив, що в невеликому промисловому містечку, з населенням менш як 200 тисяч, можна виховувати чемпіонів світу».
Позицію скептиків похитнули перші успіхи клубу. Уже у 2002 році 18-річний горлівчанин Руслан Пономарьов виграв світовий чемпіонат.
Після цього в краматорський клуб потягнулися кращі шахісти з усієї України. Стали приїжджати спортсмени з Сімферополя, Львова, Ужгорода, Луганська. З Харкова приїхала майбутня чемпіонка світу Ганна Ушеніна.
«Розміщувати спортсменів, які приїжджають до нас готуватися до змагань нам здебільшого допомагали меценати. Завдяки їхній допомозі ми змогли не тільки організувати для вихованців клубу індивідуальні форми навчання, але навіть виплачувати їм стипендії», — продовжує Олександр. — «Те ж саме стосується і кваліфікованих тренерів з різних міст України, для яких створювалися привабливі умови роботи. В результаті було створено унікальне середовище. В одному місці й в один час були зібрана найкраща частина шахістів України в різному віці — і юнаків, і дівчат».
Спорт високих досягнень
Вже до 2000 року в клубі була складена десятка чемпіонів високого рівня. Таких, як Захар Єфименко та Олександр Арещенко, що стали чемпіонами світу у віковій категорії до 14 років, міжнародний гросмейстер Юрій Кузубов та інші.
Вже до 2000 року в клубі була складена десятка чемпіонів високого рівня. Таких, як Захар Єфименко та Олександр Арещенко, що стали чемпіонами світу у віковій категорії до 14 років, міжнародний гросмейстер Юрій Кузубов та інші.
«Вершиною успіху стало для Клубу досягнення Русланом Пономарьовим світової корони у 2002 році. Він став наймолодшим чемпіоном світу. У той же рік ще двоє наших вихованців стали наймолодшими гросмейстерами в віці 12 років. Досі це досягнення не подолано», — констатує наш співрозмовник.
Деякі вихованці клубу зараз переїхали жити за кордон, проте продовжують відстоювати честь своєї Батьківщини не міжнародному рівні. Наприклад, Руслан Пономарьов живе в Іспанії, але періодично представляє Україну на змаганнях.
Академічні напрацювання
«Зараз в Клубі протягом року навчається 200 дітей. Останні роки ми працюємо на внутрішньому ресурсі, використовуючи напрацьований за минулі роки академічний досвід», — розповідає керівник об'єднання. — «У нас зараз безліч призерів чемпіонатів України та переможців чемпіонату Європи, причому це переважно діти, що народилися безпосередньо в Краматорську. Серед них 19-и кратний чемпіон серед юнаків Семен Мітусов, Каміла Грищенко — чемпіонка світу зі швидких шахів серед дівчат до 18 років, Марія Козаченко — чемпіонка України до 14 років з класичних шахів і рапіду».
Як свідчить статистика останніх років, на сьогодні Донецька область впевнено конкурує з провідними обласними шаховими центрами України.
Нестандартний формат
Місяць тому відбувся онлайн-чемпіонат Європи, в якому взяли участь близько 700 шахістів з 40 країн. Такий формат був продиктований епідеміологічними обставинами у світі. Від Донецького обласного шахового клубу в змаганнях взяли участь три спортсмени.
«Особливість турніру полягала в тому, що він проходив в спеціально обладнаних залах, а не так, як раніше, коли спортсмени брали участь в змаганнях просто з дому», — говорить Олександр Мартинков. — «Для цього організатори розробили спеціальну платформу, в якій передбачена функція захисту від чітингу. При цьому, результати поєдинків відразу ж виводилися суддям. Згідно з регламентом, кожна країна могла організувати до трьох залів. Україна відібрала для цього три міста — Київ, Харків і Краматорськ».
Що стосується результатів, то вихованці краматорського клубу впритул наблизилися до десятки кращих. На думку керівника клубу, результат міг би бути вищим, але на ньому відбилися нестандартні умови проведення турніру.
В особливому режимі
Введення карантину стало для клубу серйозним викликом. В один день були скасовані всі заняття і змагання, а форму роботи довелося терміново перебудовувати. Втім, з цими труднощами клуб впорався досить швидко, і буквально за тиждень тут вдалося налагодити онлайн навчання.
Тому в період з березня по липень спортсмени та тренери були завантажені навіть більше, ніж до карантину.
«Ми одні з перших відновилися після карантину і в липні вже проводили змагання», — з гордістю розповідає Олександр Мартинков. — «Зараз ми продовжуємо займатися. Готуємося найближчим часом провести традиційний фестиваль "Шахова осінь".
Скоро почнеться підготовка до всеукраїнських змагань і ми хочемо поборотися за те, щоб наш клуб став майданчиком для їх проведення. Ну і, звичайно, чекаємо наступних чемпіонатів європейського і міжнародного рівня, в яких обов'язково будемо брати участь».