За 20 км від фронту. Що відбувається в Краматорську після загострення на Покровському напрямку
Скільки населення зараз проживає в Краматорську? Яка допомога від обласної та місцевої адміністрації надається мешканцям? Та як проходить евакуація? Відповіді на ці та інші питання дізнався Східний Варіант
Станом на зараз Краматорськ знаходиться приблизно за 20 км від лінії фронту. За друге півріччя 2024 року російська армія просунулася на Покровському напрямку, поступово наближаючись до кордонів із Дніпропетровською областю. Як ситуація на фронті вплинула на Краматорськ, читайте в матеріалі
У громадських місцях Краматорська встановили вже 36 модульних укриттів
На початок січня 2025 року в Краматорській громаді проживає 80 тисяч осіб, з них 4832 — це діти. Для порівняння, на початку літа минулого року в місті проживало стільки ж людей, з яких діти — 5600. Тож кількість мешканців Краматорська після загострення ситуації на Покровському напрямку не змінилася.
Ворог не припиняє обстрілювати місто, у тому числі цивільні обʼєкти та інфраструктуру. За 2024 рік російська армія вчинила понад 240 обстрілів Краматорської громади. Про це Східному Варіанту повідомив начальник Краматорської міської адміністрації Олександр Гончаренко.
У місті й далі триває комендантська година з 21:00 до 5:00. З метою безпеки в Краматорську заборонено проводити масові заходи, мітинги та демонстрації на період воєнного стану.
«Також задля безпеки та збереження життя мешканців громади закуплено та встановлено в місцях найбільш масових скупчень 36 модульних бетонних укриттів, відремонтовано в підвальних приміщеннях багатоквартирних будинків 86 укриттів, у закладах охорони здоров’я відремонтовано 1 укриття, у закладах освіти відремонтовано 20 укриттів. Роботи в цьому напрямку заплановані й на 2025 рік», — повідомив Олександр Гончаренко.
Допомога містянам
Мешканці краматорської громади, які фактично перебувають у місті, отримують допомогу у вигляді харчових та гігієнічних продуктів, а також наборів будівельних матеріалів для початкового ремонту власних будинків чи квартир, які постраждали через ворожі обстріли. Питаннями видачі такої допомоги займається Гуманітарний штаб Краматорської міської ради.
Станом на початок січня 2024 року в Краматорській громаді пошкоджено 1947 приватних житлових будинків та 540 багатоквартирних, повністю зруйновано — 44 приватних та 5 багатоквартирних будинків.
Мешканці Краматорська, житло яких пошкоджено внаслідок обстрілів, допоки не працювало «єВідновлення», могли податися на одноразову матеріальну допомогу. Відшкодування від міської адміністрації отримували мешканці, які зверталися із заявою до Управління праці та соціального захисту населення. Протягом 2022–2023 року, за такою виплатою звернулося 1164 мешканців. Загальна сума виплат склала 6 млн 826 тис. грн.
«У зв’язку з повним використанням коштів міського бюджету, виділених на зазначені цілі та початком роботи програми “єВідновлення”, управління зупинило приймати заяви від мешканців міста, житлові будинки (квартири) яких знаходяться на території Краматорської територіальної громади та були пошкоджені чи зруйновані внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації», — повідомив Олександр Гончаренко.
Станом на грудень 2024 року до Комісії з питань компенсацій за пошкоджені обʼєкти Краматорської МВА надійшло 2789 заяв на отримання компенсації «єВідновлення» за пошкоджені домівки. З них 2247 осіб уже отримали відшкодування. Також надійшло 185 заяв на компенсацію за зруйноване житло. З них 92 особи отримали житловий сертифікат для придбання нових домівок.
Заявки на обстеження пошкоджень майна на предмет пошкоджень після обстрілів приймаються за єдиним номером Контакт-центру — 099–099–1505.
Консультації для мешканців Краматорської територіальної громади — вул. В’ячеслава Чорновола (Маяковського), 24, кабінет 1, з понеділка по п’ятницю, з 9 до 17 години, або за телефоном — 050–425–0999.
Евакуаційні заходи
У Краматорській громаді триває обовʼязкова евакуація. Зараз можна виїхати безплатним евакуаційним рейсом до Івано-Франківської області. Щоб зареєструватися на евакуацію, необхідно:
— залишити заявку за телефонами 0–800–500–121, +380730500121 (Viber, Whatsapp, Telegram, Signal), для мешканців Краматорська — 097 804 20 89.
— дістатися до місця збору у вашому населеному пункті, звідки буде безплатний підвіз до евакуаційного поїзда, оселитися — це безплатно.
Для евакуації тяжко хворих і осіб з інвалідністю слід телефонувати за номером: 0800332614.
Для дітей із їхніми батьками, які евакуюються в примусовий спосіб, можливе безплатне розселення в територіальних громадах Закарпатської області. Евакуаційні рейси на Закарпаття здійснюються за заявками військових адміністрацій населених пунктів області
«Влада надає такі гарантії: безплатне житло в закладах комунальної форми власності, щомісячна виплата на проживання деяким категоріям ВПО, гуманітарна, психологічна та медична допомога», — повідомили в Краматорській міській військовій адміністрації.
***