
Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції
1 травня 2025 року новопризначений начальник Луганської обласної військової адміністрації Олексій Харченко провів першу пресконференцію, на якій були журналісти, громадські діячі та переселенці громад.
Східний Варіант побував на пресконференції та розповідає про найважливіші заяви начальника Луганської ОВА
Розвʼязання житлового питання для ВПО
Житло — найбільша потреба вимушених переселенців. Понад 90% територій Луганської області тимчасово окуповані ворогом. Частина інфраструктури вщент зруйнована через наступ російської армії. Переселенців, які виїхали на підконтрольну Україну, турбує питання отримання житла та відшкодування за зруйноване майно.
18 квітня Кабінет Міністрів України вніс зміни в Постанову № 495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Відтепер тимчасово окуповані адміністрації, які працюють на підконтрольних територіях, можуть отримати в користування землю в приймаючих громадах, будувати там житло й надавати його переселенцям та іншим соціально-незахищеним категоріям осіб.
«Сіверськодонецька громада зараз рухається до одержання в комунальну власність державної землі на території Київської області. Якщо ми відпрацюємо цей механізм, і Кабмін погодить, цей досвід ми можемо масштабувати, бо державної землі більше, ніж комунальної. І, звичайно, з державою буде простіше співпрацювати, тому що приймаючі громади не завжди активно йдуть на допомогу і сприймають наші ініціативи щодо будівництва житла чи інших соціальних проєктів», — розповів Олексій Харченко.

На Конгресі регіональних і місцевих влад Олексій Харченко планує порушити питання участі громад Луганщини в усіх урядових проєктах:
«Я особисто зіштовхуюся з тим, що в достатньо цікаві програми, які фінансуються коштом донорів, частково державою, частково приймаючими громадами, не входять тимчасово окуповані території. Я порушуватиму це питання. Ми маємо домовитися і стати учасником. Агенція відновлення обрала ряд приймаючих громад і запустила величезне будівництво житла для ВПО під умови, коли приймаюча громада бере кредит 25 %, 75 % закривають донори. Я вважаю, що наші громади мають можливість стати повноцінними учасниками таких проєктів і виступати замовниками будівництва на рівні з приймаючими громадами».
Зараз Луганська ОВА вивчає можливості бюджетів громад, щоб започаткувати програму відшкодування або часткового відшкодування першого внеску іпотеки для переселенців.
На пресконференції Східний Варіант поставив питання про те, як Луганська ОВА просуватиме питання компенсації за зруйноване та пошкоджене майно. Адже Луганська область станом на зараз майже вся окупована, і державні програми відшкодування для її мешканців не діють.
«Це болюче питання і зовсім несправедливе стосовно тимчасово окупованих громад. Бо ми не гірші, наприклад, ніж Харківщина, де фізично можна зафіксувати знищення житла. Я не маю чіткої відповіді, як я можу прискорити підписання Закону, який зараз на підписі Президента. Але я думаю, що проведу консультації з нашими народними депутатами, з Урядом, з профільними міністерствами. Я так розумію, що для держави це теж болюче питання й однозначної позиції немає. Мабуть, десь є затримка підписання. Але я точно приділятиму увагу й порушуватиму це питання, де тільки зможу», — відповів Олексій Харченко.
Забезпечення прав ветеранів Луганщини
Анатолій Гацько на пресконференції порушив питання підтримки ветеранів та військовослужбовців. Луганська область зараз єдина в Україні, яка не має Управління в справах ветеранів. Через це військовослужбовцям та ветеранам Луганщини немає куди звернутися за допомогою, виникають проблеми з оформленням документів.
«Я опинився у Вишгороді. Вишгородська міська рада приймає рішення про виділення грошей ветеранам на оздоровлення. Я прийшов туди подавати документи. А мені сказали: «Ви не наші. Отримують ті, хто прописаний на території Вишгородської громади. А ви — з Луганської області, звертайтеся туди». Але нам ні до кого звертатися. Ні з питань медичних послуг, ні з питань реабілітації після поранень, після контузій та вікових питань. Ми створили спілку, яка єднає осіб з інвалідністю, переселенців, ветеранів війни, членів їхніх родин та військовослужбовців. Тому що наші хлопці не знають, куди звертатися. У нас прохання, будь ласка, призначте окрему нараду з питань ветеранів ВПО з Луганської області. Ми прийдемо на неї, хлопці приєднаються з усієї країни», — звернувся Анатолій Гацько до Олексія Харченка.

Начальник Луганської ОВА висловив готовність зустрітися з ветеранами та військовослужбовцями області в онлайн-режимі. Натомість Анатолій Гацько попросив, щоб перша зустріч була особистою. Олексій Харченко погодився.
«Нам дійсно треба провести наради й визначити шляхи, як ми рухаємося. У Сіверськодонецькій громаді ми встигли дещо наростити підтримку ветеранів, але ми не могли їх ідентифікувати. Це проблема, про яку я доповідав ще на попередній посаді. Багато питань, багато незрозумілих речей, але підтримка ветеранів — це точно один із пріоритетів нашої роботи», — сказав він.
Проблеми з документами та корупційні скандали
На пресконференції порушили демографічне питання. Якщо ВПО, які виїхали з тимчасово окупованих територій Луганщини з 2014 року, міняють паперові паспорти на ID-картки, то місцем проживання в них не вписується Луганська область. Це повʼязано з тим, що в Національному демографічному реєстрі зараз немає територій, які були окуповані у 2014 році.
«Це питання у нас у роботі вже багато років. Треба розуміти, що ми впиваємося в певну позицію Державної міграційної служби. Нещодавно ми провели відповідну нараду з представниками ДМС у Луганській області. Є певне бачення розв'язання цієї проблеми. Але нам потрібна підтримка центрального апарату ДМС України. Тому відповідні пропозиції вже спрямовані. Якщо вони будуть прийняті, то вже одна справа. Однак ми постійно наголошуємо на існуванні такої проблеми, і постійно акцентуємо на її розвʼязані, — повідомили в Луганській ОВА.
Олексію Харченку поставили питання щодо оцінки дій керівниці Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської ОВА Людмили Діденко, яка, за багатьма повідомленнями, фігурує в скандалі щодо розкрадання бюджетних коштів, призначених на будівництво житла для переселенців у Рубіжному.
«Питання чутливе. Тут треба балансувати між справедливістю, духом права й буквою закону. Я не можу зловживати службовим положенням і звільняти наліво-направо. Але поряд із тим я вивчаю питання статусу підозрюваних. Певні кадрові рішення вже незабаром будуть відомі представниками громадськості та ЗМІ. Але знову ж таки, маємо розуміти й памʼятати, що тільки вирок суду робить людину винною в скоєнім злочину. Статус підозрюваного можна отримати дуже легко з різних обставин. Довести провину складніше. Але, проводячи співбесіди з керівниками підрозділів, це було моє перше питання: хто з працівників має відкриті кримінальні провадження й на якому етапі?» — пояснив Олексій Харченко.

На останок Олексій Харченко пообіцяв частіше зустрічатися з представниками громад та журналістами, щоб обговорювати актуальні питання.
***
Читайте також: Що відомо про новопризначеного начальника Луганської ОВА Олексія Харченка: біографія, декларація, відрядження
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив З окупації до волонтерства: родина з Донеччини розповіла про допомогу фронту
Ексклюзив Близько 156 людей залишаються у Часовому Яру: що відомо
На окупованій Луганщині сталося вже понад 200 ДТП з участю пішоходів з початку року
Переселенці з Покровської громади у Дніпрі отримали харчові продукти від GEM
Ексклюзив Населені пункти в Лиманській громаді отримують по 100-150 ворожих ударів за добу

Очільник Луганщини ознайомився з роботою Старобільської багатопрофільної лікарні в Дніпрі (фото)
У Генштабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію щодо російського вторгнення
Під атаками дронів "Білі янголи" евакуювали з Покровська 8 людей, 2 собак і кількох котів (відео)
15 років за ґратами отримав ще один агент фсб, який коригував удари по оборонцях Покровська та Добропільській громаді
Ексклюзив Стало відомо, скільки людей евакуювалося з Покровської громади за квітень

Росіяни скинули авіабомбу на об'єкт критичної інфраструктури Костянтинівської громади: що відомо (фото)
