UA
UA RU
18 Липня 2023, 18:45
5280
"Продовжуємо підтримувати людей": як медична клініка працює у Добропіллі під час війни
Історія

"Продовжуємо підтримувати людей": як медична клініка працює у Добропіллі під час війни

Медичний центр "AnVita clinic" працює на Донеччині навіть під час повномасштабного вторгнення. Східний Варіант поспілкувався зі співвласниками центру та дізнався, як вони змогли організувати свою діяльність у ці складні часи

З початком повномасштабної війни підприємства та бізнеси почали виїжджати з регіонів, у яких відбуваються активні бойові дії. Зокрема, і з Донеччини. Це рішення цілком зрозуміле, адже ніхто не може дати гарантій безпеки. Та дехто і далі працює задля підтримки мешканців, що залишаються, та самого регіону. Одні з таких — медичний центр "AnVita clinic" у Добропіллі. Про те, як соціальне підприємство працює під час повномасштабної війни та допомагає людям отримувати медичні послуги, читайте в матеріалі.

У чому проблема?

Через війну регіон спустошується

Після початку повномасштабного вторгнення великі підприємства Донеччини були зупинені або релоковані в більш безпечні місця, з регіону виїхала третина жителів, понад пів сотні шкіл та медзакладів не підлягають відновленню.

Не зважаючи на це та постійні заклики від обласної адміністрації евакуюватися, люди залишаються у рідних краях. Станом на лютий цього року на Донеччині проживало понад пів мільйона мешканців. Вони потребують мінімальної інфраструктури для забезпечення своїх потреб. Саме тому власники медичного центру "AnVita clinic" вирішили продовжити роботу у Добропіллі.

Відкрити центр для забезпечення медичних потреб людей

Віталій Маслаков та Андрій Гончаров познайомилися на мотофестивалі в Краматорську. Це був 2018 рік. Віталій працював лікарем, а Андрій — в громадській організації "Центр муніципального розвитку міста Добропілля". Хлопці потоваришували та не припинили спілкування після фестивалю, а через декілька місяців вирішили організувати власний мотофестиваль у Добропіллі.

клініка у Добропіллі
Андрій Гончаров та Віталій Маслаков. Фото надано Андрієм Гончаровим

«До нас приїхало багато хлопців із Донецької, Луганської, Харківської, Дніпропетровської областей. Вийшов дуже великий захід. Але, на нашу думку, робити це заради задоволення або розваги замало. Нам хотілося додати соціальний компонент. І ми з хлопцями поїхали до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей у Добропіллі. Відвезли смаколиків та потрібних речей. Діти були дуже раді, для них це було  справжнє свято. Після перших спільних активностей ми з Віталієм почали думати щодо можливості спільного соціального бізнесу», — розповідає Андрій.

Рішенням стало відкриття медичного центру в Добропіллі. На питання «Чому саме медичного?» Віталій відповідає: «Розуміння цієї справи, недостатній рівень медичних послуг у місті та розуміння того, що медичні послуги в громаді можна покращити та доповнити».

Підприємці розповідають, що тоді деяких критично важливих послуг бракувало для містян, а для консультацій із вузькими спеціалістами доводилось їхати в інші міста. Тому медичний центр був нагальною потребою.

клініка у Добропіллі
Всередині клініки. Фото: “AnVita clinic” у Facebook

Свої двері «AnVita clinic» відчинив у 2020 році. З початку роботи тут були послуги педіатра, терапевта, невропатолога та ультразвукові дослідження. Через деякий час змогли залучити ще мамолога та дитячого хірурга-уролога. Віталій каже, на це був попит, адже саме цих лікарів не вистачало громаді:

«Потім ми відкрили додатково масажний кабінет та денний стаціонар. Адже тоді державний стаціонар у громаді якраз зачинився. Ми й далі розвивалися, залучили ще консультації проктолога, травматолога та дитячого ортопеда-травматолога. Вони не працювали в нас у штаті, а приїжджали до нас на кілька днів, приймали пацієнтів та поверталися до себе. Але навіть такі виїзні консультації допомогли забезпечити потреби в громаді».

клініка у Добропіллі
Фото надане Андрієм Гончаровим

Підприємці зізнаються, що відкриття центру відбулося повністю їхнім коштом. Та вже під час роботи Андрій займався написанням грантових заявок.

"Перша грантова заявка, яку ми виграли, була від організації "ІСАР Єднання". Завдяки цьому ми відкрили денний стаціонар. Це був досить сучасний стаціонар на шість місць. Потім ми отримали кредитні кошти від фонду "WNISEF", вони дають кошти для розвитку соціальних підприємств. Завдяки цьому ми змогли відкрити свою медичну лабораторію. Знову ж, до цього в місті здебільшого працювали пункти забору біоматеріалу, ми хотіли спростити цей шлях", — розповідає Андрій.

клініка у Добропіллі
Фото надано Андрієм Гончаровим

З початку своєї роботи медичний центр позиціював себе як соціальне підприємство. Тут створювалися робочі місця для незахищених верств населення, у тому числі для внутрішньо переміщених осіб, частину прибутку перераховували на благодійність, а деякі послуги надавалися зі знижкою або безплатно.

клініка у Добропіллі
У 2021 році Віталій та Андрій здобули перемогу у номінації “Молодий підприємець року”. Фото надано Андрієм Гончаровим

У 2021 році Віталій та Андрій виграли ще один грант для соціальних підприємств від USAID, але реалізувати залучені кошти не вдалося. Почалося повномасштабне вторгнення.

Яке рішення?

Допомагати людям та відновити роботу в Добропіллі

Після повномасштабного вторгнення Росії медичний центр пропрацював до квітня 2022 року, але зважаючи на безпекову ситуацію, евакуацію персоналу та просування ворога було прийнято рішення вивезти обладнання до більш безпечного регіону та тимчасово призупинити діяльність. Андрій тоді сконцентрувався на роботі в Міжнародній гуманітарній організації «Лікарі без кордонів», де працює і зараз, а Віталій залишався працювати лікарем у Добропіллі.

У цей час співзасновники соціального підприємства стали учасниками гуманітарного штабу Добропільської громади, передавали на потреби вимушених переселенців ліки й медичні витратні матеріали, а також реалізували проєкт з евакуації літніх людей.

клініка у Добропіллі
Фото: “AnVita clinic” у Facebook

"Евакуація була актуальним питанням для нашої громади. Я написав соціальний проєкт, подав його в організацію «ІСАР Єднання» і нам вдалося залучити кошти. На допомогу прийшов наш добрий знайомий, який безплатно своїм транспортом перевозив людей із Добропілля та прилеглих населених пунктів до Покровська. А ми відшкодовували йому паливо. Також ми закупили ще допоміжні реабілітаційні засоби, інвалідні візочки та інше, і також безплатно передали людям з інвалідністю", — пригадує Андрій.

За час цього проєкту вдалось евакуювати понад 120 людей. 

Через деякий час, коли ситуація в суспільстві дещо стабілізувалася, постало питання про відновлення діяльності клініки. Андрій каже, почали дзвонили як пацієнти, так і працівники, які повернулися в Добропілля з евакуації та були готові повернутися до роботи. Так співзасновники прийшли до висновку, що треба відновлювати свою діяльність.

клініка у Добропіллі
Фото: “AnVita clinic” у Facebook

Тоді Андрій та Віталій якраз дізналися про конкурс від фонду "Східна Європа", у якому можна було отримати грантові кошти для відновлення роботи підприємства. Написавши та захистивши бізнес-план, підприємці виграли кошти, які спрямували на закупівлю реагентів для медичної лабораторії та виплату заробітних плат співробітникам.

Так на початку жовтня минулого року робота клініки була відновлена. Але з деякими відмінностями.

Як це працює?

З урахуванням безпекової ситуації та користі для пацієнтів

Віталій пояснює, що через повномасштабне вторгнення не всі лікарі змогли повернутися до роботи:

"Евакуювалися лікарі медичного центру — педіатр, дерматолог, трихолог, венеролог, терапевт. Немає можливості зараз працювати з травматологом та проктологом. Дитячий хірург-уролог не може до нас приїжджати. І команда лікарів офтальмологів виїхала, як тільки почалося повномасштабне вторгнення".

Окрім обмежень деяких лікарських послуг, клініка скоротила свій робочий день на дві години. Звичайно, було облаштовано та підготовлене укриття в клініці на випадок повітряної тривоги. Андрій зазначає, у приміщені колишнього санаторію «Дружба» є міцний та великий підвал із санвузлами та всіма потрібними речами для людей. Ним можна користуватися в критичні моменти.

"Ми зменшили час нашої роботи, ми надаємо менше послуг, ніж раніше, але люди нас знають, люди нас бачать і люди розуміють, що ми надаємо дуже високопрофесійні послуги. Тому пацієнти є, вони приходять і наша робота є рентабельною та продуктивною", — каже Андрій.

Попри повномасштабну війну та активні бойові дії в регіоні, підприємці планують навіть розширяти роботу медичного центру в декількох напрямах, а саме діагностичному та діагностично-консультативному. Головна мета — дати більше послуг та медичних можливостей для жителів, які залишаються в місті та громаді.

клініка у Добропіллі
Колектив клініки на День вишиванки. Фото: “AnVita clinic” у Facebook

"Я думаю, це зараз велика підтримка для Донецької області. Багато хто з підприємців виїхав. Але людям треба допомагати. Окремо ще треба сказати, що вся наша діяльність — це не тільки моя робота або робота Віталія. До цього залучена велика кількість людей. Це наші лікарі, співробітники. Без такої сталої команди, без взаємопідтримки все це було б просто неможливим. Але, безумовно, це потрібно і важливо для нашої області", — каже Андрій.

Таких підприємців, які й далі працюють на Донеччині, насправді досить багато. Хтось до останнього тримає аптеку, а хтось — продовольчий магазин, тільки щоб місцеві могли закупитися потрібними речами. Беззаперечно, обласна адміністрація закликає до евакуації та це правильно. Але частина людей усе одно залишається в рідних краях. Тому робота підприємців на Донеччині допомагає одночасно й мешканцям, і самому регіону.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: