
З Бахмута до Черкас: як Попаснянський хаб працює в центрі України
У різних містах України продовжують відкриватися гуманітарні хаби для ВПО з Луганщини. Основна мета — підтримати переселенців, які покинули свої домівки через війну та опинилися в скрутному становищі.
У Черкасах запрацював гуманітарний хаб Попаснянської громади, який раніше працював у Бахмуті. Переїхати до іншого міста працівників хабу змусили активні бої в Бахмуті. Але, кажуть, це не причина відмовлятися від можливості допомагати своїм землякам.
Журналісти «Східного Варіанта» поспілкувалися з працівниками хабу про те, яку допомогу можна там отримати й чого найбільше потребують люди зараз, через дев'ять місяців повномасштабного вторгнення.
На яку допомогу розраховувати?
В Черкасах Попаснянський хаб почав свою роботу 1 вересня 2022 року. Начальниця відділу організаційної роботи та масових комунікацій Попаснянської ВЦА, а нині відповідальна за новостворений хаб Ірина Іваніцька розповідає:
«Спочатку наш хаб був у Бахмуті. Потім переїхали в Новомосковськ, де також відкрили хаб, який там працює дотепер. Частину працівників Попаснянської ВЦА залишились в Новомосковську і частина переїхала до Черкас».
З вересня працівники хабу роздали першу партію допомоги, яку надає Луганська обласна військово-цивільна адміністрація. Набори можуть відрізнятися, але це переважно консерви, печиво, крупи, горішки, тушкованка, макаронні вироби, рис, олія.
«Люди питають ковдри, подушки, постільну білизну, але на жаль в Черкасах ми ще не видавали, бо не було постачання саме такої допомоги», — ділиться пані Ірина.

Переселенка Олена зі своєю мамою приїхала до Черкас з окупованого Сватове Луганської області. Їм вже вдалося отримати допомогу в Попаснянському хабі, жінка розповідає:
«Спочатку я заповнила гугл-форму в найближчому хабі, що створився раніше в Корсунь-Шевченківську, щоб отримати допомогу через пошту. Чекали, але ніхто не передзвонював, можливо до нас черга тоді ще не дійшла. Згодом дізналася, що в Черкасах вже також є хаб, знову заповнила форму, щоб отримати особисто. Зачекали 2-3 дні, працівники хабу передзвонили й ми отримали два продуктові набори на мене та маму».
Всім, хто бажає отримати одяг, можна прийти до хабу і підібрати необхідні речі. Одяг для хабу надає Луганська обласна ВЦА, дещо приносять небайдужі черкащани. Зокрема, це теплий одяг для дітей та дорослих, а також іграшки. За словами пані Ірини обрати одяг можна навіть не в день видачі гуманітарної допомоги.
«Принести одяг нам може будь-хто і потім ми надаємо можливість людям обрати. Все досить швидко розбирають. Зараз все, що залишилось з одягу, ми щодня виставляємо не залежно від того привезли продукти чи ні», — розповідає Ірина Іваніцька.

Також майже відразу після відкриття хабу ВПО змогли отримати гігієнічні набори, які надала Черкаська міська рада. Це зокрема памперси, дитяче харчування та засоби дитячої гігієни.
«Ми цю допомогу надали сім'ям з дітками, — говорить Ірина Іваніцька, — тобто за потребами ВПО».
Як зареєструватися?
Весь облік переселенців Луганщини зібраний в єдину обласну базу. Щоб зареєструватися на отримання гуманітарної допомоги потрібно заповнити єдину обласну гугл-форму для хабів Луганщини, де треба вказати адресу, за якою ВПО зможе прийти особисто. Та окрема форма для отримання через відділення Укрпошти.
«Люди звертаються, ми формуємо списки, перевіряємо правильність довідок ВПО та ідентифікаційний код. Коли списки сформовані, ми обдзвонюємо людей і запрошуємо до хабу. ВПО приходять, звіряємо документи та видаємо допомогу. За день ми обслуговуємо 250-300 переселенців», — розповідає пані Ірина.
Додаткові питання можна написати в месенджер ФБ сторінки Попаснянської ВЦА, де працівники хабу нададуть відповідь. Якщо не вдалося заповнити гугл-форму в інтернеті, можна підійти до хабу особисто і спеціалісти допоможуть зареєструватися.

Реєструвати потрібно кожного члена сім'ї окремо, навіть дитину, щоб потім на кожного отримати набір продуктів. Ірина Іваніцька уточнює:
«Забрати допомогу може хтось один з оригіналами документів всіх ВПО з його родини. Немає потреби приводити з собою всіх, тим більше дітей. Посилки також надсилаємо на кожного і на дітей окремо».
Після реєстрації варто очікувати дзвінка і, за наявності допомоги, працівники повідомлять в який день потрібно підійти.
Чим допоможе хаб самотнім ВПО поважного віку та безробітнім?
Разом з працівниками Попаснянського хабу до Черкас приїхали представники комунального закладу «Центр надання соціальних послуг», які піклуються за одиноких мешканців поважного віку. Вони пояснюють як заповнювати гугл-форму та допомагають із розселенням. Пані Ірина говорить:
«Якщо ВПО — самотня людина і не розуміється як заповнити форму чи потребує певної допомоги, то може звернутися до нас телефоном або прийти особисто. Приймаємо громадян щодня з 10-ї до 14-ї. Також у нас є контакти людей, які утримують шелтери, тож за потреби намагаємось допомогти з розселенням».

ВПО, яким не вдалося працевлаштуватися, також можуть звернутися до хабу, щоб отримати доступ до актуальних вакансій і підібрати собі роботу.
«Ми тісно співпрацюємо з Луганським обласним центром зайнятості, який також перемістився до Черкас. Їхні працівники приходять до нас раз на тиждень і приймають переселенців. Якщо люди звернуться в ті дні, коли тут не буде працівників центру зайнятості, то ми будемо записувати й запрошувати людей на певний день», — пояснює Ірина Іваніцька.
Хто отримає допомогу поштою?
Попаснянський хаб обслуговує всіх мешканців Луганської області, які евакуювалися не лише в Черкаси. ВПО, які перебувають в містах та селищах, де немає хабів, мають можливість отримати допомогу поштою, але доставку доведеться оплатити самостійно.
Для цього потрібно зареєструватися та очікувати дзвінка від працівників хабу.
«Якщо потрібно людям направити допомогу поштою, то ми готуємо списки, а посилки відправляються з Дніпра», — говорить Ірина Іваніцька.
Чи довго чекати після реєстрації?
За даними хабу, в Черкасах зареєструвалися 4000 вимушених переселенців з Луганщини, які хочуть отримати допомогу. З них 1584 людини вже отримали продуктові набори. При цьому працівники хабу опрацювали близько 10 000 заявок на отримання допомоги Укрпоштою.
«З вересня, від початку нашої роботи в Черкасах, на хаб привозили допомогу один раз і ми її всю видали. Зараз чекаємо. Коли прийде наступна допомога — ми спочатку будемо видавати тим, хто ще не отримав, а потім будемо дивитися, хто ще буде реєструватися», — розповідає пані Ірина.

Тобто першочергово видають допомогу всім за списками разово, а згодом, за наявності продуктових наборів, ВПО зможуть отримати пакунки вдруге, про що їх повідомлять. За словами пані Ірини, друга партія допомоги очікується в кінці листопада.
«Якщо людина разово вже отримала, то треба очікувати дзвінка від наших спеціалістів. Як тільки прийде друга черга, ми всім повідомимо. Також ми намагаємося в першу чергу обслужити багатодітні сім'ї, та родини, в кого є люди з інвалідністю», — пояснює пані Ірина.
Спеціалісти хабу активно ведуть та перевіряють базу, щоб не було задвоєння. Ірина Іваніцька згадує:
«Коли опрацьовували лише свою громаду, то люди швидше отримували допомогу. Наприклад, коли працювали в Новомосковську, то було менше зареєстрованих і регулярніша допомога. Нам вдавалося видавати щомісяця без відхилень. Зараз у базі дуже багато ВПО з усієї Луганської області, все відбувається по черзі, відповідно людям доводиться довше чекати».
Наразі Попаснянський хаб функціонує у двох містах: Новомосковськ та Черкаси. За словами пані Ірини, керівник хабу Микола Ханатов зараз займається організаційними питаннями, щоб відкрити ще один Попаснянський хаб в Харкові, оскільки там багато переселенців з Луганщини, які також потребують підтримки.
Контактна інформація
- Телефон для консультацій з гуманітарних питань 380506451928
- Телефон для консультацій із соціальних питань 380930518239
- Консультативний центр в Києві 380634174928
- Адреса Попаснянського хабу в Черкасах: вулиця Чехова, 9а.
- Мапа всіх гуманітарних штабів Луганщини за посиланням.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.