"Біловодщина незламна": як у Рівному працює хаб для переселенців з Луганщини
Консультації психолога, юриста, медичних працівників і навіть безплатна зачіска — все це пропонують у гуманітарному хабі для ВПО з Луганщини "Біловодщина незламна". Він нещодавно почав працювати у Рівному. Крім усього переліченого, там можна отримати гуманітарні набори, а також одяг, взуття, ліки, окуляри та за потреби зробити тест на COVID-19.
Журналісти «Східного Варіанту» поспілкувалися з керівництвом хабу та зі спеціалістами, які працюють з переселенцями Луганщини. Які питання найактуальніші та як зареєструватися, розповідаємо в матеріалі.
Найбільший попит на товари першої необхідності
Ще в січні цього року начальник Біловодської селищної ВЦА Віктор Кобернюк своїм розпорядженням створив гуманітарний хаб. Очолив його Сергій Татарка — заступник начальника Біловодської селищної військової адміністрації з ЖКГ та соціальних питань.
Крім працівників Біловодської військової адміністрації до роботи хабу долучаються кваліфіковані спеціалісти Територіального центру соціальної допомоги (надання соціальних послуг) під керівництвом Тетяни Фоменко.
“Гуманітарні набори ми почали видавати з 1 березня, як тільки їх отримали на хаб», — каже Сергій Татарка.
Гуманітарну допомогу отримують від благодійних фондів та організацій. Зокрема БФ «Миколи Походжая» та ініціативна група «Дрогобиччина SOS» відправили хабу засоби гігієни, подушки, ковдри, покривала та одяг.
За словами координатора хабу, вже понад 380 переселенців з усієї Луганщини, які перебувають у Рівному та області, звернулися до хабу з різних питань. Сергій Татарка ділиться:
«Люди потребують засобів гігієни, побутової хімії, продуктових наборів. На це попит в першу чергу. Також просять постільну білизну, ковдри, подушки. Зараз ми надаємо перевагу малозабезпеченим та багатодітним сім'ям. Якщо у когось буде потреба в інвалідних візках, то ми можемо у цьому допомогти, щоб людина могла взяти та користуватись».
Координатор хабу додає, що загалом вдалося видати понад 120 гігієнічних наборів для чоловіків та жінок. Близько 70 переселенців отримали одяг, який до хабу привозять з Європи.
Біловодський гуманітарний хаб має і кілька нестандартних пропозицій для ВПО. Зокрема, можна безплатно відвідати перукаря, який працює задля підтримки переселенців.
Працівники хабу впевнені: «оновлена зачіска допомагає людині покращити самопочуття». Нині цією послугою вже скористались 77 переміщених мешканців Луганщини.
Ліки, медична допомога та консультації — також у переліку послуг хабу. 215 переселенців вже змогли взяти необхідні ліки та понад 140 людей безплатно підібрали собі окуляри.
Для тих, хто звертається з ознаками ГРВІ та підозрою на COVID-19, медичні працівники проводять відповідний тест. Вже понад 1900 людей змогли перевіритись.
Та на цьому працівники хабу не зупиняються і планують відкрити масажний кабінет для переселенців. Також до їхнього колективу має ще долучитися медична сестра з Біловодської громади, яка буде вимірювати тиск, проводити медичний огляд та надавати відповідні консультації.
Послуги юриста також у топі запитів
Юрист хабу «Біловодщина незламна» Віталій Овчаренко розповів, що наразі ще мало людей знають про безоплатні юридичні послуги. Спочатку переважно зверталися лише у телефонному режимі, зараз приходять особисто.
За словами юриста, найчастіше ВПО звертаються щодо «оформлення фактів, які мають юридичне значення». Йдеться про факти смерті та народження на окупованій території. Або ж про ситуації, коли потрібно оформити спадщину чи виправити помилку у прізвищі.
Віталій Овчаренко пояснює:
«Ті документи, які видають на окупованій території, в Україні не дійсні, тому їх треба встановлювати в судовому порядку. По фактах народження та смерті суди швидко ухвалюють рішення, а в інших питаннях дещо складніше, тому люди потребують допомоги юриста».
Складним юридичним питанням сьогодні на думку Віталія Овчаренка є порядок оформлення спадщини на житло в окупованих містах та селищах.
Юрист пояснює:
«Для того, щоб оцінити майно потрібно виїхати на місце, а це неможливо. Також важко визначити ринкову вартість майна, яке знаходиться на окупованій території. Наприклад, у деокупованих містах Харківської області все йде повним ходом, а хто у нашій Луганській області, має зачекати».
Якщо ж технічний паспорт та документи з БТІ відносно «свіжі», то проблема розв’язується швидше, каже юрист.
Також пан Віталій додає, що все ускладнюється, коли взагалі немає документів на право власності, які люди не забрали під час евакуації. В такому випадку доводиться брати довідку з відповідних державних реєстрів. А після деокупації доведеться шукати копії з архівів, якщо вони збережуться у нотаріуса.
Крім цього у юриста часто запитують, як правильно оформити документи на відшкодування за пошкоджене та зруйноване житло.
Бувають такі випадки, коли ВПО ставлять питання, на які пан Віталій не готовий відразу відповісти, бо потрібно звернутися до законодавчої бази та уточнити деталі.
«Звертаються з питань ліцензування, оподаткування. Був випадок, коли до мене звернувся стоматолог. Він був підприємцем у Лисичанську і вирішив закрити свій ФОП, бо не було чим платити податки. Його цікавило питання чи зможе потім скористатися своєю ліцензією. Подібні випадки виникають і є питання, на які я відразу не можу надати відповіді. Потрібно перечитати закони, щоб правильно проконсультувати», — говорить юрист.
До повномасштабного вторгнення Віталій Овчаренко працював у Біловодському центрі надання безоплатної правової допомоги. Він розповідає:
«У Біловодську я надавав первинну юридичну допомогу. Не дуже багато охочих зверталося, чомусь соромились приходити, тому що безоплатно, мабуть. Так само і тут у хабі поки не всі звертаються. Інколи я сам підходжу до людей, які прийшли з інших питань до хабу, і пропоную свою юридичну допомогу за потреби».
Люди під окупацією потребують психолога
Психологиня хабу «Біловодщина незламна» Ніна Чепурна почала працювати з ВПО ще у лютому цього року. Жінка розповіла, що проводить як групові заняття, так і особисті консультації.
«Групові заняття проводжу для людей віком старше 60 років. Найчастіше звертаються з такими питаннями як емоційні гойдалки, проблеми зі сном, безсоння, страхи, неможливість планування і це тяжко відчуває старше покоління», — розповідає психологиня.
Під час групових занять Ніна Чепурна проводить ігротерапію. Жінка говорить:
«Можна просто пограти, поспілкуватися за чашкою чаю, можна зайнятися мистецтвом. Ми використовуємо різні мистецькі засоби для підтримання емоційної рівноваги».
Також пані Ніна проводить онлайн заняття, на які приходить 4 людини — це дві дівчини з інвалідністю та їхні мами. Психологиня навчає їх методів самодопомоги.
«Ці люди зараз перебувають на окупованій території та можуть спілкуватися зі мною віддалено, — говорить пані Ніна, — вони потребують підтримки. Ми займаємось творчістю, я їм допомагаю».
Окрім цього до хабу звертаються батьки підлітків. За словами психологині, у дітей нічні кошмари, страхи. Вони бояться тілесного контакту, темряви, різких звуків.
Звернутися до хабу за психологічною допомогою можуть всі ВПО з Луганщини, які тимчасово живуть в Рівному чи у селищах Рівненської області. Після реєстрації всі автоматично потрапляють до закритої групи у Вайбері, де є вся інформація про найближчі заняття.
«Люди, зазвичай знають вже, що щоп'ятниці у нас, наприклад, зустрічі літніх людей. В певні дні ми граємо, щовівторка гурток. А якщо індивідуальні консультації, то люди дзвонять чи просто приходять в час прийому. Хто з дітками й не може прийти, наприклад, в першій половині дня, то домовляємось про зустріч», — розповідає психологиня.
Для розвитку та психологічного розвантаження дітей у хабі «Біловодщина незламна» також працює бібліотека з дитячими книжками. Але існує певний термін користування книжками, щоб усі охочі по черзі могли користуватися бібліотекою.
Як працює хаб та де зареєструватися?
Гуманітарний хаб «Біловодщина незламна» працює з понеділка по п'ятницю за адресою: м. Рівне, вулиця Буковинська 3. Звернутися за допомогою можуть ВПО з усієї Луганської області.
Для реєстрації необхідно заповнити гугл-форму. Якщо щось не виходить або виникли додаткові питання щодо консультацій, краще звернутися до хабу особисто чи зателефонувати за номером 095-164 87-20, на якому також є мессенджер WhatsApp.
Видача гуманітарної допомоги проходить щодня з 10.00 до 15.00 крім вихідних. Необхідно приходити особисто з документами.
Більше деталей та оновлень по роботі хабу «Біловодщина незламна» можна дізнатися на ФБ сторінці Біловодської селищної військової адміністрації.
***