
Український "Інквізитор": як на Донеччині створили перший ударний дрон для ЗСУ
У чому унікальність донецького дрона-розвідника? Як проходив процес його винаходу? Та коли безпілотник зможе допомагати ЗСУ боронити Україну від ворога? “Східний Варіант” дізнався деталі у розробників
Днями у Краматорську презентували перший ударний дрон з Донеччини “Інквізитор”. “Східний Варіант” розповідає, у чому його головні переваги та як такий БПЛА зможе допомагати українській армії.
Розробка дрона пояснюється необхідністю для ЗСУ
Військові розробники сумісно з волонтерами громадської організації з Донеччини “Українська військова робототехніка” винайшли новий унікальний дрон-розвідник, якому дали назву “Інквізитор”. Розробник проєкту, військовослужбовець 56-ї бригади “Єнот” каже, що цей дрон – не просто ідея, а необхідність, яка виникла у Збройних силах.
“Попитом у нас користуються здебільшого БПЛА Mavic, який може нести на собі тільки один чи два боєприпаси. Тому необхідна була “пташка”, яка була б більш доступною, ніж Mavic, і могла б використовуватися у різних частинах, підрозділах, на будь-якому рівні – починаючи від піхоти та закінчуючи бригадою”, – пояснює необхідність дрона “Інквізитор” засновник проєкту “Єнот”.

Може нести велику кількість боєприпасів, більша швидкість польоту та захищеність
Головна унікальність “Інквізитора” – здатність нести велику кількість боєприпасів, а значить і можливість знищувати більше ворогів за один раз. Цю головну функцію й буде виконувати донецький дрон.
“Головні характеристики дрона – це його час польоту, можливість протистояння вітру, засобам радіоелектронної боротьби (далі – РЕБ) та ворожому вогню. І, звичайно, кількість боєприпасів, які він може нести за собою. Точні цифри будуть відомі Міністерству оборони, але можемо сказати, що дрон “Інквізитор” перевершує усі ці показники у порівнянні з іншими БПЛА”, – розповідає “Єнот”.
Серед переваг дрона, в першу чергу, його невисока вартість. “Інквізитор” виготовляється в Україні “українцями для українського ринку”. Аналогічні технології закордонного виробництва можуть сягати 600 тисяч доларів у своїй ціні. При цьому можуть мати менші та гірші характеристики, ніж у “Інквізитора”, розповідає “Єнот”.
“В аналогічних закордонних дронів гірша РЕБ-захищеність, менший час польоту, і фактично у них менша ефективність. Найголовніше – що він може нести на собі великий бойовий запас. Тобто, навіть якщо ми вирахували позиції противника на передовій лінії – вони фактично стовідсотково будуть знищені, як і техніка противника”, – розповідає засновник проєкту “Єнот”.

Інша перевага “Інквізитора” – можливість змінювати зброю для удару по ворогу прямо під час бою. Тобто, змінити осколковий боєприпас (ВОГ) на гранати, або на ручну кумулятивну гранату чи міни – не буде проблемою. І ця універсальність може зробити дрон одним з найкращих на сьогоднішньому ринку.
Ще один плюс донецького дрона – це 32-кратна камера, яка може модернізовуватись до 200-кратної. Це буде залежати від рівня роботи дрона. Як раз для розвідки буде використовуватися більша “зумовість” (наближення картинки), для воєнного ураження – менша, бо великої потреби у збільшенні картинки не буде.
Камера так само виробляється та складається з деталей виробників “Інквізитора”. Якщо вартість такого гаджета з-за кордону на українському ринку близько 15 тисяч доларів, то в “Інквізиторі” буде набагато дешевший, але настільки ж ефективний варіант.
“У розробці дрона взяли участь ГО “Українська військова робототехніка”, яка дуже допомогла у його створенні, зборі коштів на нього, в ідейному натхненні. Без них ми б навіть не наблизились до того, щоб почати його збирати. Також ми зібрали професійну команду військових інженерів, авіаторів, всі вони беруть участь у цьому. Насправді українська земля дуже багата на таланти. Такі люди йдуть до нас добровольцями, і завдяки їм ми й збираємо зараз цей дрон”, – говорить “Єнот”.
Після бойових перевірок та реєстрації у Міністерстві оборони дрон потрапить до ЗСУ
Зараз після збірки дрон “Інквізитор” буде проходити бойові випробування. Після доведення своєї ефективності, розробники одразу ж направлять його у масове виробництво. Через Міністерство оборони буде подана заявка на реєстрацію, проведені перевірки, і вже після цього “Інквізитор” направлять до тендерів для закупівель.
Люди, які займались збіркою дрона, зараз продовжують займатися створенням антидронних гармат за невеликий кошторис та займаються направленими антенами для дронів. “Єнот” каже, завдяки їм Mavic може летіти навіть у захищеному ворогом середовищі до 15 кілометрів.

Єдина проблема дрона полягає у недостатньому фінансуванні на його створенні. Для перших варіантів кошти надають представники ГО “Українська військова робототехніка” з власних зарплат, а також зібрали з донатів. Та ще велику частину обладнання ще треба докупати, щоб створювати з нуля.
Якщо ви бажаєте долучитися до збору на створення першого донецького дрона-розвідника для ЗСУ, можете скористатися монобанкою.
Номер картки 5375 4112 0174 0151.
Виробники будуть дуже вдячні за вклад кожного в розробку дрона для нових перемог ЗСУ.
***
Читайте також: Дати "пташкам" нові крила: як волонтери з Маріуполя займаються ремонтом військових дронів
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.