Тренінги, кемпи, лабораторії та 6 всеукраїнських форумів: як за підтримки ЄС "Накипіло" допомагає журналістам зі сходу
Центр практичної освіти“Накипіло” за підтримки ЄС вже понад 8 років працює задля розвитку громадянської журналістки. Зокрема, організовує медіакемп для громадянських журналістів та журналісток з деокупованих та прифронтових територій. Під час таких подій експерти й експертки діляться своїм досвідом, та передають знання на практиці. Як це відбувається — Східний Варіант дізнався у співзасновника медіагрупи “Накипіло” та керівника освітнього напрямку медіагрупи Романа Даніленкова.
Освітній напрям розвивається паралельно із медіа
Роман Даніленков — співзасновник медіагрупи “Накипіло”, та керівник освітнього напрямку.
Медіагрупа “Накипіло” як волонтерський проєкт з'явилася під час “Революції гідності” у 2014 році. Спочатку це був проєкт громадської журналістики. Проте через пів року проєкт перетворився на професійне медіа.
“Розуміючи, що ми як медіа починали із громадянської журналістки, та мали певні компетенції в цьому, захотіли поділитися знаннями. Тому наш освітній напрямок почався із підтримки громадянської журналістки в Україні. Цей вид журналістів існує давно, ще коли були камери на касетах, причому на перших. Багато хто працював в цій сфері, але не знав, що воно так називається”, — розповів Роман.
Журналіст поділився, що “Революція гідності” у 2014 році дала зрозуміти, в Україні має існувати громадянська журналістика, й вона матиме вплив.
“Цей вплив ми бачили й від того, що робили наші колеги. Саме тоді почалась наша довга дружба та партнерство з німецькою багатомовною мережею теленовин “Deutsche Welle”. У нашому спільному фокусі уваги була підтримка громадянської журналістки. І це дало поштовх до розвитку журналістки в цілому”, — пригадав Роман.
За його словами, у громадянського журналіста або журналістки — найбільша мотивація.
“Вони роблять це не заради грошей, а заради впливу та змін. Так, це не може довго існувати у форматі тільки громадянської журналістки. Трансформується в більш професійну, або залишається блогерством. І це було на той момент дуже важливо, так само як і зараз”, — розповів співзасновник.
Роман наголосив на тому, що громадянська журналістика важлива в регіонах України, де ведуться активні бойові дії або є нестача незалежних ЗМІ.
“І у такі ситуації приходять громадянські журналісти, які беруть на себе відповідальність за донесення інформацію до жителів й жительок громад. Це важливий момент”, — поділився Роман.
Зі слів керівника, освітній напрям розвивається паралельно із медіа “Накипіло”.
“Якщо “Накипіло” народилося у 2014 році, то наш освітній напрям почав розвиватися у 2015 році. І весь цей час наша команда теж продовжувала вчитися. Ми вчилися методологій, та психологічних підходів. Важливо те, що все відбувалось на практиці! Все те, що ми розповідаємо, базується на практиці тих людей, які в цій сфері працюють. Передача знань теж засновується на практиці. Ми не любимо слово лекції”, — розповів співзасновник.
Роман пригадав, як команда освітнього напрямку намагалася порахувати кількість подій, які вдалося провести із 2015 року. Проте через їхню велику кількість це не вдалося. Це були тренінги, кемпи, лабораторії та 6 всеукраїнських форумів.
“Дуже надихає та мотивує, що медіаактивісти й медіаактивістки тепер мають свої проєкти, працюють в професійних ЗМІ. Також є ті, хто залишились інфлюєнсерами й інфлюєнсерками на рівні блогерства, але високого рівня”, — поділився керівник.
Медіакемп для громадянських журналістів з прифронтових територій
Медіакемп для громадянських журналістів та журналісток з деокупованих та прифронтових територій відбувся за підтримки Європейського союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Донори надавали грантові кошти, які покривали роботу команди та організацію медіакемпу. Також фінансування було виділено для проживання, харчування та покриття логістичних витрат учасник й учасниць події. Тобто, вартість дороги із Донецької області до Івано-Франківська відшкодовувалась журналістам й журналісткам повністю.
Медіакемп був проведений в Івано-Франківську, тому ті учасники й учасниці, які були з інших міст та селищ, проживали в готелях. Його вартість також повністю сплачували донори з ЄС.
Роман поділився, що ідея створити медіакемп для журналістів із прифронтових територій виникла через те, що в деяких прифронтових й деокупованих територіях бракує громадянської журналістики.
Зі слів чоловіка, команда хотіла поділитися своїми знаннями із тими представниками й представницями регіонів, які хочуть змінювати інформаційну ситуацію у своєму місті. Наприклад, з луганчанами та донеччанами. Поділитися не тільки власним досвідом, а й кращих спеціалістів й спеціалісток із різних сфер.
“Ідея цього кемпу зарядилась із запиту. У нас є ком’юніті освітнього напрямку, ми спілкуємось із більшістю, хто проходив наші освітні тренінги. І нам почали писати запити щодо громадянської журналістки на прифронтових територіях. У нас було розуміння, що досвід у нас є. Ми із цього починали як журналісти, медійники так тренери. На основі дільності нашого медіа та освітнього центру лежить саме громадянська журналістика, яка базується на громадянській позиції. І це є основою нашого громадянського суспільства”, — розповів керівник.
Роман поділився, що обирали людей, із тих територій, на яких проходили бойові дії або вони зараз проходять поруч. Це був фокус уваги медіакемпу для громадянських журналістів. Тому на події були присутні мешканці й мешканки Донеччини та Луганщини.
***
Наступна подія — це форум “Сила регіональних медіа”, який пройде 16 — 17 листопада.
Для того, щоб бути в курсі нових освітніх таборів та відеолабораторій підписуйтеся на соціальні мережі центру практичної освіти “Накипіло”: Facebook, Instagram.