Кладовище російських амбіцій: як ЗСУ визволяли Лиман і знищували техніку ворогів
Лиман. Ми знаходимося на місці, де була одна з російських військових баз. Окупанти стягували сюди техніку, щоб не перешкоджати руху по дорогах. Цю техніку успішно знищувала наша артилерія, зокрема танки. Тут можна побачити їхній найновіший БТР-82, є броньовані автомобілі Тигр, автомобільна техніка.
Східний Варіант разом з військовими відвідав місце колишньої дислокації рашистів у Лимані та поговорив з речником Східного угруповання ЗСУ, полковником Сергієм Череватим.
Як росіяни тікали з Лимана
На самому початку, коли ЗСУ починали операцію зі звільнення Лимана, тут було близько 5 тисяч російських солдатів.
“Коли вони зрозуміли, що справа іде до їхньої поразки, під час активних боїв залишилось близько 2 тисяч військових. Коли ще було можливо, вони тікали з бронетехнікою, ми їх старалися накрити дронами, авіацією, артилерією. Частина перевдягалася в цивільне, відбирала у цивільних людей автомобілі й намагалась відступати. Частину таких ми теж переловили, наші десантні війська, національна гвардія ловили їх і знищували, частина потрапила в полон. Зараз ще йдуть підрахунки знищеного ворога”, — розповідає Сергій Череватий.
По звільненні міста українські захисники накрили дуже щільним вогнем скупчення російських військ, коректували безпілотниками. Штурмові групи десантних військ входили в місто й активно вибивали окупантів.
“Хоча тут були деякі дуже потужні підрозділи, зокрема так званий БАРС-13. Він складається з російських націоналістів, так званий “союз добровольцев донбаса", ті хто з росії взялися добровольцями їхати воювати на Донбас, і також "русский легион", це ультраімперіалісти, шовіністи, які теж тут тримали оборону. Але ми їх вибили”, — пояснює речник Східного угруповання ЗСУ.
Шлях до визволення Луганщини та “російський ленд-ліз”
Полковник пояснює, що після звільнення Лиману в українських військових з'являється можливість іти на Сватове, на Кремінну, а далі на Лисичанськ та Сєвєродонецьк, по суті єдині міста, які вони в бою добули.
Навколо Лимана йде на сотні рахунок підбитої російської техніки, але треба, щоб логісти підбили підсумки, тому що те, що трофейне, воно фактично одразу йде в бій.
“Вони навіть притягнули сюди свій найновіший літак СУ-34. Там був льотчик. Як він вважав — ас, бо він намалював собі 14 зірочок на фюзеляжі. Проте, не знаю, де він міг в Україні 14 літаків підбити. У нас таких даних немає, можливо, зухвальство російське. І він (льотчик окупантів — ред.) був збитий переносним ЗРК типу Стінгер”, — розповідає Сергій Череватий.
Суперуспішна операція
Речник Східного угруповання ЗСУ підкреслює: все, що українська армія могла знищити або полонити, вона робила.
“Що не змогла, то не змогла, ті втекли. У нас не китайська армія, ми не могли взятися за руки та схопити їх. Це були бої в лісистій місцевості, вони теж використовували якусь хитрість, перевдягалася в цивільних, тікали на цивільних машинах. Де ми їх вираховували, там і знищували. Не було ніяких домовленостей, щоб вони могли вийти. Загалом це була суперуспішна операція, яка дала нам можливість рухатися далі”, — пояснює він.
І додає, що кілька днів тому тут зловили ДРГ, була перестрілка. Зараз ще можуть ховатися замасковані групи, які не встигли втекти.
На рашистів чекають нові сюрпризи
Найскладніший вид бою, який тільки може бути, це бій у місті. На відміну від росіян, ЗСУ не можуть собі дозволити тактику тотального знищення, вогневого валу по містах.
“Ми вражали артилерією, але вражали здебільшого околиці й глибоко розвідуванні цілі, наприклад, склади боєприпасів. Знищували як правило високоточною зброєю, яку отримали від західних партнерів, наводячи їх безпілотними апаратами, не завдаючи шкоду нашому цивільному населенню. Звичайно, недоліки були, це війна, але й артилерія, і наші штурмові групи намагалися все робити, щоб не пошкодити населення”, — пояснює Череватий.
"Харківське диво" було неочікуваним для окупантів. Для будь-якого військового найбажаніше досягнути ефекту несподіваності.
“Ти ворогу можеш багато чого “дратувати” і на цьому куражі, на цьому ефекті несподіваності війська пройшли навіть трохи більше, ніж передбачав попередній план. І далі йдуть. Ми не росіяни, ми не закидуємо тілами, штаби думають. І у нас немає такого, наприклад взяти до 14 жовтня. У нас свято, візьмімо Сватове. Буде можливість, ми візьмемо. А можливо ми підемо взагалі в інший напрямок і влаштуємо їм сюрприз”, — резюмує він.