"Не хочемо залишати свій дім": як живе Селидове та де можна отримати допомогу
Яка наразі безпекова ситуація у Селидовому? Де можна отримати гуманітарну та медичну допомогу? Як відбувається евакуація? Східний Варіант поспілкувався із Селидівською МВА та містянами, аби знайти відповіді на ці та інші питання.
Місто Селидове розташоване за 30 кілометрів від лінії фронту. З початку повномасштабного вторгнення у місті діє військова адміністрація. Станом на 2022 рік населення налічувало понад 21 520 осіб. Проте станом на зараз, як повідомила Східному Варіанту Селидівська МВА, на території Селидівської громади залишаються близько 11 тисяч мешканців.
Містяни розповідають, що ворог періодично обстрілює місто саме вночі. Вдень чутно вибухи з прилеглих міст та селищ. За весь час повномасштабного вторгнення під ворожі обстріли потрапили навчальні заклади, шахта, адміністративні будівлі, лікарня та житлові будинки містян. Зокрема кілька днів тому, 13 травня, відбувся черговий нічний обстріл громади. Внаслідок атаки російських окупаційних військ пошкоджено багатоповерхові житлові будинки та заклад освіти. Постраждалих чи загиблих не виявлено.
У Селидівській МВА розповіли Східному Варіанту, що навчальні заклади громади працюють в онлайн форматі — діти навчаються дистанційно. Усі підприємства критичної інфраструктури працюють в штатному режимі.
Гуманітарна допомога для містян
З жовтня 2022 року в громаді працює гуманітарний штаб Селидівської міської військової адміністрації. МВА постійно співпрацює з міжнародними й благодійними фондами та волонтерськими організаціями. Видача відбувається щомісяця. Гуманітарна допомога надається пенсіонерам, ВПО, особам з інвалідністю, дітям, багатодітним сім’ям, сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах та працівникам підприємств, які забезпечують життєдіяльність громади.
«Жителям громади роздається безплатний хліб та бутильована питна вода від благодійників. Сім’ї з дітьми до 3 років отримують набори, до складу яких входять памперси та дитячі суміші, в зимовий період діти пільгової категорії отримували комплекти зимового одягу. Підопічні територіального центру забезпечуються гарячими обідами від БО “Карітас Маріуполь”. Протягом опалювального періоду мешканці пільгових категорій безоплатно отримували буржуйки, електричні обігрівачі, паливні брикети та тверде паливо від благодійників. Домогосподарствам також надавали допомогу у вигляді курчат, корму для птиці, грошову допомогу на придбання кормів», — розповіли Східному Варіанту у Селидівській МВА.
Слідкувати за графіком роботи штабу та видачі гуманітарної допомоги можна на сайті військової адміністрації або у Telegram каналі.
Також МВА повідомляє, що працівники гуманітарного штабу продовжують допомагати жителям громади, які евакуювались в інші регіони. У повідомленні йдеться, що продуктові набори надсилають поштою. Якщо ви виїхали з міста та вам необхідна допомога, заповнюйте форму за посиланням ТУТ.
Відновлення житла
У Селидівській МВА зазначили, що мешканці, чиї оселі постраждали в результаті ворожих обстрілів, отримують набори для екстреного ремонту житла: OSB-листи, армовані поліетиленові тенти, прозорі пластикові листи, обрешітку, цвяхи, планки та монтажну піна як з резерву Селидівської міської військової адміністрації, так і від благодійних організацій. Пільговим категоріям надається допомога в забитті вікон.
Також у громаді активно працює державна програма «єВідновлення».
«Всього з травня 2023 року через «Дія» по програмі «еВідновлення» на компенсацію за пошкоджене майно надійшло 478 заяв, нараховано компенсації по 340 заявам на суму 10 943 481 грн. По 74 заявам відмовлено (через надання недостовірної інформації та відсутності заявника). Також за цей же період надійшло 86 заяв на отримання житлових сертифікатів за знищене житло. Сформовано 49 сертифікатів на суму 53,150,772.15 грн. По 13 заявам відмовлено у зв’язку з наданням недостовірної інформації. Робота в цьому напрямку продовжується», — розповіли Східному Варіанту у Селидівській МВА.
Від благодійників мешканці пошкоджених або зруйнованих будинків отримують гуманітарну допомогу у вигляді гігієнічних та продовольчих наборів, розкладачок, постільної білизни, ковдр та подушок, речей та посуду. Іноді благодійні організації проводять реєстрацію на отримання фінансової допомоги.
Також МВА повідомляє, що комунальне підприємство «Комунальник м.Селидове» надає наступні послуги для містян:
- забиття вікон;
- прибирання могил;
- пасажирське і вантажне (до 5 тонн) перевезення в межах громади.
Щоб замовити послугу, можна зателефонувати за телефоном 0668293652 (з 8:00 до 15:00).
ВПО шукають дім у новому місті
Жителі розповідають, що багато місцевих виїхали в інші регіони України, проте так само десятки переселенців з ближніх громад тепер живуть у Селидовому. Про це ж розповіли в адміністрації громади.
«З початку повномасштабного вторгнення громада прийняла близько 3000 ВПО з гарячих точок», — повідомили Східному Варіанту у Селидівській МВА.
Де отримати медичну допомогу?
У лютому цього року ворог обстріляв Селидівську міську лікарню, найбільших пошкоджень зазнало пологове відділення. Наразі у лікарні працюють клініко-діагностична лабораторія та рентгенологічна служба.
«Амбулаторії громади продовжують роботу. Лікарня продовжує працювати, лікарі ведуть прийом пацієнтів та надають медичну допомогу. Через руйнування будівель лікарні деякі послуги на даний час не надаються», — пояснили Східному Варіанту у Селидівській МВА.
Допоки лікарня не відновить працездатність, містян направляють у Центр первинної медико-санітарної допомоги та найближчі лікарні інших міст — Новогродівську, Покровську та Мирноградську.
Як працюють банки та поштові відділення?
Станом на травень у місті працює одне відділення ПриватБанку на вулиці Гоголя, 36. Друге відділення зачинено через руйнування будівлі на вулиці Європейській. Відділення Ощадбанку, яке знаходиться у Селидовому за адресою вулиці Гоголя, 2, також продовжує надавати весь спектр банківських послуг.
У місті працює одне відділення Укрпошти на вулиці Європейській, 33. Також надає послуги одне відділення Нової Пошти на вулиці Гоголя, 43, та три поштомати.
Життя триває
55-річна жителька Галина Володимирівна до початку повномасштабного вторгнення працювала у пиріжковій, вона каже наразі роботу в місті складно знайти. Жителька сказала, що бувають перебої зі стільниковим звʼязком, іноді зникає світло через обстріли.
«Загалом ситуація складна. Війна триває, ми це розуміємо і бачимо. До останнього будемо тут. Дуже не хочу кидати свій дім. Куди нам їхати? Можливості самій орендувати будинок нема», — говорить містянка Галина Володимирівна.
У березні дочка Галини Володимирівни виїхала у Кропивницький, аби народити дитину. Галина розповідає, що через закриття пологового відділення внаслідок обстрілів усім доводиться шукати лікарні в інших містах.
У коментарі Східному Варіанту в Селидівській МВА зазначили, що енергетики намагаються оперативно відновлювати електроенергію. З водопостачанням проблем немає. Усі служби продовжують роботу в місті.
«Водопостачання м. Селидове та смт Вишневе відбувається згідно з графіком водоканалу з альтернативних джерел. Через зупинку роботи Карлівської фільтрувальної станції, водопостачання в м. Українськ, смт Цукурине відсутнє. Мешканці використовують технічні скважини для побутових потреб. За зверненнями громадян організовуємо підвіз технічної води. Села Петрівка, Григорівка без централізованого водопостачання. Мешканці отримують питну воду в визначених місцях. Електропостачання надходить в штатному режимі», — розповіли Східному Варіанту у Селидівській МВА.
Попри небезпечну ситуацію у місті відкривають нові магазини та навіть кавʼярні. З 2022 року в місті не працюють магазини мереж «АТБ», «VARUS» та «Eva». Натомість зʼявились крамниці «Аврора» та «Lafar». Минулого року містянка Єлизавета Чередниченко відкрила в Селидовому кавʼярню «Coffee Boss».
«Вирішила відкрити кав'ярню, тому що у нас у місті почали закриватись продуктові магазини, кафе й взагалі якісь місця для розваг. Аби хоч трохи підтримувати містян, приїжджих та військових хотілося зробити для людей новий простір, де вони б не забували про життя та звичайний відпочинок. І звичайно, я хочу допомагати нашій армії, тому намагаюся щомісяця донатити з доходів бізнесу», — розповідає Єлизавета Чередниченко, власниця кавʼярні.
Жінка каже, що з міста поїхало багато її друзів та знайомих, проте постійні відвідувачі є, зокрема це захисники та захисниці:
«Бачимо військових щодня у кавʼярні. Вони втомлені, проте сильні духом».
Евакуація у більш безпечні регіони доступна для всіх
Міська влада наголошує на необхідності евакуюватися в більш безпечні регіони:
«Від початку повномасштабного вторгнення в громаді проводиться робота з централізованої евакуації населення. За цей час евакуйовано понад 25 000 тисяч жителів», — сказали Східному Варіанту в Селидівській МВА.
Пресслужба військової адміністрації інформує про можливість евакуюватися з подальшим розселенням у комунальні заклади.
Вся інформація про евакуацію є на офіційних ресурсах Селидівської міської військової адміністрації:
- На сайті в розділі «Евакуація»
- На сторінках МВА у Фейсбуці, Інстаграм та Телеграм.
Якщо ви з Селидівської громади та хочете подати заявку на евакуацію, телефонуйте до «Контакт-центру» Селидівської МВА за номером 0800336454 або до Управління соціального захисту населення за номером 0509142522.
Благодійний фонд «Схід-SOS» надає допомогу в евакуації маломобільних людей та людей похилого віку 60+. Гаряча лінія за номером 0800332614 працює з понеділка по суботу (8:00-18:00). Евакуйованих відвозять на залізничний вокзал м.Покровськ, вони відправляються до Житомирщини евакуаційним потягом, де благодійники шукають людям шелтер або житло.
Гуманітарна місія «Проліска» здійснює евакуацію людей з інвалідністю, маломобільних, важкохворих і поранених цивільних осіб спеціалізованим медичним транспортом у супроводі медичних працівників з прифронтових зон на безпечну територію України. Заявку можна подати за телефонами 0932022232 або 0964041034.
***