UA
UA RU
03 Квітня 2024, 18:30
19757
Дорога додому: як українцям виїхати з окупації чи з рф
Актуально

Дорога додому: як українцям виїхати з окупації чи з рф

Якими шляхами українці та українки можуть сьогодні виїхати з тимчасово окупованих територій чи з росії? Які документи для цього потрібні? Та до кого можна звернутися за допомогою? Відповіді та поради Східний Варіант дізнався в правозахисників

Станом на сьогодні сотні тисяч українців залишаються на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Не секрет, що окупанти постійно ускладнюють можливості виїзду для наших громадян: обмежують пункти пропуску, проводять примусову паспортизацію, залякують людей кримінальною відповідальністю з боку України.

Після початку повномасштабної війни у 2022 році українці з окупації на підконтрольні території могли виїхати через Запорізьку область, зокрема дорогами через Василівку чи Новофедорівку. Але з кінця 2022 року виїхати через ці пункти пропуску стало неможливо. Таким чином, жителі тимчасово окупованих територій можуть виїхати тільки через росію. Але це достатньо складний процес, який потребує сумлінної підготовки.

Питання про виїзд з окупації та з рф надходили на гарячу лінію Східного Варіанта «HelpPrint» для ТОТ. Щоб відповісти на актуальні питання, Східний Варіант звернувся до експертів

З якими документами та як можна виїхати

Зараз на ТОТ окупанти активно проводять примусову паспортизацію, намагаючись якомога більшій кількості українців видати російські паспорти. Тож у людей в окупації можуть бути як українські персональні документи, так і російські. Варто відзначити, що російський паспорт не визнається українською владою. А українці з ТОТ, які отримали його, не несуть за це кримінальної відповідальності. Про це Східний Варіант уже писав раніше.

Станом на зараз українці з ТОТ, які мають тільки український паспорт, можуть виїхати на територію рф. Про це розповідає директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. Однак, вона зазначає, що ці правила можуть змінитися в будь-який момент, адже окупанти постійно звужують можливості виїзду для українців з окупації.

«Коли росіяни підірвали Каховську ГЕС, то, наприклад, з Олешків та інших наближених населених пунктів ми отримували інформацію, що людей не випускали з території міста чи села без російських документів.

Тому те, що досі можна виїхати за українськими документами, чи за російським паспортом при наявності копії українських документів — це все може в будь-який момент змінитися, бо росіяни можуть змінити свій підхід», — розповідає Альона Луньова.

Альона Луньова

Як з тимчасово окупованої території Донеччини та Луганщини виїхати до росії

Станом на зараз, якщо в людини тільки український паспорт та документи, з так званих «днр» та лнр» на територію рф пропускають. Але ситуація дуже швидко змінюється, каже волонтерка організації «Helping to Leave» Ксенія. Тому людям рекомендують звертатися за консультаціями та інформаційною допомогою ближче до дати, коли вони збираються виїжджати.

Перетнути кордон із тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей сьогодні можна через наступні пропускні пункти:

  • Ізварине (Луганська область);
  • Успенка (Донецька область);
  • Маринівка (Донецька область);
  • Новоазовськ (Донецька область);
  • Улянівське/Шрамко (Донецька область).

Існує спеціальний сайт, на якому публікується інформація щодо черг автомобілів на пропускних пунктах з окупованої Донеччини до рф.

Кожна людина, яка проходить кордон, проходить процес фільтрації. У неї перевіряють документи, дивляться телефони, особисті речі, ставлять питання.

фільтраційні табори
Фото ілюстративне, з сайту oporaua.org

З тимчасово окупованих міст Донецької та Луганської області є рейсові автобуси до великих міст рф із залізничним сполученням, де квитки на потяг можна придбати з українським паспортом. Інформацію про рейси та часи відправлення можна знайти у відкритому доступі. Працюють і приватні перевізники. 

Якщо люди з українськими документами їдуть із «днр» чи «лнр» на власній автівці, треба памʼятати, що єдиний шлях на виїзд буде через Латвію. Адже КПП «Колотилівка — Покровка» та «Мокрани — Доманове» працюють тільки в пішохідному режимі. На автівці їх перетнути не можна.

За словами волонтерки, після потрапляння на територію рф людина може одразу їхати далі. Якщо людині важливо залишатися на звʼязку з рідними, з українським паспортом можна купити російську сім-карту. Якщо продавці будуть відмовляти, сперечатися з ними не треба, краще звернутися в інший салон мобільного звʼязку. Залишитися в хостелах, щоб заночувати, також можна з українським паспортом. Та краще зайвий раз не затримуватися та одразу їхати далі.

З домашніми улюбленцями з «днр» та «лнр» також пропускають до рф. Якщо далі люди планують їхати до Європи, то з домашніми тваринами навіть без паспорта можливо виїхати через Латвію. На «Колотилівці-Покровці» з тваринами також пропускають. Але треба мати при собі паспорт тварини. 

Шлях через росію. «Колотилівка — Покровка»

З українським паспортом мешканці ТОТ можуть виїхати до рф та направитися до контрольно-пропускного пункту «Колотилівка — Покровка», який знаходиться на російсько-українському кордоні з Бєлгородської до Сумської області. Наразі це єдиний працюючий кордонний пункт між Україною та росією, який працює тільки в бік вʼїзду до України. Через цей пункт українці зможуть повернутися до України.

Пропустити через «Колотилівку — Покровку» українців зможуть навіть, якщо в них немає українського паспорта. Це пояснює головна координаторка ГО «Донбас СОС» Віолета Артемчук. Однак людині бажано мати при собі хоча б копію українського паспорта або українське свідоцтво про народження.

Якщо немає і таких документів, то людину можуть пропустити в Україну, але треба готуватися до довгої співбесіди з українськими спецслужбами.

«Є шанс, що людину дивитимуться в базах, знайдуть і пропустять. Але треба готуватися, що співбесіда з представниками силових структур на кордоні буде довшою.

Якщо в людини буде тільки копія українського паспорта, то буде така ж сама ситуація», — пояснює Віолета Артемчук.

Віолета Артемчук

Отже, через «Колотилівку — Покровку» українці можуть виїхати за наявності українського паспорта. Є навіть шанс виїзду за наявності його копії чи свідоцтва про народження.

Як дістатися Колотилівки у рф? 

Щоб дістатися прикордонного пункту, треба спочатку доїхати до Бєлгорода (вартість поїздки залежатиме від виду транспорту та відстані. Наприклад, станом на березень 2024 року від Ростова-на-Дону до Бєлгорода квиток на автобус коштуватиме приблизно 2000–3000 рублів (850-1300 грн станом на 11 березня 2024 року). Шлях триматиме 10–13 годин. З Бєлгорода потрібно дістатися автобусом до Красної Яруги (вартість квитка приблизно 500 рублів, або 200 грн). А звідти вже можна на таксі або автобусом дістатися прикордонного пункту Колотилівка.

Варто відзначити, що прикордонний пункт можна перетнути тільки пішки. Рух транспортних засобів через сіру зону заборонено. Це потрібно враховувати, особливо, якщо маєте тяжкий багаж. Усі речі доведеться нести в руках.

покровка
Фото: Суспільне Суми

Йти від Колотилівки до Покровки пішки доведеться приблизно 5 кілометрів, тобто годину-півтори години. Раніше журналісти писали, що дорога між цими пунктами погана. Це буде ускладнювати прохід на колісних кріслах, з дитячими візочками чи валізами на колесах. 

Після проходження українського кордонного пункту, співробітники правозахисних органів довезуть прибувших людей у сусідній населений пункт Краснопілля. Там працює волонтерський гуманітарний центр, де можна отримати всю необхідну допомогу щодо перетину кордону, а також безоплатну гуманітарну, юридичну та психологічну допомогу. У центрі можна залишитися на ніч.

З Краснопілля автобусом уже можна дістатися Сум, а звідти рушити туди, куди потрібно людині.

Почитати більше про досвід українців під час виїзду через «Колотилівку — Покровку» можна в спеціальному тематичному телеграм-каналі. 

Варто відзначити, що в лютому цього року Кабінет Міністрів України затвердив реалізацію експериментального проєкту щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України для тих, хто перебуває на окупованих територіях чи рф. Проєкт запрацює із середини березня. Відповідно до нього, родичі людини, яка перебуває у рф чи окупації, можуть оформити на нього в органах Державно-міграційної служби (ДМС) тимчасове посвідчення громадянина України. У службі людина перевіряється, і якщо є всі підстави вважати її громадянином України, її родичам видадуть такий документ. Віолета Артемчук зазначає, що в такому випадку родичам потрібно подумати, як передати людині цей документ на ТОТ чи у рф. На цей момент це можливо через перевізників за певну суму коштів або через знайому людину.

З тимчасовим посвідченням громадянина України людина зможе виїхати через КПП «Колотилівка — Покровка», навіть якщо в неї немає із собою інших українських документів.

Шлях через Білорусь. «Мокрани — Доманове»

Якщо українець отримав російський паспорт, то в нього буде можливість потрапити до Республіки Білорусь (РБ). Без російського паспорта до РБ не пропустять, пояснює Віолета Артемчук. З Білорусі до України можна потрапити через єдиний працюючий контрольно-пропускний пункт «Мокрани — Доманове». Він працює тільки для громадян України.

Як до нього дістатися? 

Пропускний пункт «Мокрани» знаходиться в однойменному селищі Брестської області. Дорога від Бресту до Мокран на автомобілі може зайняти близько години. Можна скористатися послугою таксі. Як пишуть у телеграм-каналі «Мокрани — Доманове», проходження кордону Білорусі може зайняти до двох годин. Потім пройти нейтральну територію треба пішки. Це може зайняти 15–20 хвилин. Як і у випадки з «Колотилівкою — Покровкою», треба врахувати, що всі речі доведеться нести в руках.

На території України проходження першого контрольного пункту займе 15–20 хвилин. Далі треба пройти 5–10 хвилин до пункту, де перевіряють документи. Тут треба приготуватися до довгої бесіди з українськими спецслужбами. Вона може зайняти 4–5 годин, можливо й більше.

Доманове
Пункт пропуску «Доманове». Фото: Вікіпедія

У телеграм-каналі “Мокрани — Доманове” пишуть, що українські прикордонники вже знають про наявність у людей російського паспорта. На пункті пропуску вони запропонують його здати, й на це рекомендують погоджуватися одразу, щоб не викликати додаткової недовіри. Якщо питатимуть, чому взяли паспорт (особливо це може стосуватися тих, хто взяв паспорт рф, «днр» чи «лнр» у 2014–2015 роках), то спокійно пояснити, що видавали документи насильно, та погрожували залишити без роботи, домівки чи медичного обслуговування.

Після проходження всіх пунктів пропуску, з Доманового українці можуть замовити приватне таксі до Ковеля (їхати приблизно півтори години), а звідки вже їхати в потрібний бік країни. У телеграм-каналі рекомендують виїжджати на пункт «Мокрани — Доманове» вранці, адже вночі пункт пропуску не працює, і людям доведеться ночувати в полі або в машині.

Почитати більше про перетин цього пункту та поставити власні питання можна в телеграм-каналі.

Приватні перевізники

Звичайно, з тимчасово окупованих та російських територій працюють приватні перевізники, які за гроші вивозять людей із ТОТ чи рф до країн Європи, чи України. Таким способом українці можуть виїхати з окупованих територій Донецької та Луганської області до Польщі, Литві, Латвії, Чехії, Франції, Італії. З цих європейських країн люди також можуть потрапити до України.

Наприклад, поїздка з окупованого Маріуполя до Києва коштуватиме 350 євро (14680 грн станом на 11.03.2024). З Маріуполя до Мінську (РБ) — 200 євро (8390 грн), з Маріуполя до Італії — 400 євро (16781 грн), до Латвії, Литви чи Польщі — 250 євро (10500 грн).

автобус
Фото ілюстративне з сайту ТСН

Східний Варіант звʼязався з одним із таких перевізників, щоб дізнатися більше про особливості перетину кордону. Ось що нам повідомили на анонімних умовах:

«З Маріуполя до Варшави з українськими паспортами можна проїхати без проблем. Вартість — 250 євро, якщо їхати через Білорусь. Якщо через країни Балтії — 300 євро. Ті люди, у яких російські паспорти, їдуть через територію Білорусі. Ті, у кого два паспорти — український та російський — можуть їхати як через Білорусь, так і через країни Балтії. Людей із Маріуполя ми забираємо та їдемо через Новоазовськ, Таганрог та Ростов-на-Дону. Їдемо в бік Москви, звідти їдемо в бік Пскову, де проходимо кордон до країн Балтії. А там уже далі чи до Латвії, чи до Литви, чи до Польщі. Хто їде через Білорусь із російським паспортом, вони так само до Москви, а звідти — до Смоленська, де проходять кордон до Білорусі. А звідти вже до Польщі».

Така поїздка може зайняти до двох-трьох діб. Коштує теж не дешево. Але це також є варіантом, як покинути тимчасово окуповані території та дістатися країн Європи.

Які поради для тих, хто планує виїжджати?

Можна виокремити наступні поради для тих, хто вирішив виїжджати з тимчасово окупованих територій або з рф:

  • Бажано не їхати самостійно.
  • Звертатися за порадами та консультаціями до Міністерств, міграційної служби, правозахисних спілок або організацій, які допомагають із виїздом із рф чи ТОТ.
  • Бути свідомими. Готуватися морально до перетину кордонів. Не «качати права» з прикордонними службами.
  • Підготувати електронні гаджети до перевірки (подбати, щоб не було інформації, яка може не сподобатися окупантам. Памʼятати, що «повністю чистий» телефон — це причина недовіри, у такому випадку росіяни можуть ретельніше перевіряти ваш смартфон. Звичайно, треба видалити всі можливі згадки про проукраїнські настрої. Головна ідея — дати окупантам на перевірку максимально нейтральний мобільний телефон з ознаками використання).

Куди звернутися?

Звернутися за додатковими консультаціями щодо виїзду можна на гарячу лінію «Донбас СОС»: 0 800 309 110 або на сайт

Гаряча лінія Міністерства реінтеграції України: 1548

Також можна звернутися до організації «Helping to leave», яка допомагає з виїздом з окупації чи рф. Електронна пошта: [email protected]. Посилання на Facebook. Офіційний сайт.

Номер телефону: +38 (093) 177-64-58 

Гарячі лінії Державної міграційної служби: (096) 915-00-28, (050) 138-29-11

***

Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: