
Радість касам самообслуговування та автоматам з набору води, або про що розповідають блогери "днр"
Східний Варіант разом із регіональною представницею Інституту масової інформації Юлією Гаркушою пояснює, чому блогери так званої «днр» підтримують російську пропаганду та несвідомо показують реальності окупації.
Складно повірити, але в так званій «днр» існують свої блогери. Вони знімають відкриття прибудинкових магазинів, показують ціни на продукти, дивуються автоматам швидкого набору води та зарядним станціям для електромобілів. Але водночас легітимізують російську окупацію на українських територіях та просувають кремлівські наративи. Докладніше про це в матеріалі
«Ну що, Україно, заздриш?»
«У днр немає технологій? А що ви скажете про це?» — зухвально питає блогер «Космонавт из Донецка» в одному зі своїх відео та показує кадри з автоматами набору води, зарядні станції для електромобілів, прожекторні пішохідні переходи та каси самообслуговування в супермаркетах. Тепер Донецьк — місто, яке 12 років тому приймало Євро, очолювало рейтинг найбагатших міст України, входило у десятку найкращих міст для життя у 2011–2013 роках, у якому виступали світові зірки Бейонсе та Ріанна — дивується касам самообслуговування.

Пізніше в одній зі своїх соціальних мереж «Космонавт из Донецка» визнав, що це був лише «байт» — провокація для мешканців підконтрольних Україні територій. Та чи варто лише заради «байту» висміювати столицю так званої «днр» та рівень життя в ній, Космонавте?
Подібним контентом заповнений увесь блог «Космонавта з Донецька»: він оплачує продукти в супермаркетах картою з портретом міжнародного терориста володимира путіна, показує прикраси тимчасово окупованого Донецька до зимових свят (які відверто дешеві та бідні на дизайн), рекламує різноманітні магазини, подаючи їхнє існування у Донецьку великим досягненням «республіки».

Справжнє імʼя «Космонавта» — Павло Карбовський. Як повідомляв ресурс «Маріуполь. Спротив», йому 23 роки. Народився в селищі Новий Світ Старобешівського району Донецької області, яке з 2014 року потрапило під контроль так званої «днр». Згідно з соціальними мережами Павла, з 2019 до 2022 року він був керівником пресслужби «Інфошколи днр» — платформи для «молодих медійників республіки», а насправді — чергового центру для виховування пропагандистів. З 2020 до 2022 року був заступником керівника пресслужби «Молодої республіки» — організації в «днр», яка нібито проводить «патріотичне виховання та розвиток молоді». А насправді ж так само займається пропагандою.
Навчившись азів пропаганди, Павло вирішив не лише вести власний блог, а й навчати пропаганді інших. У листопаді цього року він відкрив «школу блогерів» у тимчасово окупованому Мелітополі. До цього «проєкт» уже працював в окупованих Луганську та Маріуполі. Так званий «Донбас Медіа Центр» проводитиме заняття для молоді віком від 16 до 25 років, щоб навчити їх «розповідати новини через соціальні мережі».

Реальна ж мета такої школи — виховати покоління, яке просуватиме ідеї «русского мира» через соціальні мережі, та створити мережу лояльних до республіканської влади блогерів.
«Найкращий рієлтор Донецька»
Кіріл Сіріус — ще один блогер, який показує в соціальних мережах «відновлення Донецька та донецької народної республіки». На своєму Youtube-каналі підписується як «Найкращий рієлтор Донецька». І, дійсно, велика частина контенту Кіріла — це відеоогляди нерухомості в тимчасово окупованих містах Донецької області, яка продається чи здається в оренду. Серед іншого — це реклама нововідкритих закладів харчування, магазинів, клубів, барів, сервісів, товарів тощо.

Сторінки Кіріла Сіріуса є на Youtube, в Instagram, TikTok та Telegram. Він має тисячі підписників та мільйони переглядів. Окрім огляду нерухомості та реклами, Кіріл відвідував тимчасово окупований Маріуполь та із гіперболізованим натхненням розповідав, «наскільки місто змінилося та відновилося після приходу росії». У його словах, як і в словах «Космонавта из Донецка» простежується відверте визнання росії, як законної влади, та легітимізація її окупованого режиму.
«Всі ці блогери є частиною російської пропаганди. Росія дійсно активно використовує цю мережу, адже це популярний сьогодні жанр. Блогери публікують відеозаписи у популярних соціальних мережах, молодь усе це дивиться та сприймає, як належне», — розповідає Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації в Донецькій області.
З іншого боку, каже пані Юлія, робота таких блогерів показує реальний стан справ в окупації. Фактично зупинившись у своєму розвитку, Донецьк не має сьогодні інфраструктурного розвитку та міського затишку, які були до 2014 року. Замість цього блогери обирають показувати радість автоматам із водою та касам самообслуговування.
«Вони несвідомо викривають ту реальність, яка є в окупації. Наприклад, блогер веде опитування в тимчасово окупованому Маріуполі. А ми на фоні бачимо купу зруйнованих будівель — те, чого вони намагаються уникати в кадрах. Тобто це є додатковим джерелом верифікованої інформації, де ми власними очима можемо побачити реальний стан тимчасово окупованих міст», — каже Юлія Гаркуша.
Такі блоги через соціальні мережі потрапляють і в український медіапростір. Однак українці та українки з підконтрольних територій частіше за все викривають маніпуляції, які несуть «республіканські» блогери. У коментарях вони залишають нагадування, що «Донецьк — це Україна», бажають скорішого визволення окупованим територіям та висміюють радощі блогерів про звичайні побутові речі, які в так званій «днр» стають сенсаціями.

Такі блогери, як Космонавт чи Сіріус пропагують ідеї, які відповідають офіційній позиції окупаційної влади «днр» та кремля. Їхня інформація одностороння, містить дезінформацію та маніпуляції, спрямовані на створення позитивного образу невизнаної «республіки».
Тож із такими джерелами інформації варто бути обережними та перевіряти її правдивість через незалежні й надійні ресурси. Східний Варіант закликає зберігати холодний розум, коли в соціальних мережах потрапляються відеоролики про чергове покращення на «тимчасово окупованих територіях». Імовірніше за все, що це заздалегідь сплановані публікації, направлені на відбілення окупаційної російської влади.
***
Читайте також: Імпортні "експерти": як росія використовує іноземців для створення фейків про схід України
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Понад 3,7 млн гривень громади Сватівщини спрямують на літнє оздоровлення дітей
У Рівному біловодські медики проводять безоплатне тестування на ВІЛ та гепатит B і С
В окупованому Донецьку діяли закладники наркотиків
Ворог нищівно обстрілює територію Торецької громади, де продовжують життя у важких умовах люди, — ОВА

ЗСУ зупинили 31 атаку ворога на Покровському фронті, всього вже було понад сорок штурмів на цьому напрямку
Українська піхота в Серебрянському лісі показала штурми, артилерію, мінні поля і безліч дронів (відео)
На окупованій Луганщині стався вибух і пожежа на станції газового обладнання (відео)
Фільм про бої на Донеччині "2000 метрів до Андріївки" здобув нагороду на міжнародному фестивалі
На окупованій Луганщині загарбники залучають пропагандистів "культури" з рф
У ДСНС показали наслідки атаки дроном на автівку "Нової пошти" у Родинському на Донеччині (фото, відео)

Жодного вцілілого дерева і контужені тварини: у ЗСУ розповіли, що стало з "легенями Донбасу" Серебрянським лісом після запеклих боїв
